Elektronické zdravotníctvo? To je čo? - pýta sa ma zdravotná sestra z polikliniky v Ružinove, keď jej poviem, že som sa prišla spýtať na ezdravie alebo, ak chcete, eHealth. „O tom nič neviem, včera mi prišla nejaká kartička a čítacie zariadenie, tak som to dala do šuplíka, neviem presne, čo s tým,“ zdôverí sa.

Sladká nevedomosť. Iniciatívnejším zdravotníkom, ktorí sa na megaprojekt poctivo pripravili už v decembri a všetko si zariadili, dnes ide prasknúť hlava od jedu. Systém totiž nefunguje tak, ako by mal.

Systém bez detí

„Telefonoval som ráno so zákazníkmi, pediatrami, ktorí majú to šťastie - alebo nešťastie -,
že sú pripojení ku všetkým službám. Jeden mal doteraz poradňu pre malé deti. Zo šiestich malých pacientov, ktorí do poradne prišli, ani jedného tento slávny systém za sto miliónov nepozná,“ píše nám konateľ firmy, ktorá dodáva lekárom softvér na zdravotnú evidenciu pacientov a teraz prepojila softvér s „ezdravím“. „Súdruhovia z NDR asi niekde urobili chybu,“ parafrázuje výrok z českého filmu Pelíšky.

Ezdravie: Má zabrániť aj podvodom v zdravotníctve, keď sa lieky a vyšetrenia písali na pacientov, ktorí u doktora neboli alebo už boli mŕtvi.
Ezdravie: Má zabrániť aj podvodom v zdravotníctve, keď sa lieky a vyšetrenia písali na pacientov, ktorí u doktora neboli alebo už boli mŕtvi.
Zdroj: Martin Domok

Lekár pre deti a dorast Albert Krištofík systém skúša od polovice decembra. Nerozumie prečo, ale má problém s deťmi do jedného roka. „V systéme sú, ale nie som schopný o nich odoslať lekársku správu do ezdravia,“ hovorí. Nový systém ho vraj aj zdržiava. „Odoslanie jednej lekárskej správy trvá približne dvadsať sekúnd - keďže nechcem zdržiavať rodičov s deťmi, robím to po ordinačných hodinách, vo svojom voľnom čase,“ hovorí. Pri sto deťoch denne teda pobudne v robote pol hodiny navyše. „My ako nemocnica sme zapojení, do systému posielam aj lekárske správy, ale vôbec netuším, či sa tam dostanú, alebo nie. Niekedy sa to tvári ako áno a niekedy nie. A keď spravím chybu, neviem ju opraviť,“ hovorí nám lekár z veľkej bratislavskej nemocnice, ktorý si neželal zverejniť meno.

Vypenil

Asi najznámejším lekárom kritizujúcim elektronické zdravotníctvo je Peter Lipták. Napísal ministrovi zdravotníctva, vláde aj do parlamentu mail, v ktorom vysvetľuje, ako systém obmedzuje starostlivosť o chorých. „Práca v rámci tohto projektu zoberie lekárovi minimálne sto minút z ordinačných hodín denne, sto minút denne mu potom chýba na vyšetrovanie a liečenie pacientov, to predstavuje o jeden deň v týždni menej času na pacientov, to znamená podstatné obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Počas dlhého času sto minút denne, ktorý bol doteraz určený pacientom, ste lekárov zamestnali klikaním, čakaním na reakciu serverov a nekonečným tlačením a obracaním receptov a iných papierov. U mnohých lekárov tento vnútený štýl práce môže viesť nielen k obmedzeniu, ale aj k úplnému zablokovaniu činnosti ich ordinácií a k ukončovaniu ich praxe,“ píše Lipták.

Lipták žiada, aby vláda zastavila elektronizáciu, ktorú nazval bezhlavou. „Zavádzanie nového systému práce je možno náročnejšie a vyžaduje si určitý čas, kým sa lekári dostatočne oboznámia so systémom, ale benefity, ktoré prinesie, sú výrazné a ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že po dôslednom oboznámení s detailmi bude aj práca lekárov so systémom plynulá,“ reaguje Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva.

Pracovať bez potrebného zariadenia

Niektorí zdravotníci to berú športovo. Zabávajú sa na tom, že stále nemajú potrebné zariadenia na pripojenie do systému, ktoré malo už dávno distribuovať Národné centrum zdravotníckych informácií. Keď však nespustia ezdravie, hrozí im pokuta. „Nechcem to, nepotrebujem to, ale musela som o to požiadať, a stále to nemám,“ smeje sa zubná laborantka z ružinovskej polikliniky, keď sa jej pýtame, či sa už na ezdravie pripojila.

Erecept: Má čiarový kód a jeho výhoda je, že lekára pri predpisovaní upozorní na prípadnú duplicitu alebo liekové interakcie, ktoré vás môžu ohroziť.
Erecept: Má čiarový kód a jeho výhoda je, že lekára pri predpisovaní upozorní na prípadnú duplicitu alebo liekové interakcie, ktoré vás môžu ohroziť.
Zdroj: Martin Domok

V októbri požiadala o elektronický preukaz a PIN, ktoré potrebuje na prihlásenie do systému a stále jej nič neprišlo. Meškanie zásielok zo strany Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré je za projekt zodpovedné, hlásia aj iní zdravotníci a lekárnici. NCZI tvrdí, že poslalo všetky PIN kódy a elektronické preukazy zdravotníkom, ktorí o to požiadali do konca roka.

Slovenská pošta vraj hlási vyše tritisíc nevyzdvihnutých zásielok zo strany zdravotníkov. „Rezort zdravotníctva už viackrát verejne deklaroval, že predpokladá postupný nábeh systému ezdravie. Akékoľvek šírenie ničím nepodložených dezinformácií týkajúcich sa nábehu systému elektronického zdravotníctva ezdravie spôsobom, že ,všetko je zlé‘, rezort zásadne odmieta,“ odpovedá hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová na otázku, či si myslí, že NCZI svoju úlohu s ezdravím zvládlo, keď niektorí zdravotníci stále nemajú PIN kódy. „Systém je funkčný,“ vyhlasuje Zuzana Eliášová a dodáva, že pokuty určite nedostanú zdravotníci, ktorí sa nemohli prihlásiť z objektívnych dôvodov.

Na ministerstvo aj do NCZI chodia početné sťažnosti a podnety od zdravotníkov. Ich počet a hlavnú tému nám ministerstvo neprezradilo. „Vzhľadom na to, že NCZI je orgán na koordináciu a realizáciu tohto projektu, vedie aj štatistiku o podnetoch a ich obsahu.“

Čo nás čaká v lekárňach

Ak dnes prídete do lekárne bez akéhokoľvek papierika v ruke len s elektronickým občianskym preukazom a budete si svoju prítomnosť v lekárni potvrdzovať svojím bezpečnostným kódom, je dosť možné, že si v lekárni otvoria sekt. Budete zrejme prvý. Lekárne ešte stále vydávajú lieky na papierové recepty, aj keď časť z nich už má čiarový kód. Na to, aby vám na takýto recept vydali liek, stále potrebujete kartičku poistenca či občiansky preukaz a rodné číslo. „Zatiaľ sa nemôžem na ezdravie sťažovať. Všetko ide tak, ako má. Systém nepadá,“ hovorí nám prednostka Univerzitnej lekárne v Bratislave Tatiana Geročová. „Všetky kolegyne, okrem jednej, ktorá pracuje na polovičný úväzok, už majú aj prístup do systému,“ tvrdí.

Podľa šéfky jednej z najväčších lekární sa pacienti papierových receptov ešte nezbavili. Naše lesy sa zatiaľ z ezdravia netešia. Na jeden recept sa zmestí len jeden liek, takže chorý bežne príde do lekárne aj s ôsmimi predpismi, aj keď pred fungovaním systému mu stačili štyri alebo menej. Ani táto lekáreň sa nevyhla problémom na začiatku januára. NCZI priznalo, že lekárnici síce erecept videli, ale keďže nebol podpísaný elektronickým podpisom lekára, nemohli ho chorému vydať. Problém už vyriešili.

Ako prísť za lekárom a lekárnikom

Ak dnes máte starý občiansky preukaz, kartičku poistenca a pamätáte si svoje rodné číslo, u lekára aj v lekárni si s nimi vystačíte. Platí prechodné obdobie, keď systém funguje po starom aj po novom. Na to, aby fungovalo elektronické zdravie tak, ako ho jeho tvorcovia vymysleli, potrebujete mať ako pacient elektronický občiansky preukaz s čipom a k nemu platný BOK, bezpečnostný ochranný kód.

V minulosti polícia vydávala ľuďom aj občianske bez BOK-u, ten si budete musieť dodatočne u policajtov aktivovať. Tak sa doma pozrite, či v papieroch nemáte zapísaný šesťmiestny bezpečnostný kód, ktorý ste si pri preberaní občianskeho s čipom sami určili. Vybavení týmito dvoma vecami sa môžete už dnes prihlásiť aj na stránku Národného portálu zdravia a dostať sa k svojej elektronickej zdravotnej karte.

Skúšala som to a veľa som sa zatiaľ nedozvedela. Zopakovala som si, ako sa volám, kde bývam, kedy som sa narodila a akú mám poisťovňu. Až neskôr tam lekári doplnia moje budúce laboratórne vyšetrenia, lekárske správy či predpísané recepty. Samozrejme, len v prípade, že budú mať softvér prepojený s ezdravím. Už teraz sú takí, ktorí vyhlásili, že sa novinke neprispôsobia a radšej zaplatia pokutu. Alebo odídu z brandže.