Záznamy o prvých sériových vrahoch pochádzajú už z obdobia Rímskej ríše, keď sa zabíjalo napríklad otrávenými prsteňmi. Veda pokročila a vďaka moderným technológiám sa teraz skupine kriminalistov a psychológov podarilo zosumarizovať a definovať znaky, ktoré spájali najznámejších delikventov.

Otroci moci

Sérioví vrahovia neuveriteľne inklinujú k moci. Snažia sa za každú cenu získať kontrolu nad situáciou, dokonca aj vtedy, keď už vedia, že hra sa pre nich skončila.

Ian Brady, ktorý bol s komplickou Myrou Hindley usvedčený z piatich vrážd detí v rokoch 1963 až 1965, odmietol lokalizovať telo jednej z obetí, čo viacerí považujú za snahu presadiť si autoritu za každú cenu.

Manipulátori

Zdanlivá zraniteľnosť a potreba zapáčiť sa druhému – to sú prostriedky, akými sa sérioví vrahovia snažia zakryť zlovestné črty svojej osobnosti.

Mnohí z najznámejších zločincov mali priam desivú schopnosť manipulovať ľuďmi okolo seba. Dokázali pritom akoby mávnutím čarovného prútika okamžite otočiť situáciu vo svoj vlastný prospech, aby z toho vyšli v najlepšom svetle.

Lekár Harold Shipman napríklad presviedčal pacientov, aby podstúpili liečbu, ktorá ich napokon zabila. Sám sa prezentoval ako človek starajúci sa o blaho spoločnosti.

Čítajte viac:

Britský detektív tvrdí, že odhalil identitu Jacka Rozparovača

Egoistickí chválenkári

Sérioví vrahovia si často nedokážu pomôcť, aby sa spáchanými zverstvami nepochválili. Či už pred komplicmi, ďalšími obeťami, štátnymi orgánmi alebo sami pred sebou.

Odsúdený Brit Trevor Hardy s prezývkou Netvor z Manchestru sa vraždami dospievajúcich dievčat v 70-tych rokoch chvastal mladšiemu bratovi, čo napokon viedlo k jeho usvedčeniu.

Šarmantní sympaťáci

Dokážu zaujať druhých aj tým, že ochotne prejavia záujem o ich problémy. Výborne pracujú s emóciami a vedia využiť cudziu slabosť a zraniteľnosť, aby človeka presvedčili odhodlať sa k činu, ktorý by za normálnych okolností neurobil. Obeť si získajú zmesou komplimentov a racionálnych argumentov. Takisto svojím vzhľadom.

Ted Bundy sa krátko pred popravou v roku 1989 priznal k tridsiatim vraždám v siedmich štátoch, ktoré spáchal v rokoch 1974 až 1978. Predpokladá sa však, že počet je ešte vyšší.

Podarilo sa mu uniesť a znásilniť niekoľko žien tak, že predstieral buď slabosť – telesné postihnutie, alebo naopak autoritu, keď sa prezliekal za policajta. Opisovali ho ako šarmantného, charizmatického a pekného.

Čítajte viac:

Legendárny Scotland Yard: Toto ste o policajnej agentúre nevedeli

Sused odvedľa

„Možno najdesivejšou skutočnosťou je, že množstvo sériových vrahov vyzerá na prvý pohľad ako piliere komunity. Získajú si dôveru okolia len preto, aby ju zneužili tým najhorším spôsobom. Táto taktika umožnila mnohým deviantom realizovať svoje zvrátenosti v pohodlí za zavretými dverami,“ píše magazín Real Crime.

Fred a Rose Westovci pôsobili ako harmonický pár. V rokoch 1967 – 1987 spoločne mučili, znásilňovali a zabíjali dievčatá a mladé ženy. Pripisuje sa im minimálne dvanásť vrážd, vrátane rodinných príslušníkov, pričom niektoré telá pochovali v záhrade.

Američan John Wayne Gacy, prezývaný Klaun zabijak, bol politický aktivista v Chicagu. Pracoval pre miestnu komunitu, dokonca sa na rôznych akciách prezliekal za klauna a zabával okolie. V súkromí znásilňoval a vraždil dospievajúcich chlapcov a ich pozostatky pochovával v základoch svojho domu.

Kľúč je v detstve

Odborníci poukazujú aj na predchádzajúce štúdie, ktoré našli súvislosť medzi sériovými vrahmi a zneužívaním v detstve, či už telesným, duševným alebo sexuálnym.

„Títo zločinci zvyčajne pochádzajú z nestabilných rodín a vykazujú aj známky voyerizmu a sadomasochizmu, ktoré pestovali odmalička. Viac ako 90 percent sériových vrahov sú muži,“ dodáva portál britského denníka Daily Mail.