Na začiatku išlo o nešťastné zakopnutie, ktoré v prípade zdravotného stavu pani Márie môže znamenať značné komplikácie. Pacientke so syndrómom diabetickej nohy sa však pohoršilo ešte viac preto, že po úraze zrejme „zakopla“ o bezbrehé kšeftovanie lekára v ambulancii.

Za roztok 300 eur

Bola polovica februára tohto roka, v čase sviatku svätého Valentína. Pani Mária však ani s odstupom času na toto obdobie rozhodne s láskou nespomína. Skôr sa jej dodnes zmocňuje hnev a obavy pred ďalšími vyšetreniami súvisiacimi s jej úrazom. „Bolo to v stredu 13. februára, keď mi volala svokra, že doma zakopla o gamatky a bolí ju prst. Tak som ju okamžite previezol na pohotovostnú službu do nemocnice na Antolskú,“ rozpráva nám Marek Macko z Bratislavy, zať pani Márie.
Pacientku na pohotovosti v Petržalke ambulantne ošetrili a odkázali na doktora Augustína Španitza zo zdravotného strediska Bebravská, ktoré sa nachádza v Podunajských Biskupiciach. Tam sídli jeho chirurgická ambulancia. Na druhý deň sa pani Mária v sprievode svojej dcéry dostavila k lekárovi. „Doktor Španitz si vypýtal od pacientky 150 eur, o čom nevydal žiaden daňový doklad. Pacientke začal zároveň dávať fyziologický roztok,“ opísal nám prvý kontakt s lekárom zať pacientky, ktorý u lekára nebol prítomný pre pracovné povinnosti. Pacientka prišla k lekárovi 15. februára a ošetrenie nasledovalo aj ďalší týždeň, teda v pondelok 18. februára.

„V utorok 19. februára sa moja svokra spolu so svojou dcérou znova dostavili do spomínanej ambulancie a doktor si opäť vypýtal 150 eur, ktoré si schoval do zásuvky pod stolom,“ vysvetlil nám pán Macko. Pani Mária až teraz povedala zaťovi o poplatkoch v hodnote 300 eur. Spýtala sa ho, čo budú robiť, pretože ďalšie poplatky by jej spôsobili značné finančné problémy. Zať preto neváhal a navštívil lekára s otázkou, či je normálne pýtať si od pacienta také peniaze. Lekár však argumentoval tým, že keď si roztok nekúpi sám, poisťovňa mu nič nedá. „Zároveň som žiadal od doktora, aby mi vystavil daňový doklad o zaplatenej čiastke 300 eur, na čo mi odpovedal, že on nie je oprávnený vystaviť mi taký doklad. Povedal som mu, že ho potrebujem na účely konania verejných správ a kontrol. Ak mi ho nevydá, budem nútený volať políciu, čo som aj urobil,“posťažoval sa nám pán Macko v dome u pani Márie, kam sa postupne sťahuje s manželkou najmä pre zhoršujúci sa zdravotný stav svojej svokry. Pred jej príchodom podľa pána Macka sestrička a potom aj doktor opustili ambulanciu. „Ja som nemal moc ich zadržať, iba som videl, ako sestrička uteká poza budovu k svojmu autu a hneď za ňou doktor. Sadol do auta a rýchlo utiekli,“opísal nám incident pán Macko, ktorý sa rozhodol zavolať mužov zákona pre podozrenie z nezákonného obohacovania a podľa neho mal doktor lesklé oči a červený nos, akoby bol opitý.

Nevyhla sa zákroku: Pani Mária musela napokon s poranenou nohou podstúpiť operáciu, kde jej odstránili palec a časť chodidla.
Nevyhla sa zákroku: Pani Mária musela napokon s poranenou nohou podstúpiť operáciu, kde jej odstránili palec a časť chodidla.
Zdroj: MATEJ KALINA

Amputácia ako následok

Okrem peňazí však rodinu najviac trápilo, čo s poranením chorej matky a svokry. Preto navštívili iného odborníka. „Išla som k druhému doktorovi v Biskupiciach a ten konštatoval, že mi prst zapácha a budú mi ho musieť odstrániť,“ povedala nám so slzami v očiach pani Mária, odkázaná na invalidný vozík. Doktor ju okamžite poslal do nemocnice, kde jej chirurgicky odstránili palec a časť chodidla. „Palec je odstránený a keby pán doktor Španitz konal tak, ako mal, nemuselo to zájsť tak ďaleko. No ešte stále nemá vyhraté. Existuje riziko, že to pôjde ešte vyššie,“ skonštatoval zať pani Márie, ktorý vyjadril obavy z možnej amputácie celej nohy. Pani Máriu čakajú ďalšie vyšetrenia. „Momentálne je noha v takom štádiu, že pred dvoma dňami ju pozeral chirurg a mala to miesto ,mŕtve‘. Tak jej ranu vyčistil a vyjadril obavu, že budú musieť urobiť ďalší zákrok. Našťastie sa to teraz polepšilo a z rany začala tiecť krv,“povedala nám pred týždňom Andrea, dcéra pani Márie. Rodina sa o ďalšom osude pani Márie dozvie v najbližších týždňoch, pričom pacientka absolvuje ďalší pobyt v nemocnici.

Od kompetentných orgánov sme sa dozvedeli, že fyziologický roztok podávaný doktorom Španitzom pacientke plne hradí verejné zdravotné poistenie. „Sú roztoky, ku ktorým sa účtuje doplatok poistenca - aktuálne podľa kategorizácie. Doplatok je však minimálny, ide o eurocenty,“ uviedla Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Hovorkyňa navyše dodala, že „preddavok“, ktorý si lekár od pacientky vypýtal, je neštandardný postup, pričom opodstatnenosť úhrady na priamu platbu je podľa hovorkyne kompetentný preskúmať vyšší územný celok príslušného kraja. „Bratislavský samosprávny kraj preveruje podnet pána Macka. U poskytovateľa zamestnanci odboru zdravotníctva vykonali dozor. Momentálne prebiehajú procesné úkony - vyhodnotenie výsledkov dozoru. Preto v tejto chvíli sa nemožno k podnetu a výsledku bližšie vyjadriť,“ uviedla hovorkyňa bratislavskej župy Lucia Forman. Hovorkyňa nám k roztoku povedala, že išlo o chlorid sodný, ktorý podľa platného zoznamu kategorizovaných liekov za mesiac február 2019 je v zozname uvedený s doplatkom pacienta za jednu infúziu 0,24 eura. Podanie trestného oznámenia na doktora Španitza nám potvrdila krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková. Prípadom sa rovnako zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Snažili sme sa spojiť či už osobne, alebo prostredníctvom telefónneho kontaktu aj s lekárom Španitzom. Telefón napriek tomu, že zvonil, nám nikto nezdvihol, a tak sme mu zanechali SMS ktorá rovnako zostala bez reakcie.

"Drahý" roztok: Foto: ARCHÍV M. M. Podľa našich informácií je doplatok za roztok podávaný pacientke v hodnote niekoľkých centov.
Zdroj: Archív M.M.

Kontroverzný

Pani Mária, zdá sa, nie je jedinou pacientkou, ktorá má na lekára z Vrakune ťažké srdce. Na webovom portáli lekar.pluska.sk sú na jeho adresu uvedené nie lichotivé hodnotenia. „Prístup pána doktora je viac ako len arogantný, napriek tomu, že som zdravotník, som zhrozená, ako jeden vzdelaný človek dokáže reagovať na normálnu otázku tykajúcu sa hojenia rany či ďalšieho postupu, hoci viem, že sú aj oveľa vážnejšie prípady ako je ,len‘ rezná rana, napriek tomu som očakávala ľudský a profesionálny prístup,“ hodnotí lekára pacientka v komentári zo septembra 2017. „Arogantný lekár, špinavé oblečenie. Pri vyvrtnutom členku môjho syna povedal, načo sme prišli, keď na tom chodí. Po návrate z röntgenu sa k snímke ani nevyjadril. Vypoklonkoval nás s predpisom na ortézu. Žiadny výmenný lístok alebo dokument o tom, že sme tam boli, s poučením a so záverom,“ uvádza sa v ďalšej reakcii z augusta minulého roka. K nespokojným pacientom pribudla najnovšie pani Mária. Všetci na jeho spôsobilosť majú jediné slovo - neodporúčam!