Pinhead - chráňte naozaj všetko

Ak bicykel zamknete kvalitným zámkom, nemal by vám zmiznúť. Zmiznúť však z neho ľahko môžu drahé súčasti - napríklad sedlo, sedlovka, kolesá, predstavce alebo riadidlá. Predísť tomu môžete, ak ich pripevníte bezpečnostnými skrutkami, podobne ako kolesá na aute. Na bicykle ich vyrába napríklad spoločnosť Pinhead. Kompletnú súpravu skrutiek aj so zámkom na bicykel možno kúpiť približne za 150 eur, dôležité je, že všetky samostatné zámky sú odomykateľné jedným univerzálnym bezpečnostným kľúčom.

Pinhead - chránte naozaj všetko
Pinhead - chránte naozaj všetko
Zdroj: PINHEAD LOCKS

Abus Granit X-Plus 640 - takmer nezničiteľný

K najodolnejším bicyklovým zámkom na trhu momentálne patrí Abus Granit X-Plus 640. Vhodný je na bicykle aj motorky. Váži 860 gramov, čo oproti modelu X-Plus 540 (na obrázku) znamená skoro polovičné zníženie hmotnosti pri zachovaní takmer identickej odolnosti. Má niekoľko patentovaných technológií, ktoré výrazne sťažujú jeho prepílenie, odvŕtanie alebo odlomenie. Dodáva sa s dvomi kľúčmi, jeden je vybavený dokonca LED svetlom. Predáva sa približne za 80 eur, odolnejšiu verziu s číselným označením 540 kúpite približne za stovku.

ABUS Granit X-Plus 640 - takmer nezničitelný
ABUS Granit X-Plus 640 - takmer nezničitelný
Zdroj: ABUS

Fahgettaboudit Mini - malý, avšak extrémny

Kryptonite New York Fahgettaboudit Mini je dokonalý zámok pre tých, ktorí hľadajú niečo odolné, ale zároveň nie veľmi masívne. Patrí k najodolnejším a najlepšie hodnoteným kompaktným zámkom s rozmermi približne 8 x 15 centimetrov. Je vyrobený z ocele hrubej 18 milimetrov, extrémna odolnosť sa prejavila aj na hmotnosti, váži približne 2 kilogramy. Jeden z dodávaných kľúčov je vybavený aj LED svetlom. Dá sa kúpiť približne za 90 eur.

Fahgettaboudit Mini - malý, avšak extrémny
Fahgettaboudit Mini - malý, avšak extrémny
Zdroj: KRYPTONITE

Hiplok Gold - zámok nositeľný ako opasok

Bicyklové zámky zväčša nie sú ani malé, ani ľahké, preto ich mnohí považujú za nepraktické. Neplatí to však úplne pre odolný reťazový zámok Hiplok Gold: Superbright. Pravda je, že s hmotnosťou takmer 2,4 kilogramu nie je ľahký a s dĺžkou približne 85 centimetrov ani malý. To však nevadí. Dizajnéri ho totiž navrhli tak, že si ho môžete obopnúť okolo pása ako opasok a dokonca sú na ňom reflexné plochy. Samotná reťaz je z ocele s hrúbkou 10 milimetrov, samotný zámok, respektíve zámková spona, má 12 milimetrov. Stojí okolo 100 eur.

Hiplok Gold - zámok nositelný ako opasok
Hiplok Gold - zámok nositelný ako opasok
Zdroj: HIPLOK

Abus Bordo Granit X-Plus - minimalistický, ale odolný

Dosiahnuť, aby bol bicyklový zámok extra odolný a zároveň extra kompaktný, je veľký problém, nie však neriešiteľný. Stačí ho navrhnúť tak, aby bol skladací. Taký je napríklad ABUS Bordo Granit X-Plus 6510. Je zo špeciálnej tvrdenej ocele a jeho jednotlivé pláty sú spojené odolnými nitmi. Využíva špeciálne technológie, ktoré sťažujú jeho odvŕtanie, prerezanie, a je takmer nemožné odomknúť ho pakľúčom. Dodáva sa s puzdrom, ktoré sa dá jednoducho namontovať na bicykel, a má aj ochranný plášť, aby nepoškriabal jeho lak. Kúpite ho približne za 120 eur.

ABUS Bordo Granit X-Plus minimalistický, ale odolný
ABUS Bordo Granit X-Plus minimalistický, ale odolný
Zdroj: GRANIT

Smart zámok Ellipse

Ellipse je bicyklový hi-tech zámok. Môžete ho totiž odomknúť pomocou aplikácie v smartfóne, ktorou sa dá aj lokalizovať. Dá sa stiahnuť pre iOS aj Android. Navyše funguje podobne ako vyspelé autoalarmy - ak sa s ním deje niečo nekalé, pošle vám varovnú textovú správu. A nielen to. Správu vie odoslať na predvolené číslo aj v prípade, ak sa vám stane nehoda. A drobná vychytávka na záver: napája sa solárnou energiou! Na internete ho môžete kúpiť za 200 dolárov. Výrobca ho vie poslať aj na Slovensko, bude vás to stáť „dvacku“.