Tridsaťdva rokov od najhoršej jadrovej havárie v histórii, keď vybuchol reaktor černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine, doja kravy pasúce sa neďaleko rádioaktívne mlieko. Miestni ho pijú. Dokonca deti. Kontaminované mlieko pritom kravy neprestanú produkovať o rok, ani o dva. Bude to trvať desaťročia.

Najmenej do roku 2040

Vyplýva to z merania rádioaktivity v mlieku v dedinách vzdialených až 225 kilometrov od miesta skazonosnej havárie. Podľa vedcov z Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter v Británii a Ukrajinského inštitútu poľnohospodárskej rádiológie meranie odhalilo, že kravské mlieko prekračuje limit bezpečnej úrovne dávky rádioaktívnych častíc päťnásobne v prípade dospelých a až dvanásťnásobne v prípade detí, cituje The New York Times z vedeckého článku v časopise časopise Environment International.

Ak sa nič neurobí, vedci predpokladajú, že mlieko zostane rádioaktívne nad hranicou bezpečnosti pre dospelých do roku 2040, v prípade detí ešte oveľa dlhšie.

Výskumníci odobrali vzorky v štrnástich obciach v oblasti okolo mesta Rovno na severozápade Ukrajiny. Kontaminácia mlieka závisí od stavu pôdy. Nie je jasné, či má obdobné hodnoty aj mlieko vyrábané veľkými komerčnými farmami.

Mŕtvy pes v jednej z opustených budov.
Mŕtvy pes v jednej z opustených budov.
Zdroj: archív

Nemáme na výber

„Miestni ľudia vedia, že mlieko nie je bezpečné, ale hovoria nám: ´Nemáme na výber, musíme nakŕmiť naše rodiny´,“ uviedla hlavná autorka štúdie a výskumná pracovníčka na univerzite v Exetere Iryna Labunska. „Toto sú vidiecke komunity a ľudia sú tu chudobní. Výsledkom je, že deti pijú kontaminované mlieko, a to je srdcervúce.“

Bezprostredne po havárii 26. apríla 1986 sa do vzduchom začal šíriť rádioaktívny toxický mrak postupujúci západnou časťou Sovietskeho zväzu, ponad východnú Európu až do Škandinávie. Najhoršie to bolo na Ukrajine, v Bielorusku a Rusku. Asi 200-tisíc ľudí bolo presídlených. V zóne smrti s rozlohou asi tisíc šesťsto štvorcových metrov sa stále zakázané oficiálne žiť.

Vedci už v minulosti objavili rádioaktívne mlieku zo severnej Ukrajiny, nová štúdia však ukazuje, že rádioaktivita v mlieku je na vysokej úrovni aj ďaleko za oblasťou, ktorá je najviac postihnutá černobyľskou haváriou.

Mestečko duchov Pripiať. Kedysi v ňom žilo okolo 50 tisíc ľudí.
Mestečko duchov Pripiať. Kedysi v ňom žilo okolo 50 tisíc ľudí.
Zdroj: Sean Gallup

Malé ľudí, drahé opatrenia

Väčšina rádioaktívnych látok, ktoré sa uvoľnili pri černobyľskej havárii, sa rozpadlo a nepredstavuje hrozbu. Hlavné nebezpečenstvo predstavuje izotop cézia -137, ktorý pretrváva v pôde a zhromažďuje sa vo vegetácii, ktorú zas konzumujú kravy. Tak sa dostávaj do mliek. Kontaminované potraviny môžu spôsobiť celý rad zdravotným problémov vrátane rakoviny, šedého zákalu a tráviacich ťažkostí.

Podľa štúdie by nebezpečenstvo dalo zmierniť pridaní hexakyanoželezitanu do krmiva pre dobytok. Táto chemická zlúčenina sa používa na liečbu otravy ťažkými kovmi, ako je cézium, pretože sa s nimi viaže a umožňuje ich prejdenie tráviacim traktom bez toho, aby sa absorbovali do tela.

Problémom je cena. Podľa Labunskej by zníženie rádioaktivity na prijateľnú úroveň len v skúmaných dedinách, v ktorých dokopy žije 800 ľudí, stálo 80-tisíc dolárov ročne, asi 68-tisíc eur.