Tip na článok

Čo prinesie rok 2017 v technike? Boj o pravdu na internete, aj drony namiesto poštárov

Tento rok bude v znamení hľadania efektívneho spôsobu uskladnenia energie a poznačí ho aj boj o pravdu na internete

Galéria k článku (4 fotografie )
Donáškové: Autonómne doručovacie drony by sa mohli presadiť už v tomto roku.
Smart domácnosti: Na ich rozšírenie potrebujeme univerzálnu platformu.
Boj o pravdu: Výrazne poznačil aj brexit.

Nedávno sme písali o technologických trendoch, ktoré hýbali uplynulým rokom. K tým najdôležitejším sme zaradili online dostupné privátne analýzy DNA, úspešné skúšky opakovane použiteľných rakiet, pokrok vo vývoji systémov pre autonómnu a čiastočne autonómnu jazdu, renesanciu solárnej energie zapríčinenú niekoľkými dôležitými objavmi zvyšujúcimi účinnosť solárnych a fotovoltických článkov, nástup virtuálnej a rozšírenej reality a v neposlednom rade masívny rozvoj čiastočne prepojených oblastí, konkrétne big data, a internetu vecí.

Každá z nich by pokojne mohla byť zaradená do výpočtu trendov, ktoré budú hýbať rokom 2017, a v mnohých takýchto zoznamoch sa prirodzene aj objavujú. My sa preto v našom zozname sústredíme na iné, ktoré zatiaľ nedostali priestor.

Nová bezpečnostná architektúra

V minulom roku sa veľa písalo o tom, ako hekeri napadli autá cez smartfónové aplikácie, senzor na meranie tlaku alebo pokročilý audiosystém. Objavili sa zároveň správy o veľkých DDoS internetových útokoch, na ktorých sa podieľali smart televízory, termostaty, inteligentné práčky a chladničky. S príchodom internetu vecí, ktorý okrem iného znamená, že v priebehu budúcej dekády by sa mal počet zariadení pripojených na internet priblížiť hranici 50 miliárd, prichádza úplne nový typ bezpečnostných hrozieb, pretože väčšina z týchto zariadení je zatiaľ chránená absolútne nedostatočne. To by sa však už v priebehu tohto roku malo začať meniť, zabezpečenie internetu vecí je jednou z najväčších výziev na tento rok.

Inteligentné drony

Umelá inteligencia sa doteraz spomínala hlavne s robotmi, pokročilými expertnými systémami a autonómnymi vozidlami. Do hry však vstupuje ďalšia kategória zariadení - inteligentné drony. Nehovoríme teraz o tých vojenských, ktoré v posledných rokoch získali neslávnu povesť. V roku 2017 by sa konečne mali presadiť autonómne firemné a donáškové drony, niekoľko veľkých hráčov na trhu na čele s Amazonom ich testuje a chce postupne začať používať.

Dáta verzus fakty

Slovom roku 2016 sa podľa Oxford University Press stal výraz postfaktuálny, respektíve postpravdivý. Ide o nebezpečný trend, pri ktorom sa ukazuje, že verejnú mienku začínajú formovať a ovládať vhodne podané osobné postoje a názory, manipulujúce so skutočnými faktami, fejkové správy a apel na emócie. Samozrejme, najviac sa to prejavuje v prostredí internetu. Podľa niektorých odborníkov práve postfaktuálna manipulácia stojí za úspechom Trumpa a brexitom. Uvedomujú si to aj veľké internetové spoločnosti ako Google a Facebook, ktoré začínajú pracovať na pokročilých algoritmoch schopných identifikovať a eliminovať postfaktuálne informácie od pravdivých. Na trhu sa tiež objavujú celkom nové analytické spoločnosti zaoberajúce sa týmto problémom. Boj o „pravdu na internete“ výrazne poznačí v tomto roku najmä svet sociálnych sietí a médií.

Efektívnejšie uskladnenie energie

Efektívne uskladnenie energie je veľký problém už niekoľko rokov. Bežne ho vnímame najmä vo dvoch oblastiach - pri elektromobiloch a spotrebnej elektronike, predovšetkým smartfónoch, notebookoch a wearables, teda nositeľnej elektronike. Elektromobily sa nerozšíria, kým sa nepodarí zvýšiť kapacitu batérií tak, aby sa ich dojazd stal porovnateľným s dojazdom áut so spaľovacími motormi a čoraz vyšší výkon smartfónov a miniatúrne rozmery nositeľnej elektroniky sú dôvodom na vývoj čoraz menších batérií s vyššou kapacitou. Je tu však aj ďalší vážny problém. Čoraz väčší dôraz na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie - najmä veternej a solárnej - môže ohroziť stabilitu zastaraných rozvodných sietí, ktoré by mohli teoreticky skolabovať. Nebezpečné výkyvy v nich by mohli pomôcť eliminovať vysokokapacitné batérie novej generácie. Už v minulom roku pokročil výskum natoľko, že v tomto roku by sme sa mohli dočkať prvých experimentálnych batérií novej generácie, ktoré budú mať nielen vyššiu kapacitu, ale zároveň by sa mal výrazne skrátiť čas potrebný na ich dobíjanie. Spočiatku sa presadia v USA a Británii, no ich nástup značí nutnosť prispôsobiť legislatívu autonómnym strojom vrátane spôsobu ich navigácie v zastavanom prostredí, zodpovednosti za prípadné škody a logistiky. Veľa sa píše o autách bez šoféra, autonómnym strojom však z právnej stránky otvoria dvere skôr drony - a to už v tomto roku.

Smart domácnosti

Majitelia iPhonov si určite všimli, že nedávno im s príchodom novej verzie operačného systému iOS pribudla nová natívna aplikácia na ovládanie inteligentných domov a domácností. Samozrejme, mnoho smart zariadení existuje už teraz - od inteligentných práčok a chladničiek cez smart vysávače, inteligentné osvetlenie a ovládanie vykurovania až po také drobnosti, k akým patrí napríklad mixér pripojený na internet alebo rôzne futuristické koncepty ovládania kuchynských spotrebičov. Dôvodom, prečo sa nič z toho zatiaľ nepresadilo v širšom meradle, je jednak cena a jednak absencia univerzálnej platformy, na ktorej by dokázali spolupracovať a komunikovať smart spotrebiče rôznych značiek v rámci jedného ekosystému. A práve to by sa v roku 2017 mohlo aj malo zmeniť. Uvedomujú si to veľkí hráči, napríklad Apple, Amazon, Google a ďalšie spoločnosti, ktoré pochopili, že to pomôže všetkým. Je veľký predpoklad, že zárodok takejto platformy v tomto roku vznikne. Aj keď sa to asi ešte neprejaví na masovom rozšírení smart spotrebičov, bude to veľmi dôležitý krok vpred.

VIDEO Plus 7 Dní