Tip na článok
Emotívne stretnutie: Cudzí muž nosí tvár jej zosnulého manžela.

Ako z filmu: Žena sa stretla s mužom, ktorému transplantovali tvár jej zosnulého manžela

Začiatkom roku 2006 sa Andy Sandness pokúsil o samovraždu. Doslova si chcel vystreliť mozog z hlavy – to sa mu však nepodarilo, a pri neúspešnom pokuse zabiť sa prišiel o tvár.

Galéria k článku (7 fotografií )
Emotívne stretnutie: Cudzí muž nosí tvár jej zosnulého manžela.
Emotívne stretnutie: Cudzí muž nosí tvár jej zosnulého manžela.
Pred operáciou

Po desiatich rokoch lekári našli vhodného darcu tváre. Lilly Rossová, ktorá odsúhlasila transplantáciu tváre od jej zosnulého manžela, sa s ním po niekoľkých operáciách stretla. A bolo to emotívne.

Neúspešné operácie

Tvár Andyho Sandnessa bola po neúspešnej samovražde zdevastovaná. Aj keď sa mu ju lekári pokúšali niekoľkokrát náročnými operáciami zrekonštruovať, pacient musel bojovať s veľkými problémami. Niekoľkokrát mu dokonca odpadol nos.

Pred operáciou
Pred operáciou
Twitter

Zároveň sa mu tvár kvôli roztrúseným drobným zlomeninám o štvrtinu zmenšila a zvraštila. Sandness sa po niekoľkých nevydarených pokusoch o navrátenie tváre uzavrel a stránil sa ľudí. O desať rokov neskôr, presnejšie v roku 2016, sa taktiež o samovraždu a v tomto prípade úspešnú pokúsil Calen Ross. A to v období, kedy bola jeho manželka v pokročilom štádiu tehotenstva.

Darcovstvo orgánov

Lilly Rossová sa rozhodla, že jeho orgány daruje ľuďom, ktorým pomôže prežiť jedine transplantácia. Jej manžel mal totiž psychické problémy, ale po fyzickej stránke bol v poriadku. Jeho srdce, pečeň i pľúca pomohli niekoľkým ľuďom, aby mohli prežiť a fungovať plnohodnotne. Napokon sa jeho manželka rozhodla odobriť aj pre najkurióznejšie darcovstvo – tváre. Zhoda s Andym Sandnessom bola priam neuveriteľná – muž takmer rovnakého veku, farby pleti, štruktúry lepky.

Muži sa na seba anatomicky výrazne podobali
Muži sa na seba anatomicky výrazne podobali
Twitter

Operácia trvala neuveriteľných 56 hodín čistého času, a pracovalo na nej 60 špičkových lekárov. Po dlhej rekonvalescencii sa napokon príjemca tváre i manželka darcu rozhodli, že pristúpia k stretnutiu. A to, že išlo o emotívny moment, si môžete pozrieť v galérii článku.

VIDEO Plus 7 Dní