Nájsť ideálneho partnera nie je jednoduché ani za normálnych okolností a v štátoch, kde sú mravy výrazne uvoľnenejšie. Nieto v krajine vychádzajúceho slnka, kde dodnes panuje rodová nerovnosť, počas koronavírusových obmedzení. Mladí Japonci sa už dlhodobo do manželstva nehrnú a ak aj, často je tento vzťah len veľmi striedmo okorenený erotickými radovánkami. Niektorí experti tieto nesexuálne partnerstvá považujú za dôsledok vysokých pracovných nárokov na oboch manželov a neadekvátnych príjmov.

Výsledkom je, že v krajine sa dramaticky znížil nielen počet sobášov, ale aj pôrodnosť. Tento trend logicky vedie k starnutiu populácie, vyšším nárokom na mladých zabezpečiť svojich rodičov, menším rodinným rozpočtom a ešte väčšej neochote hľadať si životných partnerov.

Staré metódy nezaberajú

Vzniká tak začarovaný kruh, ktorý sa miestni politici niekoľko rokov snažia vyriešiť. Podľa servera SoraNews24 vo viac než polovici zo 47 japonských prefektúr už teraz funguje nejaká forma vládou podporovanej zoznamovacej služby.

Fungujú však zväčša na zastaraných štandardoch. Zameriavajú sa predovšetkým na vek, príjem či vzdelanie potenciálnych adeptov a hľadajú zhodu. Našlo sa dokonca niekoľko samospráv, ktoré investovali financie do počítačových systémov, aby vytvorili dôkladnejšie analýzy a ľahšie tak dvojice spárovali.

Tieto náklady však predstavujú vysoký nápor na rozpočet a neprinášajú očakávané výsledky. Napríklad v prefektúre Saitama, severne od Tokia, vlani minuli pätnásť miliónov jenov (120-tisíc eur), ale pred oltárom skončilo iba 21 párov.

Dramatický úbytok obyvateľov

Japonský úrad vlády dospel k názoru, že s limitovanými prostriedkami nie sú tieto systémy dostatočne vyspelé, a rozhodol sa zasiahnuť. Nádejou na riešenie zlej situácie by mala byť umelá inteligencia. Tá by sa nezameriavala len na exaktné dáta, ale aj na záujmy možných partnerov, ich osobnosti, svetonázor, hodnoty, plány, túžby, dokonca i predstavy, ako by mala vyzerať ich svadba.

Mladí ľudia by museli zodpovedať množstvo otázok na rôzne témy, ktoré by umelá inteligencia vyhodnotila a určila najideálnejšie spojenie. Jeden z japonských predstaviteľov v rozhovore s novinármi pripustil, že AI nie je práve technológia spájaná s romantikou, ale dodal, že výsledky na základe týchto algoritmov môžu viesť k „širšej a inteligentnejšej škále potenciálnych nápadníkov“. Na potrebné počítačové vybavenie chce vláda vyčleniť dve miliardy jenov (takmer 15 miliónov eur) a pokryť až šesťdesiat percent nákladov pre každú samosprávu, ktorá sa do projektu zapojí. „Dúfame, že táto podpora pomôže zvrátiť pokles pôrodnosti v krajine,“ hovorí sa v oficiálnom stanovisku. Pri súčasnom trende sa totiž odborníci obávajú, že do konca storočia by sa mohol počet obyvateľov znížiť o viac než polovicu.

Radšej roboty do domácnosti

Nie všetci sa zhodujú na tom, že vládny plán je rozumný. Socio-kultúrna a medicínska antropologička Sačiko Horiguči z tokijskej Temple University si myslí, že existujú lepšie spôsoby, ako pôrodnosť zvýšiť. Napríklad pomocou mladým ľuďom zarábajúcim príliš málo na to, aby mali čas na vytváranie novej rodiny.

Poukázala na nedávnu štúdiu, ktorá naznačuje súvislosť medzi nižšou úrovňou príjmu a stratou záujmu o romantické vzťahy medzi Japoncami. „Keď nemajú záujem o randenie, dohadzovanie by bolo pravdepodobne neúčinné,“ uviedla Horiguči pre stanicu BBC.

Ani ona však moderné technológie nezatracuje. Len by ich využila inak. Na ženy matky sa totiž vyvíja veľký tlak. Popri zamestnaní na plný úväzok i množstve hodín nadčasov musia tiež plnohodnotne vykonávať domáce práce, zabezpečiť chod domácnosti. „Cenovo dostupné roboty vybavené umelou inteligenciou by mohli prevziať časť týchto povinností alebo starostlivosti o deti. To by bolo určite efektívnejšie,“ uzatvára.

Pozrite si v GALÉRII, ako vyzerá svadba v krajine vychádzajúceho slnka ►►►