Pandémia korony mení svet na smutnejšie miesto. Poznačila príchod človeka na svet aj jeho odchod. Mŕtvych ľudí vkladáme do truhly v patologických vakoch, dieťatká zas prichádzajú na svet za podmienok, ktoré pripomínajú scény zo sci-fi. Prvé, čo malý človiečik uvidí, sú ľudia odetí v skafandroch a ochranných štítoch. Žena rodí špeciálne zabandážovaná v sterilnom oblečení. Ruky i nohy zabalené v akýchsi zvláštnych vakoch, na tvári respirátor. Holú má len časť, ktorou rodí. A ešte čelo.

Len v druhej vlne pandémie sa v košickej univerzitnej nemocnici takto narodilo osem detí matkám pozitívne testovaným na COVID-19.

Strach, strach a strach

Jednou z nich je aj 27-ročná Annamária. Na príchod svojho druhého dieťatka mala vybratú úplne inú nemocnicu. No keď šla tesne pred pôrodom na kontrolu, vyšiel jej pozitívny test na covid. V tom okamihu sa úplne všetko zmenilo. Sanitka ju rýchlo prevážala do „červenej nemocnice“ určenej pre covidových pacientov na Rastislavovej ulici v Košiciach.

„Bol to pre mňa šok. Doslova hrôza,“ spomína mamička na zdesenie, ktoré ju prepadlo hneď v prvej chvíli. „Okamžite som rozmýšľala, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcér­ku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Neuveriteľne som sa preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“

Annamária nemala žiadne príznaky, nik v rodine nebol pozitívny, takže jej ani vo sne nenapadlo, že rutinný test môže vyjsť pozitívne. Plány o manželovi pri pôrode okamžite padli. Jeho pomoc pri narodení syna ostala na personále v pôrodnici.

,,Pred ošetrením pacientky sa personál najprv oblečie do špeciálneho ochranného odevu, následne v tomto odeve zotrváva pri pacientke počas celého vedenia pôrodu,“ vysvetľuje už zabehnuté postupy Ladislav Rosocha, primár ynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice.

Strach rodičky musí ísť bokom. Dieťa sa predsa pýta na svet a podstatné je, aby aj matka, aj bábätko pôrod v zdraví prežili. Personál sa snaží rodičke maximálne vyjsť v ústrety. Ak treba, chytia ju za ruku, povzbudzujú.

„Uvedomujeme si, že priebeh pôrodu predstavuje pre pacientky fyzicky aj psychicky náročný proces. Pri výraznom nepohodlí, napríklad s dýchaním, si pacientky rúško môžu uvoľniť,“ vysvetľuje hlavná sestra Alžbeta Limánková. Apeluje však na základný fakt, že všetko sa robí tak, aby zaistili hlavne bezpečie všetkých zúčastnených - nielen mamičky, novorodenca, ale aj personálu.

Zdravé deti a nenakazení zamestnanci

A tak aj Annamária ako covidpozitívna rodička, patrične poučená o celej situácii, zarúškovaná a zabandážovaná, za pomoci sestričiek a lekárov oblečených v skafandroch spontánne porodila Oliverka. Uvidela ho hneď v pôrodnej sále. Personál jej ho dokonca odfotil, aby mohla fotku poslať manželovi. Potom ho sestra v skafandri odniesla na oddelenie. Nasledovalo množstvo testov, či je Oliverko zdravý. Výsledky testu na covid boli negatívne, tak ako aj v ostatných prípadoch, keď sa v Košiciach narodili dieťatká covidpozitívnym mamičkám.

Po pôrode pozitívnej mamičky lekári odídu z pôrodnej sály cez tak­zvanú čistiacu zónu, kde sa používajú vo zvýšenej miere dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov oddelenia.

„Doposiaľ sme aj vďaka profesionálnemu prístupu na našom oddelení nezaznamenali covidpozitívnych zamestnancov,“ spokojne dodáva primár.

Mamička putuje na samostatné oddelenie vyhradené pre pozitívnych pacientov. Ocitajú sa tak mimo ostatných matiek a ich detí na oddelení.

Bez objatia

Personál nemocnice sa snaží, aby sa covidové mamičky necítili odstavené a vyčlenené. Annamária chcela mať dieťatko pri sebe a personál jej vyhovel.

„Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku,“ prezrádza primárka neonatologického oddelenia Iveta Kostelníková a dodáva: „Vysvetlili sme jej, že ak bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy.“

Strach, aby nenakazila vlastné dieťa, však u mamičky neustal. Dieťatko mala v postieľke vedľa svojej postele, ale jednoduché to nebolo.

„Nemohla som ho objať ani mu dať pusu. Uvedomovala som si, že ho musím chrániť,“ spomína Annamária. Stále mala na tvári respirátor, každú chvíľu si umývala a dezinfikovala ruky. Pri tom všetkom sa snažila synčeka dojčiť ako bežné mamy, aj keď bola obmedzená v tých najprirodzenejších veciach, ktoré matky po narodení dieťatka robia akosi spontánne. Strach z nakazenia bol však taký silný, že jej nedovolil v obozretnosti a stanovených pravidlách poľaviť. Keď sa chcela najesť, odišla od synčeka čo najďalej, aby ho náhodou bez nasadeného respirátora nenakazila.

Dni, keď mohla byť infekčná, rýchlo ubiehali a dnes sa už aj s manželom a so staršou dcérkou tešia z bežného života doma.

Bezpečné materské mlieko

Na neonatologickom oddelení UNLP na Rastislavovej ulici už mali viac takýchto prípadov. Vždy umiestnili po pôrode deti k ich matkám.

„Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob, ako sa postarať o matky s COVID-19 a o novorodencov. Samozrejme, ak matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú,“ dodáva MUDr. Iveta Kostelníková.

Za pravdu jej dáva aj ďalší odborník v tejto oblasti Peter Krcho, ktorý svoje tvrdenia opiera o poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie, ale aj centra na kontrolu ochorení a všetky zbery dát zo zahraničia.

FOTO z pôrodu mamičiek pozitívnych na covid ako v sci-fi v GALÉRII

„Údaje zatiaľ vyzerajú veľmi sľubne. Pozitívne testovaným mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v  97,5 percenta prípadov negatívni. Nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny, ani horizontálny prenos z matky na dieťa. Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s  covidpozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak, a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek, ak je to len trochu možné a ak to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár Krcho. Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o covidpozitívne matky spolu s ich novorodencami. „Jedinou metropolou Európy, kde sa deti covidových matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva. Všade inde sa zdravotníci starajú o matku  a dieťa spoločne.“