Reagujú na slnko

Niektorí ľudia to nezažijú nikdy, pre iných je slnko s tabletkami nočná mora. Lúče dokážu zmeniť štruktúru niektorých liekov a dokonca spôsobiť bunkovú smrť. Môže za to najmä UVA žiarenie. Existujú dva základné typy reakcií na lieky spôsobených žiarením. Fotoalergia a fototoxicita. Pri fotoalergii nastáva problém vtedy, keď používate krémy a gély reagujúce so žiarením. UV žiarenie v takom prípade dokáže zmeniť štruktúru lieku. To v tele spustí produkciu látok zodpovedných za citlivosť na slnko.

Pred slnením: Skontrolujte, či ste neužili napríklad ibalgin
Pred slnením: Skontrolujte, či ste neužili napríklad ibalgin
Zdroj: Archív

Najčastejšie sa to prejaví ako ekzém a môže sa to stať až niekoľko dní po expozícii. Vyrážka sa môže dostať aj na tie časti tela, ktoré neboli na slnku. Toto sa môže stať napríklad vtedy, keď sa natriete Fenistil gelom a pokračujete v slnení. Jednému z pacientov na Slovensku sa dokonca po Fenistile urobili na nohách obrovské pľuzgiere. Výrobca krátko potom začal písať do príbalového letáku krému, že tento gél reaguje so slnkom.

Pozor aj na ibuprofén

Najbežnejšou rekciou liek-slnko je fototoxicita. Môže sa vyskytnúť, keď kožu vystavíte slnku po užití niektorých liekov. Liečivo absorbuje UV žiarenie, uvoľňuje ho do kože a spôsobuje smrť niektorých buniek. Medzi najvážnejšie fototoxické lieky patrí podľa portálu webmd.com cordarone. Je to liek na terapiu srdcovej arytmie. Informácia o nebezpečnej kombinácii so slnkom sa pri tom to lieku nachádza aj v príbalovom letáku.

Tabletky: UVA lúče dokážu zmeniť štruktúru molekuly
Tabletky: UVA lúče dokážu zmeniť štruktúru molekuly
Zdroj: Shuttestock, Ilustračné

Portál píšel, že do skupiny najnebezpečnejších liekov v kombinácii so slnkom patria nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén, ten v príbalovom letáku takúto informáciu nemá.

Problémy aj celý život

Nie každý, kto lieky užije a pôjde na slnko bude mať reakciu, ale keď sa vám to stane raz, bude sa to stávať častejšie aj pri iných liekoch. Niektoré lieky citlivé na slnko vám môžu zhoršiť ekzém, herpes, alebo zapáliť jazvu po chirurgickom zákroku. Môže pomôcť krém na opaľovanie? Áno. Ak si dáte napríklad masť, nechajte ju vstrebať sa a potom sa natrite krémom na opaľovanie.

Pozor na ne

Existujú desiatky predpisových a voľnopredajných liekov, ktoré môžu spôsobiť rekciu na slnko. Medzi najbežnejšie patria:

Účinné látky, ktoré môžu spôsobiť fotocitlivosť, resp. fototoxickosť

Antialergiká:

· difenhydramín

Antibiotiká

· doxycyklín a iné tetracyklíny

· ciprofloxacín

Antidepresíva

· amitriptylín, klomipramín

Antiepileptiká

· karbamazepín, lamotrigín, fenytoín, topiramát, kyselina valproová

Antireumatiká (nesteroidné protizápalové lieky)

· indometacín, naproxén, piroxikam

· ibuprofén, ketoprofén, celekoxib

Látky znižujúce hladinu cukru v krvi

· glibenklamid

Antidiuretiká

· hydrochlórotiazid, furosemid

Retinoidy

· izotretinoín, acitretín

Srdce a cievy

· amiodarón

· nifedipín

Antipsychotiká

· prometazín

· chlórpromazín, flufenazín

· chlórprotixén

Protiplesňové lieky

· terbinafín, itrakonazol

· vorikonazol

Statíny - lieky na vysokú hladinu cholesterolu v krvi

· atorvastatín

· fluvastatín

· lovastatín, simvastatín

Látky v opaľovacích krémoch

· cinamáty, benzofenóny, salicyláty

Vôňe

· pižmo, ambrózia

· 6-metylkumarín

Zdroj: Poisťovňa Dôvera