Od budúceho roka nebude spoločnosť Falck, ktorá prevádzkuje záchranke a niektoré zdravotnícke zariadenia, pôsobiť na Slovensku. Vyplýva to z rozhodnutia spoločnosti nezapojiť sa do ďalšieho výberového konania. V súvislosti s pokrytím, ktoré Falck zabezpečuje vyvstávala otázka či sa odchod záchraniek neodrazí na starostlivosti o pacienta. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa takéhoto scenára však neobáva a zároveň sľubuje náhradu.

Všetky body obsadíme

Ministerka sa vyjadrila, že rešpektuje rozhodnutie spoločnosti Falck neprevádzkovať viac na Slovensku záchranky. Očakáva, že všetky jej záchranárske stanice budú obsadené.
Na otázku, či sa nemôže odchod negatívne dotknúť pacientov, reagovala s tým, že to považuje za predčasné. „Nemal by byť problém, aby boli všetky body obsadené," uviedla v utorok.
Po uplynutí platnosti súčasných licencií, ktoré sa skončia počas budúceho roka, spoločnosť Falck nebude ďalej na Slovensku prevádzkovať stanice záchrannej zdravotnej služby. Nezapojí sa totiž do ďalšieho výberového konania na jej poskytovateľov.

Na vzniknutú situáciu reagoval aj prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák. Ako uvádza portál vzdravotníctve.sk, odchod Falcku podľa Poláka nevytvorí dieru na trhu v poskytovaní záchrannej zdravotnej služby. Na všetky stanice, kde Falck poskytoval doposiaľ záchrannú službu, sú totiž v súčasnosti vypísané výberové konania, v ktorých Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hľadá nového poskytovateľa na danej stanici.

„Je preto možné, že na mnohých z týchto staníc by sa menil poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby bez ohľadu na rozhodnutie Falcku zostať alebo odísť zo slovenského trhu,“ konštatoval Polák.

Pre ďalšiu kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na staniciach opúšťaných Falckom bude podľa Poláka dôležité, aby Úrad pre dohľad vybral pre tieto stanice takého poskytovateľa, ktorý má s poskytovaním záchrannej zdravotnej služby reálne skúsenosti a ktorý prakticky preukázal, že je materiálne a personálne schopný poskytovať ju kvalitne.

Záchranári bez práce nebudú

Ako ďalej uvádza portál vzdravontíctve.sk na Slovensku v súčasnosti pôsobí sedem väčších poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Sú to Falck, Záchranná zdravotná služba Bratislava, Záchranná zdravotná služba Košice, LSE – Life Star Emergency; Záchranná zdravotná služba ZaMED, ATE, Nemocnica s poliklinikou Brezno. Všetky sú združené v Asociácii záchrannej zdravotnej služby.

Prezident Asociácie sa rovnako vyjadril aj k zamestnancom spoločnosti Falck, ktorých je takmer 1500. „Nie je tiež potrebné obávať sa o ďalšie uplatnenie samotných záchranárov, vodičov a lekárov Falcku. Tí z nich, ktorí budú mať aj naďalej záujem zostať pracovať v záchrannej zdravotnej službe, a ktorí spĺňajú všetky legislatívou definované podmienky na výkon práce v záchrannej zdravotnej službe, nepochybne nájdu uplatnenie u iného etablovaného poskytovateľa zdravotnej záchrannej služby na Slovensku,“ dodal Polák.
Na Slovensku Falck prevádzkuje 107 staníc záchrannej služby a z toho 27 staníc rýchlej lekárskej pomoci a 80 staníc rýchlej zdravotnej pomoci. Sieť staníc pokrýva 39 percent územia krajiny, a to najmä v regiónoch východného, severného a južného Slovenska, ale tiež v Trnave, Bratislave a okolí. Záchranári spoločnosti ročne absolvujú takmer 150-tisíc výjazdov. Spoločnosť zamestnáva viac ako 1400 prevažne zdravotníckych pracovníkov.
Spoločnosť na Slovensku prevádzkuje aj polikliniky, dopravnú zdravotnú službu a priemyselnú požiarnu ochranu. Činnosť týchto prevádzok však podľa jej zástupcov nemá byť nijako ovplyvnená.