Keď vo filmoch alebo na rôznych vodných šou sledujeme neuveriteľné akrobatické výkony týchto inteligentných morských cicavcov, možno si ani neuvedomujeme, že trpia. Veď stále pôsobia, akoby sa smiali. V skutočnosti delfíny pri všetkej odbornej starostlivosti v zajatí hynú oveľa skôr ako vo voľnom mori. Zatiaľ čo na slobode sa dožívajú aj päťdesiat rokov, v akváriách ledva dvadsať.

Aj preto novozélandská technologická spoločnosť Edge Innovations prišla s nápadom vymeniť ich za ultrarealistické roboty. Majú s tým bohaté skúsenosti. Veď v minulosti zabezpečovali „animatronické“ zvieratá napríklad pre holly­woodske trháky ako Zachráňte Willyho alebo Flipper.

Diváci rozdiel nepostrehli

Ako píše britský server The Independent, Novozélanďania v spolupráci s čínskym tímom vývojárov vytvorili prototypy, ktoré vychádzajú na zhruba päť miliónov dolárov. 

Hoci sú drahšie než živé, šéf technologického tímu Li Wang tvrdí, že z dlhodobého hľadiska budú ich budúci majitelia ziskoví. Cena sériových robotov klesne, nevyžadujú veterinárnu starostlivosť, nikdy nie sú hladné, nie je potrebné regulovať teplotu vody v nádržiach a svojich biologických kolegov prežijú.

Spoznáte rozdiel medzi živými a robotickými delfínmi v našej GALÉRII?

Animatronické delfíny dosahujú 2,5 metra a vážia vyše 270 kilogramov, čo zodpovedá mladému jedincovi. Výrobcovia išli do úplných detailov, aby sa čo najviac priblížili realite, a tak roboty majú veľmi podobnú štruktúru kostry a niektorých orgánov ako ozajstné, ich koža je vytvorená z lekárskeho silikónu.

Môžu fungovať autonómne, ale pri interakcii s ľuďmi ich aj kvôli bezpečnosti ovládajú na diaľku. Na pohľad sa pohybujú celkom prirodzene, výhodou je, že sú „priateľskejšie“. Nemajú problém zapózovať aj pre selfie. Podľa britskej tlače diváci počas testovacej šou rozdiel medzi skutočnými a umelými zvieratami vôbec nepostrehli.

HLASY AKTIVISTOV Mohutnejúce protesty ochrancov zvierat prinútili viacero štátov obmedziť alebo úplne zakázať zneužívanie delfínov na „cirkusové“ vystúpenia.
HLASY AKTIVISTOV Mohutnejúce protesty ochrancov zvierat prinútili viacero štátov obmedziť alebo úplne zakázať zneužívanie delfínov na „cirkusové“ vystúpenia.
Zdroj: PROFIMEDIA

Sľubujú lepšie zážitky

„Pýtajú sa nás, v čom sa teda roboty vizuálne odlišujú. Pravda je, že sú v mnohých ohľadoch zhodné,“hovorí kreatívny riaditeľ Edge Innovations Roger Holzberg. „Navyše dokážu neverbálne komunikovať, plávať v malej nádrži v obchodnom dome, nevadí im chlórovaná voda ani dlhší blízky kontakt s ľuďmi. Hlavne sme si uvedomili, že týmto spôsobom nebudeme ďalej ubližovať tvorom, ktoré milujeme.“

Zábavný priemysel morských parkov posledné desaťročie upadá. Príčinou nie sú len výhrady ochrancov zvierat, zákazy a tvrdé obmedzenia v niektorých štátoch, ale aj vysoké náklady na starostlivosť o živé zvieratá. Pritom záujem verejnosti je stále veľký. Robotické delfíny by teda mohli toto odvetvie znovu rozbehnúť, dokonca povýšiť na ďalšiu úroveň. Humánnejším a nápaditejším spôsobom.

„Skĺbili sme technológie a umenie,“tvrdia výrobcovia, ktorí dúfajú, že ich produkty si nájdu svoje miesto nielen v tematických parkoch sveta, ale i v ďalších filmoch a seriáloch.

Ak sa nápad ujme, roboty tiež využijú pri dobrodružnom potápaní, pričom záujemcovia si v morských hlbinách budú môcť bez strachu zaplávať napríklad pri veľkých bielych žralokoch či hrozivých prehistorických vodných plazoch. Tvorcovia uvažujú aj o vzdelávacích programoch pre deti, v rámci ktorých by sa mohli príťažlivou formou o živote a správaní zvierat dozvedieť viac.

ROZDIEL ANI NEPOSTREHNETE S animatronickými zvieratami si môžete zaplávať na otvorenom mori, ale aj v chlórovanom bazéne.
ROZDIEL ANI NEPOSTREHNETE S animatronickými zvieratami si môžete zaplávať na otvorenom mori, ale aj v chlórovanom bazéne.
Zdroj: EI

Všetkými desiatimi za

Veľké ÁNO volajú aj ochranárske združenia. Napríklad skupina pre etické zaobchádzanie so zvieratami PETA s jedným z prototypov usporiadala samostatnú akciu. „Táto technológia by mohla pomôcť ukončiť kruté zneužívanie delfínov na rôzne podujatia v rámci programov tematických parkov,“uviedla aktivistka PETA Katherine Sullivanová.

Podľa nej mladé zvieratá doslova traumaticky unášajú z ich oceánskych domovov, čo sa neraz deje nelegálne. Riaditeľka tejto skupiny Elisa Allenová pre Guardian dodáva: „V roku 2020 nám špičkové technológie umožňujú spoznávať prírodu aj bez toho, aby sme jej škodili!“

Nenahovárajme si však, že výrobcom ide len o ľudskejší prístup k divej prírode. Ako hovorí generálny riaditeľ Edge Innovations Walt Conti: „V súčasnosti sú v zajatí tisícky delfínov využívaných na adrenalínové zážitky a generujú miliardové zisky.“ Ich nahradenie robotmi by bol teda určite skvelý biznis.

Spoznáte rozdiel medzi živými a robotickými delfínmi v našej GALÉRII?