Čo je to za zázrak

Ritalín predpisujú detskí psychiatri pre hyperaktívne deti, ktoré majú poruchu pozornosti. Tabletka ich nabudí, donúti sústrediť sa na to, čo robia a svoje úlohy potom dokončia. Človek, ktorý ho užíva dostane zrazu plno energie, nemusí spať ani jesť a vie sa perfektne sústrediť. Matky ho milujú, lebo majú nadľudskú energiu vždy prítomný úsmev a pekne schudnú.

Supermatky tieto lieky užívajú, aby toho zvládli viac a dlhšie vydržali,” píše psychiatrička Julie Hallandová vo svojej knihe: Nebojte sa byť náladové a protivné. “Deti na stredných a vysokých školách predstavujú obrovský čierny trh, ale vychádza najavo, že liek na predpis majú rady aj maminky,” píše americká psychiatrička.

Pozor naň

„Užívať tento liek ako psychostimulant je obrovské riziko," upozorňuje detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová. Liek môže spôsobiť silnú závislosť, podobnú tej na pervitíne. Na jeho zneužívanie upozorňujú lekári už dlhodobo.

Prednedávnom museli v Centre pre liečbu drogových závislostí hospitalizovať mladú študentku so silnou závislosťou na ritalíne. Kupovala ho cez internet. “Minulý a predminulý rok sme zažili boom závislostí na tomto lieku. Dávali sme dokopy štyroch pacientov,” povedal Pavel Palkovič.

Viac o probléme s ritalínom sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Na čom fičia supermamy? Na droge na predpis
Zdroj: Plus 7 dní