Priamo v meste Banská Bystrica platí  zákaz návštev pacientov v piatich zdravotníckych zariadeniach, vrátane Rooseveltovej nemocnice.

Chrípkové prázdniny

V Banskobystrickom samosprávnom kraji je situácia taká vážna, že kvôli sezónnej chrípke zavreli minulý týždeň až 75 materských, základných a stredných škôl, tento týždeň už len 41 škôl.  Jarné prázdniny, ktoré by mohli epidémiu utlmiť, zásadnejšie začínajú v tomto regióne až druhého marca.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici je pre návštevy uzavretá.
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici je pre návštevy uzavretá.

Podľa hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica Márie Tolnayovej  zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípku komplikujú zápaly dutín, zápaly stredného ucha, aj obávané zápaly pľúc. Komplikácie sa lepia hlavne  na seniorov nad 60 rokov a rizikovú skupinu predstavujú aj  deti základných škôl od 6 do 14 rokov. V uplynulom týždni predstavovala chorobnosť  525 osôb na stotisíc obyvateľov a to je číslo týkajúce sa len tých, ktorí sa s prihlásili u lekára. Ako vieme z vlastných skúseností,  mnoho ľudí sa lieči v rámci dovoleniek, prípadne si berú prácu “na doma”.

Servírujte vitamíny

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že tieto ochorenia by ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára. Príznakmi chrípky sú bolesti hlavy, zimnica, triaška, teplota nad 38°C v trvaní 2-3 dní, bolesti kĺbov a svalov, výrazná únava, suchý a dráždivý kašeľ, bolesti hrdla, či pocit upchatého nosa bez výtoku.

V tomto období je najlepšou prevenciou pred chrípkou vyhýbanie sa veľkým kolektívom, zvýšená pozornosť hygiene - pravidelné umývanie rúk, používanie jednorazových vreckoviek, ale aj zvýšená konzumácia vitamínov.