Kosatky dravé poľujú na korisť najrôznejšej veľkosti. Na vlastnú päsť lovia delfíny či tulene, no v skupine si trúfnu aj na obrovské veľryby.

FOTO stretu kosatiek a lodí v GALÉRII>>

Útokom na človeka sa doposiaľ vyhýbali. To sa však začína meniť. Kosatky obývajúce vody pri pobreží Španielska čoraz častejšie útočia na lode, ktoré im skrížia cestu. A niekoľko z nich dokonca potopili.

Tretia loď

Najnovší útok sa odohral 4. mája neďaleko Gibraltárskeho prielivu. „Útočili dve menšie a jedna veľká kosatka,“ spomína kapitán postihnutej plachetnice Werner Schaufelberger. „Menšie v zadnej časti plavidla triasli kormidlom, zatiaľ čo veľká kosatka opakovane v plnej rýchlosti vrážala hlavou do trupu lode.“ Schaufelberger dokonca hovorí, že videl, ako dva menšie jedince toho väčšieho napodobňovali. „Pozorovali ho a potom po krátkom rozbehu aj ony vrážali do lode.“ Zvieratá spôsobili plavidlu také vážne poškodenia, že sa napokon potopilo. Posádku našťastie zachránila španielska pobrežná stráž.

V posledných mesiacoch išlo už o tretiu loď potopenú kosatkami, pričom len dva dni predtým sa v rovnakej oblasti odohral podobný útok na plachetnicu. Tentoraz útočilo až šesť kosatiek. Podľa posádky to vyzeralo, akoby počas útoku matka učila svoje mláďatá, ako vrážať do kormidla. „Jednoznačne to vyzeralo ako nejaká forma výučby,“ hovorí jeden z členov posádky Greg Blackburn.

Prvé správy o útokoch kosatiek na lode vo vodách Pyrenejského polostrova sa objavili pred dvomi rokmi. „Od mája 2020 prichádzajú správy o inter­akciách medzi kosatkami a loďami neprestajne,“ hovorí biológ Alfredo López Fernandez. Vo väčšine prípadov sa podľa neho koncentrujú na kormidlo - hryzú ho alebo sa ho snažia ohnúť či zlomiť. Keď sa im podarí loď zastaviť, strácajú o ňu záujem a v útoku nepokračujú. Potopenie troch plachetníc teda nebolo ich cieľom. Rovnako sa nezdá, že by útočili vždy. „Za posledné dva roky sme zaznamenali približne 500 stretnutí s kosatkami a väčšina bola neškodná,“ pripomína výskumník. „Odhadujeme, že zaútočia na jednu zo sto lodí, ktoré sa plavia cez túto oblasť.“

Móda alebo trauma?

Útoky na lode sú u kosatiek podľa biológov novinkou, ktorú zrejme vyvolala traumatická udalosť v živote niektorého jedinca. „Nepoznáme ich motiváciu. Najpravdepodobnejšie je obranné správanie, ktoré spustila traumatická udalosť,“ hovorí López Fernandez. Za „priekopníčku“ v tomto smere považuje samicu zvanú Biela Gladis, ktorá zažila bližšie neznámy „kritický okamih agónie“. Mohlo ísť o zrážku s loďou, hovorí vedec, alebo sa zaplietla do ilegálnej rybárskej siete. Práve trauma vraj zmenila jej správanie. „Kontakty s loďami“ následne začali imitovať ďalšie jedince tohto druhu - mladé i dospelé. „Kosatky sú mimoriadne učenlivé, a tak sa nové prejavy správania medzi nimi ľahko a rýchlo šíria, obzvlášť ak ich považujú za niečo dôležité pre ich život,“ podotýka biológ.

A sú to také nádherné morské tvory. FOTO kosatiek v GALÉRII>>

Je dobre známe, že kosatky sú zvedavé a hravé zvieratá. Výskumníci teda nevylučujú ani ďalšiu možnosť: pozorované útoky na lode nemusia byť prejavom agresie, ale namiesto toho môžu v skutočnosti predstavovať hru. Takisto je podľa biológov možné, že ide o akúsi módu, čiže správanie, ktoré dočasne získa širokú popularitu, ale potom sa ho populácia vzdá.