Vykročiť z postele ľavou nohou je známa fráza, ktorá naznačuje, že „deň blbec“ začal už v jeho prvopočiatku, teda hneď pri prebudení. O tom, že aj naše budíky zohrávajú svoju úlohu, ako sa nám bude počas dňa dariť, poukazujú nedávne zistenia vedcov. Tí nám namiesto vibrujúcej neurózy mobilného telefónu odporúčajú týchto päť skladieb.

Ranné „pecky“

Tisícky z nás sa každé ráno budia na nepríjemné vibrovanie telefónu spojené pípaním a rozličnými melódiami, ktoré nás síce prebudia, ale o príjemnom prebúdzaní sa nedá hovoriť. Ak človek nemusí akútne vstávať, odloží budenie o ďalších deväť minút a celá tortúra zvonenia budíka sa zopakuje. Ako uvádza britský The Guardian, vedci z austrálskeho Royal Melbourne Institute of Technology si položili otázku či neexistuje aj humánnejší spôsob návratu zo spánku do reality. Výsledkom je zistenie, že prebúdzaním jemnou melodickou a optimistickou piesňou sa spustia synapsie, teda miesta styku medzi neurónmi alebo neurónov s bunkami. Laicky povedané, správna melódia vám umožní účinnejšie stráviť prebúdzanie. Podľa vedcov je to týchto päť skladieb:

Good Vibrations, the Beach Boys

Ako konštatujú vedci, je ťažké si predstaviť mať zlý deň po tom ako si pustíte „plážovku“ Good Vibrations od The Beach Boys.