Bohužiaľ, práve v tomto ročnom období sa gynekológovia v ambulanciách stretávajú s vaginálnou mykózou viac než v iných častiach roka. Na čo si dať pozor, aby ste sa ochoreniu vyhli, v horšom prípade sa z neho aspoň čo najlepšie dostali?

Mokré plavky aj sladkosti!

Vaginálna mykóza je problém, s ktorým sa v živote stretnú až tri štvrtiny žien. „Spôsobuje ho kvasinka, najčastejšie Candida albicans, ktorá sa vyskytuje v organizme aj za normálnych okolností. K ochoreniu dochádza v prípade premnoženia kvasiniek v organizme na úkor takzvaných dobrých baktérií. Naruší sa rovnováha pošvového prostredia a vznikne problém, v tomto prípade vaginálna mykóza,“ vysvetľuje gynekológ Jakub Daniš.

Spúšťačov premnoženia kvasiniek v poš­ve je mnoho - cukrovka, stres, oslabený imunitný systém, tehotenstvo, zmeny hormonálnej rovnováhy, užívanie hormonálnej liečby aj užívanie antibiotík. „K ďalším veľmi častým dôvodom patrí nosenie obtiahnutého oblečenia, syntetickej spodnej bielizne, nedostatočná, ale aj nadmerná hygiena,“ upozorňuje odborník. Priznáva, že viac žien s týmto ochorením prichádza do ambulancie v lete. Pod tieto problémy sa totiž podpisuje zmena teploty vzduchu a vlhkosti, nosenie mokrých plaviek, kúpanie v horúcej či chlórovanej vode a častejšie používanie tampónov. K premnoženiu kvasiniek však vedie aj zvýšený príjem sladkých jedál a nápojov.

Nespoliehajte sa na samodiagnostiku

„Tešila som sa s priateľom na dovolenku, ale zrazu som mala pocit, že mám silnejší výtok a zvláštne pocity pri milovaní. Kamarátky mi poradili užívať probiotiká, v lekárni som si zaobstarala vaginálne čapíky aj krém na liečbu kvasiniek, ale nič nezaberalo. Nakoniec som predsa len musela ísť k lekárovi a stanovil inú diagnózu. Zbytočne som stratila čas nesprávnou liečbou,“ priznáva Natália.

Ako teda žena zistí, že ide o vaginálnu mykózu a nie iný problém? S čím si žena môže zmýliť toto ochorenie? „Príznaky vaginálnej mykózy sú prejavom vaginálneho diskomfortu u žien. Pacientky pociťujú svrbenie a pálenie v pošve, môže sa pridružiť pálenie a rezanie pri močení, bolesti pri pohlavnom styku. Typický je výtok, ktorý je biely, hustý, hrudkovitý, má vzhľad tvarohu. Výtok môže byť bez zápachu, ale môže pripomínať zápach droždia,“ vymenúva Jakub Daniš.

Napriek typickému vzhľadu výtoku pri vaginálnej mykóze sa gynekológovia v praxi stretávajú s tým, že každý výtok a príznaky vaginálneho diskomfortu u žien vedú k mylnému pomenovaniu - „mám kvasinky“. „S bielym výtokom sa stretávame aj pri fyziologickom pošvovom prostredí. Ak výtok zapácha, pridruží sa pálenie a svrbenie v pošve, prípadne problémy pri močení, treba vyhľadať gynekológa, ktorý určí, či ide o vaginálnu mykózu, alebo iný infekt pošvy,“ upozorňuje.

Neprenáša sa pohlavne

Aj v prípade tohto ochorenia treba predovšetkým nevytvárať podmienky na jeho vznik. Najúčinnejšou zbraňou, najmä v letných mesiacoch, je nosenie bavlnenej spodnej bielizne, vzdušného oblečenia, po kúpaní v bazénoch sa ihneď osprchovať a prezliecť do suchých plaviek. „Aj keď v letných mesiacoch sa sprchujeme častejšie, vyhnite sa používaniu parfumovaných sprchovacích mydiel či parfumovaných vložiek a nezabudnite na častejšie menenie vložiek a tampónov. Pri užívaní antibiotík vždy pamätajte na probiotiká,“ pripomína gynekológ.

Ak už k vaginálnej mykóze dôjde, dôležitá je adekvátna liečba. V začiatočných štádiách možno siahnuť po voľnopredajných lokálnych antiseptikách alebo antimykotikách v lekárni. Pri pokročilom štádiu ochorenia alebo pri opakujúcich sa ťažkostiach treba navštíviť lekára a nasadiť cielenú liečbu.

Ako dlho sa treba zdržiavať pohlavného styku? Vaginálna mykóza sa nezaraďuje medzi pohlavne prenosné ochorenia, preto nie je nutná liečba každého sexuálneho partnera. „Samozrejmá je liečba partnerov s príznakmi. Sexuálna abstinencia sa odporúča počas liečby vaginálnej mykózy. V prípade opakovaných a častých mykóz u oboch partnerov treba myslieť aj na závažnejšie ochorenia a určite treba navštíviť špecialistu,“ dodáva Daniš.