Neochotný personál, nedostatočná hygiena, nevyhovujúca strava a strata akejkoľvek intimity. Aj v takýchto podmienkach slovenské ženy neraz priviedli na svet svoje ratolesti. Niektoré radšej rodili v Rakúsku či na Morave.

Neprekvapilo nás teda, že počas Dňa otvorených dverí Nemocnice Bory patrilo nové pôrodnícke a novorodenecké oddelenie medzi najnavštevovanejšie. V týchto dňoch finišujú prípravy na ich spustenie 1. júna. Tím gynekológov a pôrodníkov má plné ruky práce, na chodbách sme stretli desiatky sestier, ktoré čaká ešte niekoľko školení. Pripravené sú pôrodné a novorodenecké izby.

Nemocnica má v pláne vykonať 3 500 pôrodov ročne a ponúknuť lepšiu starostlivosť o matku a dieťa. Záujem je už teraz obrovský. „Preto si musíme dávať pozor na kvalitu a bezpečnosť. Chceme nielen dobehnúť moderné pôrodníctvo, ale stať sa jeho vzorom,“ zhodnotil Mikuláš Redecha, klinický líder úseku Žena a dieťa Nemocnice Bory.

Na jednom mieste

Pôrod je pre ženu, ale aj pre jej partnera jedným z najsilnejších okamihov. Prináša so sebou nový život, a preto je dôležité, aby prebiehal v čo najbezpečnejších a najpríjemnejších podmienkach.

Zabudnite na „vzdycháreň“, kde žena s kontrakciami čaká na dôležitý okamih či na veľkú pôrodnú sálu, v ktorej privádza na svet dieťa oddelená od ďalšej rodičky závesom. Nový prírastok siete Penta Hospitals má osem jednolôžkových moderných izieb, ktoré sú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály. Tehotná žena tu bude od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Nemusí sa teda nikam presúvať a po celý čas ju môže sprevádzať partner či iná blízka osoba.

„Chceme našim mamičkám a ich detičkám zabezpečiť najväčší možný komfort a intimitu. Budeme sa snažiť vyhovieť im v maximálnej miere a pri nerizikových pôrodoch, ktoré si nevyžadujú kontinuálny monitoring plodu, budú môcť v zásade rodiť v akejkoľvek polohe,“ dopĺňa Mikuláš Redecha a spolu s ním aj primár pôrodnice Marián Križko. Lekári a pôrodné asistentky chcú vytvárať prostredie plné dôvery a príjemnej atmosféry.

„Nemala som síce zlé skúsenosti ani so štátnymi nemocnicami, ale keď môj gynekológ prešiel do Borov a spýtal sa ma, či by som nechcela priviesť dieťa tu, nezaváhala som,“ opisuje 34-ročná Bratislavčanka Aneta Lunterová. Mama dvoch detí a s tretím na ceste sa prišla do novej nemocnice prvý raz pozrieť pred troma týždňami a domov sa vrátila plná nadšenia. „Hovorila som mužovi, že je to paráda! Ak nebudú žiadne problémy, budem sa tu cítiť ako na dovolenke v hoteli a prídem si sem oddýchnuť, keďže mám doma dve malé deti,“ s úsmevom sa s nami podelila o svoje prvé dojmy.

Za pridanú hodnotu považuje to, že bábätko zostáva so ženou v pôrodnej izbe a neodnesú ho. „Priestory sú naozaj krásne, ale verím, že alfa a omega je ľudský prístup,“ dodáva.

V úzkom kontakte aj počas komplikácií

Klinickým lídrom novorodeneckého oddelenia bude Vanda Tuxhorn, Slovenka s dlhodobými skúsenosťami z Holandska a z Nemecka. Na oddelení šestonedelia majú 36 jednolôžkových izieb prispôsobených aj pobytu sprevádzajúcej osoby. V poplatku 60 eur na deň je zahrnutá strava a nocľah na pohodlnom rozkladacom kresle.

Vedúca sestra tohto úseku a rizikovej gravidity Alexandra Gajerová sa už na mamičky a ich ratolesti teší. „Okrem jednolôžkového štandardu tu budú mať k dispozícii prebaľovací pult, chladničku, samostatné sociálne zariadenie. Môžu si požičať arómolampu, budú mať k dispozícii vankúše na dojčenie,“ nadšene vymenúva ďalšie benefity, ktoré v slovenských podmienkach zďaleka nie sú samozrejmosť.


V pôrodnici chcú uplatňovať takzvaný bonding - klokankovanie. Nič dieťaťu prvé hodiny života neprospeje tak, ako blízky fyzický kontakt s mamou. Ten je dôležitý aj v prípade komplikácií.

O deti, ktoré sa narodia predčasne, so zdravotnými problémami, vrodenými chybami alebo nebudú mať dostatočnú pôrodnú hmotnosť, sa začnú od ich prvých nádychov starať špecialisti z oddelenia neonatologickej intenzívnej starostlivosti vyššieho typu. To bude situované hneď vedľa pôrodnice, aby bol novorodenec čo najrýchlejšie premiestnený do inkubátora s monitorovacími prístrojmi na snímanie základných životných funkcií.

„Bábätká budú v desiatich rooming-in izbách. Ak mamička z nejakých dôvodov nebude môcť zostať s dieťaťom, máme pripravených ďalších osem lôžok. Dôležité je, aby bola čo najviac s ním a sledovala, ako sa vyvíja a akú starostlivosť zo strany personálu dostáva,“ opisuje zastupujúca primárka neonatológie Irena Dobišová. Ukáže na polohovateľné žlté kreslo, kde môže dieťa „klokankovať“. „Blízkym fyzickým kontaktom sa bábätku zlepšia a zastabilizujú životné funkcie, má lepšiu akciu srdiečka, udrží si teplotu, pravidelne dýcha. Mamička má potom väčšiu sebadôveru v samu seba.“

Irena Dobišová verí, že možnosť pobytu na oddelení s predčasne narodeným alebo chorým novorodencom ocenia i mamičky zo vzdialenejších miest, ktoré predtým museli za ním dochádzať niekedy aj desiatky kilometrov.

Postupný nábeh

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení bude pôsobiť viac ako tridsať gynekológov a pôrodníkov a päťdesiat pôrodných asistentiek. Okrem ôsmich pôrodných izieb majú k dispozícii dve gynekologické a dve operačné sály a jednu robotickú operačnú sálu.  

V súčasnosti už prebieha predpôrodná príprava mamičiek s plánovanými pôrodmi. Nemocnica Bory aktuálne spĺňa kritériá na poskytovanie starostlivosti o predčasne narodených novorodencov od ukončeného 32. gestačného týždňa, novorodencov s pôrodnou hmotnosťou nad 1 250 g a deti s perinatálnymi komplikáciami.
Najbližšie týždne však ešte nebude môcť zariadenie vyhovieť všetkým záujemkyniam. Aby zabezpečili nadštandardnú, kvalitnú a najmä bezpečnú zdravotnú starostlivosť, musia pôrodnicu rozbiehať postupne.

„Samozrejme, už od 1. júna budeme našim rodičkám poskytovať všetko pre ich bezpečný a čo najpríjemnejší pôrod. Keďže však chceme, aby bolo o každú jednu mamičku a jej novorodenca postarané čo najlepšie, nemôžeme nič podceniť. Práve preto musí byť v nábehu pôrodnice počet pôrodov o niečo menší, ako po jej úplnom rozbehnutí. Bezpečnosť a spokojnosť našich mamičiek s novorodencami je pre nás najdôležitejšia,“ uviedol generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

FOTO V GALÉRII

Bez poplatku je aj prítomnosť partnera pri zavŕšení ťarchavosti či epidurálna anestézia. K dispozícii sú však aj platené nadštandardné služby. Cenu pobytu sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe sme spomínali, výber pôrodníka stojí 1 300 eur. „Ale nechceli by sme, aby to bola preferovaná možnosť. Táto nemocnica má erudovaný personál a sme pripravení tak, že nie je dôvod vyberať si konkrétneho lekára alebo pôrodnú asistentku,“ dodáva primár pôrodnice Marián Križko.

Aktuálne má však zariadenie zazmluvnený kompletný medicínsky program týchto oddelení len s dvoma súkromnými zdravotnými poisťovňami. Poistenkyne VšZP budú môcť využiť služby gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia iba v neodkladnom zdravotnom stave.

ROZHOVOR na ďalšej strane