Dve mužské telá. Jedno z nich zjavne patrí Vojtechovi Ecsimu. Vrahovia ho pedantne zabalili do niekoľkých vrstiev igelitu, vďaka čomu za pätnásť rokoch uplynulých od jeho smrti došlo len k minimálnemu rozkladu a mŕtvolu bolo možné identifikovať aj podľa oblečenia. Prokuratúra pripisuje Ecsiho vraždu sátorovcom, ale v tomto prípade ide o oveľa viac ako len o ďalšiu z mnohých obetí tejto mafiánskej skupiny. Ecsi totiž spolupracoval s políciou ako utajený svedok. Podľa výpovedí na Špecializovanom trestnom súde ho mafii predhodil vysoký policajný funkcionár, vtedajší riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Západ Boris Drevenák.

Mafiánska poľovačka

„Ecsi bol zabijak pápayovcov. Nepohodnúť sa s ním nebolo pre nikoho bezpečné. Aj my sme z neho mali strach. Robili sme všetko pre to, aby sme zistili jeho pohyb,“ spomína si Pavel Vlčko, člen šialenej skupiny sátorovcov.

Ako je známe, mafiánsky klan pápayovcov ovládal územie v okolí Dunajskej Stredy do marca 1999. Vtedy ich v priebehu pár sekúnd zmasakrovali sátorovci. V bare Fontána zastrelili naraz desať členov pápayovského klanu. Béla Ecsi mal šťastie, že mu nešla karta. Z baru odišiel tesne pred tým, ako dnu vbehli zamaskovaní strelci so samopalmi. Nasledujúce roky sátorovci vynaložili veľa peňazí aj vlastnej energie na Ecsiho dolapenie. Definitívne sa s ním vyrovnali deviateho apríla 2003.

Tesne pred pol desiatou večer sa Ecsi so svojím šoférom a zároveň ochrankárom Branislavom Kotlanom vracali domov z fitnescentra v areáli bratislavského Fiatu, sídla silnej skupiny sýkorovcov. Na ceste do Vrakune Ecsiho tmavomodrú Fabiu zablokovali tri vozidlá. To pred ním a po ľavej strane mu znemožňovalo pokračovať v ceste, Superb za ním bránil v úniku. Akoby odnikiaľ sa zrazu vynorilo množstvo chlapov oblečených v čiernych overaloch, s maskami na tvárach a so zbraňami v rukách. Ecsi už vedel, koľká bije. Kotlan plnil svoju úlohu ochrancu, pohotovo a presne vystrelil smerom k najbližšiemu chlapovi. Nasledovala krátka prestrelka. Kotlan otvoril dvere auta, prešmykol sa von. V ramene i v hrudi pocítil ostrú bolesť. Schytal to. Unikal preč od strelcov, ale dlho bežať nevládal. S krvou valiacou sa cez rany von mu z tela unikala aj sila. Zvalil sa do trávy a načúval. Keď si bol istý, že všetky autá odišli preč, vytiahol z vrecka telefón. Zavolal svojmu vtedajšiemu šéfovi Petrovi Havašimu od sýkorovcov, že je zle. Ktosi ich prepadol, strieľali po nich. Čo sa stalo s Ecsim, netušil.

Mafián Havaši vyhlásil poplach. Informoval o situácii Kotlanovho kamoša Martina Kováča a osobne uháňal na miesto prestrelky. Kováč zalarmoval záchranku a veru aj políciu. V čase núdze sa aj mafiáni utiekajú k strážcom zákona.

„Ešte sa mi podarilo spojiť s Kotlanom. Stihol povedať, že leží v tráve,“ spomína si Kováč na kamarátove posledné slová. O trištvrte na desať už Kotlan telefón nedvíhal.

Masaker v bare Fontána v Dunajskej Strede: V roku 1999 sátorovci zlikvidovali desať popredných členov pápayovského gangu.
Zdroj: Archív

Odstrašujúci príklad

Keď sýkorovci dorazili na miesto prestrelky, Ecsiho ochrankár bol mŕtvy a okolie prehľadávali policajti. Na ceste ležali kusy plastov z rozstrieľaných áut, po Ecsim nebolo ani stopy. Havašimu sa podarilo zistiť, že Superb použitý pri prepade kupovali sátorovci. Tým bol pre podsvetie zločin vyšetrený.

Polícia si so zmiznutím niekdajšieho pápayovca Bélu Ecsiho veľmi dlho nevedela rady, čo znamenalo obrovský problém. Ecsi vypovedal ako utajený svedok v kauze desaťnásobnej vraždy v bare Fontána a zrejme aj v ďalších prípadoch. Ich vyšetrovanie sa tým skomplikovalo a, čo bolo možno ešte horšie, Ecsi sa stal odstrašujúcim príkladom pre ďalších svedkov proti mafii.

„Zavolal som si vtedy riaditeľa ÚBOK-u Západ Borisa Drevenáka. Pýtal som sa ho, ako sa to mohlo stať a ako Ecsiho zmiznutie ovplyvní vyšetrovanie,“ opisuje svoju reakciu na nepodarený vývoj udalostí bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Drevenák vtedy spísal záznam o predpokladanom dôvode Ecsiho zmiznutia a ako motív jeho únosu uvádzal obavu Mikuláša Černáka z prezradenia spoločne spáchaných zločinov. O dva roky Spišiak odvolal Drevenáka z dôležitej funkcie. Oficiálne pre neschopnosť, neoficiálne pre podozrenia, že vynáša informácie mafii.

Až v poslednom čase sa polícii darí objasňovať zločiny páchané mafiánskou skupinou sátorovcov a medzi nimi aj zmiznutie Bélu Ecsiho. K účasti na vražde utajeného svedka sa pred súdom priznali viacerí obžalovaní, vďaka ich výpovediam polícia našla aj Ecsiho telo. Čo sa so zabijakom pápayovcov stalo?

Dve telá do jamy

Po prestrelke pri aute zablokovanom na ceste do Vrakune bol obávaný Ecsi tiež zranený. Guľka mu zasiahla ruku. Sátorovci ho preto poľahky chytili, spútali, hodili do kufra Audi Combi a odviezli medzi obce Tomášikovo a Trstice k pásu lesa medzi stromy. Z auta vytiahli aj dve lopaty a rýľ. Kým ostatní členovia skupiny kopali hlbokú jamu, ich šéf Ľudovít Sátor Ecsiho „vyťažoval“. Takto diplomaticky pomenovali očití svedkovia Ecsiho posledné chvíle. Ecsi sa podľa nich úplne odovzdal osudu či skôr Sátorovi. Krotký ako vyľakaný baránok nekládol žiadny odpor. Sátor vytiahol lano, ktoré malo na konci železnú tyč, a obtočil ho okolo Ecsiho krku. Spolu s Andorom Reiszom Ecsiho priľahli a pomocou lana uškrtili. Mŕtvolu hodili do pripravenej jamy.

Nakoniec do tej istej jamy rovno k Ecsimu šmarili ešte ďalšie telo. Pri prestrelke na ceste Ecsiho ochrankár smrteľne zasiahol jedného z nich, Fredyho Nagya a šialeným sátorovcom nenapadlo nič lepšie, ako „pochovať“ Fredyho spolu s Ecsim. Prosto, rýchlo a jednoducho sa zbaviť aj nadbytočnej mŕtvoly.

Fredyho žene sátorovci pravdu nepovedali. Balamutili ju, že Fredy odcestoval do Thajska. „Verila som tomu ešte päť-šesť rokov,“ priznala pomedzi slzy Erika Nagyová.

Nosatý

Pri provizórnom hrobe dvoch mafiánov sátorovci dumali ešte nad jedným problémom. Kam sa asi podel Ecsiho ochrankár Kotlan. „Andor povedal, že kým sa problém nevyrieši, nikto z nás domov nepôjde. Našťastie mu riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Západ Boris Drevenák zavolal, že Kotlana už našli, netreba sa ničoho báť, chlap je mŕtvy,“ spomínajú sátorovci.

Zsolt Nagy, prezývaný Čonty, na súde bez okolkov vysvetlil, že bez pomoci vysokopostaveného policajta by Ecsiho nechytili: „Drevenák nám zistil, kde Ecsi býva, v ktorej podzemnej garáži má zaparkované auto, kade sa pohybuje. Keď sa Drevenák dozvedel, že Ecsi zomrie, ešte si od neho požičal dvestotisíc slovenských korún. Lebo vedel, že to nebude musieť vrátiť. Zmiasť policajné vyšetrovanie nám tiež pomáhal Drevenák. To on nám ešte v ten večer poradil, aby sme do Fredyho auta podstrčili fotografie zo sledovania Ecsiho. Nie farebné, ktoré sme mali k dispozícii. Na nich by bolo vidno, že sú robené v zime a vtedy už bola jar. Narýchlo sme teda tlačili čiernobiele fotky.“

Rovnako ako Czonty usvedčujú Drevenáka zo spolupráce s mafiou, či už priamo, alebo nepriamo, ďalší sátorovci. Niektorí vedeli len toľko, že nejaký policajt sa často stretáva s Anderom Reiszom a predáva mu informácie z vyšetrovaní rôznych prípadov, o pripravovaných policajných akciách, poskytuje mu prepisy telefonických hovorov a tak ďalej. Pre iných bol Drevenák dobre známa persóna, hovorili mu Nosatý. Poznali detaily o financovaní jeho bytu v Trnave, kúpe jeho dvoch áut, vypomáhaní so stavbou domu pre jeho družku v Hornom Dubovom a o dare pre jeho rodičov v podobe štyroch živých svíň.

Drevenáka podozrievali zo spolupráce s mafiou aj kolegovia policajti. Na jeho konto pripisovali neúspech pri opakovaných záťahoch na Ľudovíta Sátora, bosa slovenskej najšialenejšej zločineckej skupiny. Spomeňme len vraždenie sátorovcov navzájom. Druhého najdôležitejšieho muža v skupine, Andora Reisza, zastrelili, keď močil. Odzadu. Jeho telo vytiahli na trojnožku, plameňom z plynovej pištole na svine opálili, rozporciovali a nahádzali do priemyselného mlynčeka na mäso. Ešte aj samotného bosa Ľudovíta Sátora zamordovali sami, na odpratanie jeho tela vopred kúpili bager. Sátorovo miesto sa pokúsil prevziať Kristián Kádár. Ten fičal na kokaíne. Zo zábavy odhryzol hlavu živému bažantovi a vlastnú ženu dopichal nožom.

Ak súd potvrdí, že s týmito zvermi vedome spolupracoval vysokopostavený policajt, potom si zaslúži rovnako tvrdý trest ako samotní mafiáni.

Mohlo by vás zaujímať: