Tip na článok
MUDr. Marek Rác

Desaťtisíce nakazených na Slovensku: Tri štvrtiny pacientov ani netušia, že majú v sebe smrtiaci vírus

Máte napríklad permanentný mejkap? Dali ste si napichať pery, ste tetovaní? Toto všetko môže byť príčinou hepatitídy typu B aj C.

Mnohí neliečení a nič netušiaci pacienti napokon musia podstúpiť v krajnom prípade až transplantáciu pečene, preto je dôležité odhaliť toto ochorenie včas.

“V minulosti sa mohli pacienti nakaziť pri operačných výkonoch, krvnými derivátmi a celé roky nemuseli vedieť, že majú céčkovú žltačku. Po hepatitíde treba pátrať cielene. K nám sa dostane pacient obyčajne až vtedy, keď už vie, že je chorý, na základe krvných alebo pečeňových testov, často už v štádiu pokročilej pečeňovej choroby. Krvou sa môžete nakaziť aj hepatitídou typu D. Novoobjavený typ E je podobne ako áčko, rizikom u ľudí, ktorí nedodržiavajú základné hygienické pravidlá,“ hovorí hepatológ MUDr. Marek Rác.

Aká je liečba v podobných prípadoch, koľko stojí, za akých podmienok ju preplatia poisťovne a koľko pacientov s chorobami pečene ročne zomiera si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Nové číslo Plus 7 dní
Nové číslo Plus 7 dní
Plus 7 dní

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní