Minister zdravotníctva Marek Krajčí, zatiaľ verejnosti známy najmä svojimi spirituálnymi výlevmi, sa chystá po koronakríze na ďalšiu zaťažkávaciu skúšku. Je ňou nesporne dlh slovenských nemocníc, ktorý sa počíta v miliardách eur. Minister chce dlh nakopený rokmi eliminovať. Krajčího ambícia nadnesene povedané, korešponduje so zázrakom.

 

Najoptimistickejší dlh „len“ 1,5 miliardy

Investičný dlh slovenských nemocníc je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího pri najoptimistickejšom odhade vo výške 1,5 miliardy eur. Niektorí podľa jeho slov hovoria o troch miliardách. Verí však, že sa mu tento rok podarí zabrániť ďalšiemu nadbytočnému zadlžovaniu štátnych nemocníc. Povedal to v stredu po rokovaní vlády.
„Potrebujeme eliminovať veľký dlh na konci, keďže koncom tohto roka sa končí exekučná amnestia zdravotníckych zariadení, pokiaľ sa Ústavný súd SR nejakým iným spôsobom nerozhodne. Takže máme pred sebou v spolupráci s ministrom financií obrovskú výzvu, akým spôsobom zamedziť tomu, aby naše zdravotnícke zariadenia a kľúčové nemocnice SR sa dostali do exekúcie," komentoval.

Peniaze z EÚ

Poukázal tiež na to, že z Európskej únie má rezort vyčlenených 117 miliónov eur na riešenie situácie s pandémiou ochorenia COVID-19. „My sme avizovali všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že všetky náklady nad to, čo mali uhradené z verejného zdravotného poistenia, si môžu refundovať takýmto spôsobom. Pokiaľ by 117 miliónov eur nebolo dostatočných, máme pripravený ešte ďalší balíček 40 miliónov eur," doplnil.
Poukázal aj na to, že aktuálne sa rokuje o ďalšom balíčku financií z Európskej únie z balíčka Next Generation EU. Ministerstvo sa bude uchádzať o financie vo výške 2,5 miliardy eur. Rezort zdravotníctva chce rokovať aj o tom, či by sa časť balíka nedala použiť aj na dobudovanie infraštruktúry v rámci zefektívnenia zdravotníctva.
Krajčí má aj ambíciu využiť 500 miliónov eur na systém, ktorým by sa dali centrálne riadiť nemocnice.