Nedávno sa vedcom podarilo predĺžiť priemerný život myší až o tridsať percent a veria, že ich výskumná metóda by mohla zabrať aj u ľudí, ktorí by sa tak mohli dožiť v priemere takmer 120 rokov. Informovala o tom internetová stránka izraelskej Bar-Ilanovej univerzity. Na výskume, ktorého výsledky zverejnil časopis Nature Communications, sa okrem Izraelčanov podieľali aj americkí a španielski špecialisti.

Podľa profesora Cohena SIRT6 riadi mieru zdravého starnutia, a zvýšením aktivity tothto proteínu by sa mohlo potenciálne spomaliť.
Zdroj: internet

V rámci výskumu vedci posilnili proteín sirtuin (SIRT6), ktorého prítomnosť v organizme s narastajúcim vekom ubúda. Počas pokusu na 250 myšiach sa ukázalo, že hlodavce s upravenou hladinou proteínu si, napríklad v prípade nedostatku potravy, dokázali generovať energiu z odbúravania tukov či z kyseliny mliečnej. "Vykazovali ľahšie prekonávanie rôznych ochorení súvisiacich s vekom a boli schopné vykonávať rovnako intenzívne aktivity ako mladé jedince," píše sa v správe izraelskej univerzity. "Ak sa nám podarí určiť, ako proteín aktivovať aj v prípade ľudí, dokážeme im výrazne predĺžiť. To by mohlo mať obrovské zdravotné a ekonomické dôsledky," uviedol vedúci výskumného tímu profesor Haim Cohen.
Kým pri myšiach možno hladinu proteínu SIRT6 zvýšiť genetickou modifikáciou, u ľudí sú na to potrebné lieky. Odborníci veria, že by ich mohli vyvinúť do dvoch až troch rokov.