Tomáš bol klasický zdravý päťdesiatnik, ktorý športoval a občas si zašiel na pivo alebo vypil pohár vína. Napriek celkom slušnej životospráve ho zaskočili nepríjemné zdravotné problémy, ktoré vyústili do hospitalizácie doslova v hodine dvanástej. Odborníci varujú, že podobné na podobné nepríjemnosti by si mala dávať pozor mužská populácia v strednom veku.

Cítil som sa divne a zrazu...

Najhoršie choroby sú tie, ktoré prebiehajú skryto a potom sa naraz prejavia vo svojej plnej sile. Vtedy však často býva neskoro na záchranu pacienta, konštatuje český portál Deník.cz, ktorý priniesol príbeh Tomáša (50). „Prasknutá aorta bolo to najdesivejšie a najbolestivejšie, čo som kedy zažil. Nemal som predtým žiadne zdravotní problémy, žil som zdravo. Samozrejme som si dal občas pivo alebo pohár vína s manželkou, ale pravidelne som jazdil na bicykli, občas som sa zúčastnil i nejakých pretekov len tak pre radosť,“ popísal českému portálu Tomáš svoj život.
Všetko prebiehalo v starých koľajach, kým minulý rok na jeseň sa začal Tomáš cítiť divne. Napríklad sa hral s najmladšou dcérou a mal pocit, že mu niečo je. „Proste som nebol vo svojej koži. Šiel som si ľahnúť a prebudilo ma búšenie srdca. Môjho srdca,“popisuje Tomáš. Nakoľko jeho otec zomrel na infarkt, jeho náhly stav ho vydesil a zavolal si záchranku. To, čo sa dialo potom si už nepamätá. Tomáš totiž skolaboval tesne predtým než záchranný tím zdravotníkov dorazil do ich domu. Manželka im stihla povedať, že zrejme mal Tomáš nejaký problém so srdcom. Záchranári neváhali a vzali ho do nemocnice.

Nie ojedinelý prípad

Vitálny päťdesiatnik sa prebudil až po troch dňoch s tým, že netušil kde je a prečo tam je. Všade som mal zapojené hadičky, všetko pípalo, všetko bolo biele a sterilné. Spätne som sa dozvedel, že mi praskla aorta, našťastie se jednalo ´len´o prasklinku, pokiaľ by praskla aorta celá, na 90 percent bych som nežil,“ dodal Tomáš. Operácia trvala niekoľko hodín, ale lekárom sa ho podarilo zachrániť.
Po operácii sa muž v strednom veku z ochorenia zotavoval niekoľko mesiacov a ani takmer po roku nemôže povedať, že by sa cítil ako predtým. Niekoľko týždňov po operácii sa sám skoro nedokázal ani najesť, dokonca neudržal nič v ruke. „To už sa zlepšilo, ale stále veľa zabúdam a tiež často mávam problémy s očami a nedokážem napríklad dcére čítať rozprávku. Pracoval som v banke a pozerať osem hodín do počítača by som teraz rozhodne nevydržal,“ dodal pre portál Tomáš.

Podľa lekárov Tomášov prípad nebol výnimočný. Často sa to podľa odborníkov mužom po štyridsiatke stáva keď zrazu zmenia životný štýl alebo sa im po sobotnom večeri v bare zvýši krvný tlak. Oba príklady sú rizikovým faktorom pre vznik aneuryzmy.

Aneuryzma aorty

Aorta – najväčšia a najdlhšia ľudská tepna sa môže v niektorých svojich častiach rozširovať. Tomuto rozšíreniu sa hovorí aneuryzma a pokiaľ presiahne určitú mieru, môže dôjsť k prasknutiu aorty. Náchylní k ochoreniu sú ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak a aterosklerózu a majú viac ako 60 rokov. Vo väčšine prípadov dochádza k prasknutiu aorty bez akýchkoľvek varujúcich príznakov, preto sa ochoreniu prezýva „tichý zabijak“. Aneuryzmu aorty môže niekedy odhaliť obyčajná snímka srdca a pľúc. Aneuryzma sa dá niekedy priamo nahmatať ako mäkký pulzujúci útvar v bruchu. Vo chvíli kedy aneuryzma praskne, človek cíti náhlu krutú bolesť v bruchu, je bledý, má rýchly pulz, zvracia, nastáva šok. Najdôležitejší je okamžitý prevoz do nemocnice, beztak až 50 percent pacientov zomrie pri prevoze.