Tip na článok
Citeľná strata?: Kliniku na Kramároch opúšťa lekár s takmer 30-ročnou praxou v odbore.

Za desať mesiacov mínus desať odborníkov: Exodus špecialistov z neurochirurgie pokračuje

Matúš Német

Šikanovanie na Kramároch? Za desať mesiacov mínus desať odborníkov. Taký je počet lekárov, ktorí dali výpoveď na špecializovanom pracovisku neu­rochirurgickej kliniky na bratislavských Kramároch.

Galéria k článku (5 fotografií )
Prednosta pod paľbou kritiky: Aj posledný odchod lekára, už desiaty, je v dôsledku metód šéfa kliniky Andreja Šteňa.
Citeľná strata?: Kliniku na Kramároch opúšťa lekár s takmer 30-ročnou praxou v odbore.
Citeľná strata?: Kliniku na Kramároch opúšťa lekár s takmer 30-ročnou praxou v odbore.

Minulý mesiac nelichotivé okrúhle číslo doplnil podľa našich informácií odborník s takmer tridsaťročnou praxou na spomínanom pracovisku.

Odchod odborníka na chrbticu

Za výpoveďou stoja opäť vyhrotené vzťahy s vedením. Ako sa nám podarilo zistiť, posledná výpoveď súvisí s aktuálnym stavom medziľudských a pracovných vzťahov na pracovisku. Odchod nám lekár, ktorý si neželá byť menovaný, ozrejmil tým, že sa mu nepáčia spôsoby a metódy v riadení pracoviska súčasným prednostom Andrejom Šteňom. „S poľutovaním, ale v záujme zachovania svojho telesného a duševného zdravia aj možnosti pokračovať v adekvátnej liečbe pacientov som nútený podať výpoveď z pracovného pomeru a odísť z pracoviska už ako desiaty lekár za posledných desať mesiacov,“zdôvodnil svoj odchod lekár, ktorý liečil na Kramároch pacientov 29 rokov.

Prednosta pod paľbou kritiky: Aj posledný odchod lekára, už desiaty, je v dôsledku metód šéfa kliniky Andreja Šteňa.
Prednosta pod paľbou kritiky: Aj posledný odchod lekára, už desiaty, je v dôsledku metód šéfa kliniky Andreja Šteňa.
Archív

Ďalším zdôvodnením výpovede lekára je rovnako arogancia, neschopnosť viesť a zjednocovať kolektív súčasného prednostu, ktorého riadiace metódy hraničia s bossingom, mobingom až hrubým nátlakom. „Súčasný prednosta je hlavný a možno jediný zdroj a príčina súčasného stavu a vývoja na neurochirurgickej klinke,“ pokračuje v kritike svojho nadriadeného odborník. Podľa jeho subjektívneho názoru prednosta Šteňo uplatňoval podobné metódy práce, komunikácie a riadenia aj voči osobám ostatných deviatich lekárov, ktorí z kliniky odišli alebo odchádzajú, a použil ich pravdepodobne aj voči ostatným odchádzajúcim zamestnancom. „Je mi ľúto, že opúšťam pracovisko po dvojnásobnom odpracovanom čase, ako ho má súčasný prednosta, nehovoriac už o objeme odoperovaných pacientov v porovnaní s prednostom,“ dodal lekár, ktorý napriek kritike chce svojím odchodom zároveň čo najmenej ohroziť chod pracoviska a neurochirurgických pacientov. Preto podal svoju výpoveď s dvojmesačnou lehotou a nie okamžite alebo dohodou hlavne preto, aby jeho doterajší zamestnávateľ, ktorého má naďalej v úcte, mal čas urobiť ochranné opatrenia v zabezpečovaní liečby.

Citeľná strata?: Kliniku na Kramároch opúšťa lekár s takmer 30-ročnou praxou v odbore.
Citeľná strata?: Kliniku na Kramároch opúšťa lekár s takmer 30-ročnou praxou v odbore.
Archív

Odchod odborníka je pre pacientov neurochirurgie o to viac nepríjemný, že tento lekár je posledný z neurochirurgov, ktorí boli schopní urobiť inštrumentovaný, spondyloneurochirurgický zásah na chrbtici. Ostatných kolegov podľa našich informácií už buď prepustili, alebo sú vo výpovednej lehote.

Kritika prednostu

O situácii na klinike bratislavskej neurochirurgie na Kramároch sme informovali prednedávnom v súvislosti s odchodom hlavnej sestry či logopéda, ktorý je nevyhnutný pri operáciách mozgu, a požiadal o dlhodobé neplatené voľno. Z oddelenia pritom odišiel ešte v apríli primár Róbert Illéš. S ním odišlo i päť zdravotných sestier. Aj tento exodus zamestnancov má vraj na svedomí súčasný prednosta Andrej Šteňo. Aj vtedy nám zdroj z prostredia kliniky uviedol, že prednosta so svojimi lojálnymi kolegami vyvíjal a vyvíja na zamestnancov hrubý nátlak. Konflikt sa začal najskôr tým, že zamestnanci nedali súhlas na nočnú prácu nad rámec zákona. Neskôr nespokojní pracovníci podpísali a odoslali opakované petície na vedenie nemocnice a ďalším úradom, kde za zdroj konfliktu označili konanie prednostu. Ak zoberieme do úvahy, že priemerný počet operácií na bratislavskej neurochirurgii bol doteraz ročne až 1 500, je tu dôvod na obavy. Klinika má pritom 58 lôžok s tromi operačnými sálami. Desať sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Oficiálne čísla pritom hovoria o dvadsiatich lekároch a štyridsiatich sestrách na klinike.

Ministerstvo odchody monitoruje

O stanovisko k ďalšiemu odchodu odborníka na klinike sme požiadali vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava. Do našej uzávierky sa nám však nevyjadrilo. Ako nám deklarovali v auguste, vedenie neurochirurgickej kliniky intenzívne rokovalo o nástupe do zamestnania so štyrmi lekármi a s ďalšími dvoma malo naplánované stretnutie. „Prednosta neu­rochirurgickej kliniky, ktorý je plne zodpovedný za jej chod a prevádzku, niekoľkokrát ubezpečil vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku je i naďalej bude zabezpečené,“ uviedla vtedy Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Ministerstvo zdravotníctva sa o situácii na neurochirurgii podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej zaujíma a v pravidelných intervaloch sa informuje o situácii na klinike. „Nemocnica nás aktuálne informovala, že v súčasnosti sú vo výpovednej lehote na uvedenej klinike šiesti lekári, traja neatestovaní a traja atestovaní." Zdravotnícke zariadenie zároveň informovalo, že podľa slov prednostu na pracovisko nastúpia už čoskoro štyria noví lekári a podľa jeho slov aktuálne intenzívne rokuje s ďalšími atestovanými neurochirurgmi, uviedla Eliášová. Rezort zdravotníctva zároveň prostredníctvom hovorkyne ubezpečil, že intenzívne pracuje na tom, aby sa pracovné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov zlepšovali. „Adekvátne pracovné podmienky sú neoddeliteľnou súčasťou poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, preto rezort investuje do nemocníc formou kapitálových výdavkov, kde sa počíta aj s pracoviskom neurochirurgie v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch,“ dodala Eliášová, pričom poukázala na nákup novej röntgenovej techniky a ďalšie prístroje, ktoré majú byť dodané na kliniku tento rok. „Plánuje sa tiež rozšírenie lôžkového fondu a kontinuálne pracujeme na tom, aby sa podmienky na prácu lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov na tejto klinike zlepšovali,“ uviedla hovorkyňa na záver. Nedávny odchod ďalšieho odborníka však zlepšeniu podmienok nenasvedčuje.        

VIDEO Plus 7 Dní