Jesenné obdobie je je doslova rajom pre množstvo baktérií a vírusov, ktoré odvšadiaľ útočia na našu imunitu. Tej dáva poriadne zabrať aj zvýšený stres, s ktorým sa každý deň stretávame pri plnení povinností v práci či v súkromí. A práve oslabená imunita je dôvod, prečo sme náchylnejší na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov.

Problémy po premnožení

Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Niekedy sa vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie sa s ním stretneme u detí ako u dospelých. Jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Prispieť k vzniku kútikov môže aj nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov ako železo a zinok. Aj preto sú kútiky problémom predovšetkým ľudí bojujúcich s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami či chorobami, ako je napríklad Crohnova, kedy sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré spomínané vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí užívajú antibiotiká. Samozrejme, ich vznik je individuálny. Ide skôr o tú kategóriu pacientov, ktorá musí antibiotiká užívať počas dlhšieho obdobia.

Ako sa liečiť

Jednou z príčin vzniku bolestivých kútikov je aj nedostatočná ústna hygiena. „Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza z najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,” upozorňuje Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o veľmi nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších, vyššie spomínaných procesov, ktoré v tele prebiehajú.

Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou. V lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné a ktoré naopak nie.

Ak uprednostňujete skôr prírodné prípravky, vhodný je beta glucan. „Beta glucan môže pomôcť imunite k lepšiemu hojeniu a beta glucanový gél je výborný pri regenerácii poškodených tkanív,”ozrejmuje Adrián Doboly. 

Ďalším veľmi dobrým pomocníkom z vrecúška babských receptov je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloe. Odporúča sa dokonca aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť trochu problém, ak sa chystáte do práce alebo kdekoľvek medzi ľudí. Cesnakový závan so sebou zrejme nechcete nosiť celý deň.

Najlepšia prevencia

Dopĺňať by sa mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo výživových doplnkov, je len na vašom rozhodnutí. Samozrejme, výživná a čerstvá strava je to najlepšie pre naše telo, no ak potrebný prísun vitamínov nedokážete zabezpečiť týmto spôsobom, potom sú výživové doplnky správnou voľbou. „Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení,” upozorňuje Doboly.

Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sme si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať i ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. Ak však žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, je potrebná návšteva lekára, ktorý naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.