Tvrdé nárazy, nešetrné údery, otrasy mozgu, zranenia hlavy. To všetko je bežná súčasť viacerých športov a vedci sa stále pokúšajú zistiť, ako reaguje mozog športovca a čo by bolo vhodné pri liečbe, aby vrcholoví atléti nekončili s demenciou na invalidnom vozíku. Aj preto nabádajú profesionálov, aby po smrti darovali svoj mozog na vedecké účely.

Napríklad v ľadovom hokeji sa v posledných rokoch objavilo viacero prípadov, keď musel hráč pre viacnásobné zranenia hlavy a otrasy mozgu predčasne ukončiť kariéru. Ako však hovorí neuropatologička Ann McKeeová, napriek znepokojujúcim správam hokejisti stále nie sú ochotní venovať po smrti svoj mozog na vedecké štúdie. „Vo výskume hokejistov sme zďaleka nepokročili tak ako napríklad v americkom futbale, a to len preto, že nemáme taký počet mozgov,“ uviedla riaditeľka CTE centra Bostonskej univerzity pre ESPN.

Boxerská demencia

Výskum sa sústredí predovšetkým na takzvaný syndróm CTE, čo je skratka pre chronickú traumatickú encefalopatiu. Ide o degeneratívne ochorenie mozgu a slangovo sa mu hovorí boxerská demencia. Keďže postihuje predovšetkým ľudí, ktorí opakovane utrpeli otras mozgu alebo inkasovali mnohé údery do hlavy, veľmi často sa objavuje u hráčov kontaktných športov - boxom a bojovými odvetviami počínajúc, americkým futbalom a ľadovým hokejom končiac. Objavila sa však už aj u motoristických pretekárov či dokonca futbalistov.

Symptómy sú viaceré. Zhoršená koncentrácia, bolesti hlavy, trasenie, spomalené pohyby, závraty, zmätenosť, slabnúca pamäť a v ťažkých prípadoch až jej strata, problémy s rečou aj so sluchom, depresie, zhoršený úsudok až demencia. Často aj nevhodné spoločenské správanie, ktoré sa môže prejavovať zvýšenou agresivitou, ojedinelé nie je dokonca vražedné ani samovražedné nutkanie. Pri ľuďoch postihnutých CTE je bežná závislosť od alkoholu a drog. Mnohokrát je stav postihnutého podobný Alzheimerovej chorobe, rozdiel je v jeho minulosti - ak v nej opakovane dostával silné údery do hlavy, pravdepodobne ide o CTE.

Lenže príznaky na samotnú diagnózu nestačia. Problém totiž je, že vedci dokážu úspešne diagnostikovať CTE zatiaľ len po smrti. Aj preto ešte neexistuje odborná liečba. Vedci sú si však istí, že chronická traumatická encefalopatia je jediná zo všetkých druhov demencií, ktorej vzniku sa dá zabrániť zodpovednou prevenciou. Lenže u športovcov to nie je jednoduché.

Veľký súd

Skúmaniu rizík CTE otvoril cestu predovšetkým patológ Bennet Omalu pred desiatimi rokmi. Zaujali ho viaceré prípady chatrného zdravia bývalých hráčov amerického futbalu, príznaky demencie, ale aj samovraždy a násilné trestné činy, vraždy nevynímajúc. Aj keď spočiatku, najmä zo strany vedenia profesionálnej Národnej futbalovej ligy (NFL), jeho výskumy zľahčovali, napokon sa ukázalo, že mal pravdu.

Zlomový bol prípad hráča Juniora Seaua, ktorý ako 41-ročný spáchal samovraždu. Jeho rodina poskytla profesorovi mozog na skúmanie a ten jasne dokázal CTE. Keď potom príbuzní zažalovali NFL, museli si vytrpieť ohováranie aj vyhrážky, proces však viedol k razantným zmenám vo vnímaní tohto problému a NFL sa zaviazala vyplatiť vyše miliardy dolárov na odškodnenie pre žijúcich hráčov alebo pozostalých po obetiach tejto pliagy, ale i ročný príspevok desať miliónov na výskum.

Junior Seau: Hráč amerického futbalu ako 41-ročný spáchal samovraždu. Aj jeho mozog bol poškodený vplyvom nárazov, jeho rodina následne zažalovala NFL.
Junior Seau: Hráč amerického futbalu ako 41-ročný spáchal samovraždu. Aj jeho mozog bol poškodený vplyvom nárazov, jeho rodina následne zažalovala NFL.
Zdroj: profimedia.sk

Pre budúcnosť

Aj vďaka Oma-luovi a jeho pionierskemu výskumu sa v americkom futbale nielenže sprísnili pravidlá a postihnutí hráči prišli - alebo prídu - k slušným peniazom, ale vzrástlo tiež povedomie o CTE. Aj preto množstvo profesionálov už dopredu sľúbilo venovať svoje pozostatky na oltár vedy.

V hokeji, kde je táto choroba tiež rozšírená, je to však stále mizerné. Preto sa Ann McKeeová snaží o osvetu a presviedča hokejistov, aby im pomohli. „V hokeji to zatiaľ nie je systematický výskum. Pritom to vyzerá, že aj keď sú hokejisti vo veľkom ohrození, CTE nemá u nich také silné príznaky,“ tvrdí McKeeová.

V bostonskom CTE centre, ktoré založil Omalu, mali zatiaľ šancu skúmať len šestnásť „hokejových mozgov“, u deviatich sa preukázala CTE. Jedným bol aj ten od Steva Montadora, ktorý odohral v NHL takmer 600 zápasov. Kariéru ukončil v roku 2013 pre problémy so spánkom, trpel aj závratmi, depresiami a strácal zrak. Keď-že vedel, že sa s ním niečo deje, sľúbil svoj mozog po smrti vedcom. Zomrel rok po tom, ako 35-ročný.

Vedci potvrdili, že jeho mozog trpel masívnou CTE. „Myslím si, že mnohí hráči si veľmi dobre uvedomujú, že jednoduché, ale odvážne gesto, akým je darovanie najdôležitejšieho orgánu v tele, by mohlo byť prínosom aj pre ostatných, či už pri prevencii, diagnostike alebo liečbe,“ hovorí bývalý hráč NHL a veľký propagátor výskumu Stu Grimson.

Pochopia?

Po Montadorovej smrti sa jeho rodina rozhodla zažalovať NHL, no jej vedenie spojitosť medzi jeho smrťou a hokejom odmietla. Kým v NFL sa už k problému začali stavať chlapsky, NHL to ešte len čaká. Komisár NHL Gary Bettman ešte v roku 2015 tvrdil, že „z hľadiska lekárskej vedy neexistujú žiadne dôkazy o spojitosti poranení hlavy a CTE“. V roku 2016 zase uviedol, že „hranie hokeja nie je to isté ako hranie futbalu“. Nečudo - miliardy, ktoré bude musieť NFL vyplácať, sú pre NHL veľkým strašiakom.

Lenže pokrok nezastavíš a napokon sa aj vedenie najprestížnejšej hokejovej súťaže odhodlalo na prvé kroky na pomoc hráčom - pritvrdilo tresty za fauly na hlavu a dokonca zriadilo tím pozorovateľov, ktorí sa budú otrasom mozgu venovať. Paradoxne, pomohli tomu aj zranenia a otrasy mozgu u najväčších hviezd ligy na čele so súčasným hráčom číslo jeden Sidneym Crosbym. „Sú to extrémne populárne športy a nikto nechce robiť zmeny,“ dodáva McKeeová. „Pritom nejde len o vedu, ale najmä o zdravie a kvalitu života tých najdôležitejších - športovcov.“

Darcovia v mene vedy

Chris Benoit: Mozog profesionálneho wrestlera poskytol na skúmanie jeho otec po tom, čo vtedy 40-ročný Benoit zavraždil svoju manželku a sedemročného syna a potom spáchal samovraždu. Ako dosvedčili jeho kolegovia, dlhé roky trpel depresiami, na ktoré bral lieky, horšie však bolo, že sa nevyhol ani steroidom. Po pitve vedci uviedli, že po mnohých úderoch do hlavy bol mozog jedného z desiatich najlepších zápasníkov histórie zdevastovaný ako u 85-ročného starčeka s alzheimerom.

Chris Benoit
Chris Benoit
Zdroj: profimedia.sk

Derek Boogaard: Hokejista mal len 28 rokov, keď sa predávkoval liekmi v kombinácii s alkoholom. Počas svojej kariéry mal povesť nekompromisného bitkára a údery rovnako prijímal, ako rozdával. Počas pôsobenia v New Yorku Rangers dlhodobo laboroval po ďalšom z viacerých otrasov mozgu, mával závraty a bolesti hlavy, trpel samotou a depresiami, na ktoré užíval lieky. A tie sa mu stali osudnými. Rodina sa rozhodla po jeho smrti darovať mozog vedcom a tí potvrdili CTE.

Choroba ho zabila: Talentovaný hokejista Derek Boogaard mal
iba 28 rokov, keď spáchal samovraždu. Ako sa ukázalo pri pitve, dôvodom jeho depresií bolo masívne poškodenie mozgu spôsobené údermi a nárazmi.
Choroba ho zabila: Talentovaný hokejista Derek Boogaard mal iba 28 rokov, keď spáchal samovraždu. Ako sa ukázalo pri pitve, dôvodom jeho depresií bolo masívne poškodenie mozgu spôsobené údermi a nárazmi.
Zdroj: profimedia.sk

Dale Earnhardt jr.: Pre darcovstvo sa rozhodol aj hviezdny automobilový pretekár Dale Earnhardt jr. „Načo nám už potom bude? Ja svoj darujem,“ oznámil na Twitteri 42-ročný jazdec NASCAR, ktorý po tejto sezóne plánuje ukončiť kariéru. Aj Earnhardt jr. utrpel pri kolíziách, či už počas tréningov, alebo pretekov, niekoľko otrasov mozgu a to je dôvod, prečo si myslí, že aj jeho mozog môže pomôcť vede.

Dale Earnhardt jr.
Dale Earnhardt jr.
Zdroj: profimedia.sk

Sean Morey: Jedným z ambasádorov posmrtného darcovstva mozgu je hráč amerického futbalu Sean Morey, ktorý svoju kariéru ukončil práve pre opakujúce sa otrasy mozgu v roku 2010. Počas kariéry ich utrpel vyše dvadsať! „Je to najlepšia vec, akú môžem urobiť, aby som pomohol bezpečnosti a lepším podmienkam bývalých, stále aktívnych aj budúcich športovcov,“ vyjadril sa 41-ročný Morey, jeden z mnohých darcov spomedzi hráčov amerického futbalu.

Brandi Chastainová: Aj keď zatiaľ sa CTE nepotvrdila u žiadnej športovkyne, pre donorstvo sa rozhodla aj jedna z najlepších futbalistiek histórie. „S viac informáciami sa môžu robiť lepšie rozhodnutia,“ hovorí strelkyňa víťazného gólu vo finále majstrovstiev sveta 1999. „Ja už nebudem svedkyňou vedeckých výsledkov, keď darujem svoj mozog, čo je, dúfam, ešte ďaleko. Ale verím, že to môže veci pozitívne zmeniť.“ Podľa vedcov aj hlavičkovanie vo futbale môže prispieť k CTE a 49-ročná Brandi dodáva, že si nedokáže ani predstaviť, koľko hlavičiek zahrala počas svojej kariéry.

Brandi Chastainová
Brandi Chastainová
Zdroj: profimedia.sk