Tip na článok
Pacienti s ochorením cukrovky sú odkázaní na podávanie inzulínu. Vedci našli menej bolestivý spôsob ako ho dostať do organizmu.

Cukrovka bez ihiel a bolesti: Nový objav diabetikom uľahčí život!

Matúš Német

Podávanie inzulínu je pre pacientov trpiacich ochorením cukrovky bežnou súčasťou života. To je zatiaľ možné len pomocou ihiel. Zdá sa, že vedci našli za tento drastický spôsob náhradu.

Podľa štúdie Global Burden of Disease z roku 2015, ktorá mapovala svetovú populáciu od roku 1990 do roku 2013, je až 95 percent obyvateľov našej planéty chorých. Obrovský nárast zaznamenáva aj ochorenie diabetes melitus, známe pod pojmom cukrovka. Toto chronické ochorenie, ktorého základnou črtou je zvýšená hladina cukru v krvi, spôsobuje porucha tvorby a uvoľňovania hormónu podžalúdkovej žľazy – inzulínu. Pacient, v závislosti od typu cukrovky, je odkázaný na jeho pravidelné podávanie inzulínovými striekačkami alebo inzulínovými perami. Zdá sa, že tento spôsob môže ustúpiť k menej drastickej až bezbolestnej podobe. Vedci totiž vytvorili tabletku, ktorá dokáže dramaticky zmeniť spôsob, akou si diabetickí pacienti dokážu udržať cukor v krvi v prijateľných hodnotách.

Ústne podávanie tabliet by malo eliminovať potrebu pre bolestivé injekcie, ktoré používa viac ako 40 miliónov ľudí, ktorí trpia cukrovkou typu 1. Tí sú nútení si pichať injekciu raz až dvakrát denne. Ako informuje The Independent, tabletku, ktorá umožní podávať inzulín cez ústa, vyvinul tím expertov na americkom Harvarde.

Odolný obal

Vedci tvrdia, že tabletka môže tiež zmierniť viacero život ohrozujúcich vedľajších účinkov, ktoré vznikajú ako dôsledok vyhnutia sa inzulínovej terapie zo strany pacienta. Tá je prevádzaná injekciou pod kožu alebo inzulínovou pumpou. „Ale mnoho ľudí sa nedokáže držať tohto režimu kvôli bolesti, fóbii z ihiel a zasahovaniu do normálnych aktivít,“ povedali Samir Mitragotri a Hansjorg Wyss, autori novej štúdie.

Vedci pôvodne bojovali s touto myšlienkou nakoľko cez ústa sa inzulín ťažšie dostáva do obehu najmä keď narazí na kyseliny v žalúdku. „Náš prístup je ako švajčiarsky nožík, kde jedna tabletka má nástroje pre vyriešenie každej z prekážok, na ktoré narazí,“ dodal pre The Independent profesor Mitragotri.

Aby zabránili úbytku inzulínu pri strete so žalúdočnou kyselinou, vedci použili kapsulu s obalom odolným voči kyseline v žalúdku. Keď obal dosiahne v tele menej zásadité prostredie v tenkom čreve, tak sa rozpustí a uvoľní sa tým inzulín. Podľa vedcov by sa prípadné tablety dali skladovať pri stabilnej teplote dlhšie ako inzulín v injekciách. Vedecký svet vníma, podľa britského portálu spôsob podávania inzulínu tabletami za „posvätný grál“ v podávaní liekov. Zatiaľ sa vývoj liečiva podrobuje testovaniu, odborníci však vidia budúcnosť podávania inzulínu cez ústa za reálnu.

VIDEO Plus 7 Dní