Strata chuti, COVID prsty na nohách či vyrážky na koži. To sú doposiaľ známe vedľajšie účinky korona vírusu, ktorí zaznamenali odborníci počas liečby pacientov. Najnovšie však vírus COVID-19 má podľa lekárov podiel na niekoľko hodinovej erekcii staršieho muža vo Francúzsku.

Štyri hodiny utrpenia

O prípade informuje portál Health.com, ktorý uvádza, že 62-ročný muž, ktorý zostal v anonymite trpel kvôli korona vírusu štvorhodinovou erekciou. Experti používajú tento prípad, aby varovali ostatných, že priapizmus - zdravotný stav, pri ktorom penis zostane vzpriamený dlhšie ako obvykle, mimo sexuálnej stimulácie - je potenciálnym vedľajším účinkom vírusu.

Ako uvádza ďalej portál, muž šiel do nemocničného centra Hospitalier de Versailles v Le Chesnay, neďaleko Paríža, pričom sa sťažnosťami na príznaky ako horúčka, suchý kašeľ, hnačka a všeobecne pocit nevoľnosti. Lekári mu dali antibiotiká, ale o dva dni neskôr sa vrátil do nemocnice, keď pocítil dýchavičnosť. Kvôli tomu musel byť napojený na ventilátor a pod pozorovaním lekárov.

Odborníci po vyšetrení zdravotného stavu pacienta odhalili predtým neidentifikovaný priapizmus. Muž bol po príchode do nemocnice testovaný aj na COVID-19, ktorého výsledky boli pozitívne.

Našli krvné zrazeniny

Aj keď priapizmus môže odznieť aj sám, podľa Americkej urologickej asociácie môže si vyžadovať aj lekársku pohotovosť. Pretrvávajúci stav dokonca môže v budúcnosti viesť k sexuálnej dysfunkcii. V závislosti od typu priapizmu, ktorý niekto zažije, môže byť tiež bolestivý. U muža z Francúzska bol zaznamenaný priapizmus s nízkym prietokom, kedy krv prúdi do penisu, ale nedokáže odtiecť.

Lekári sa pokúsili aplikovať ľadový obklad na penis muža, ale erekciu mal stále aj po štyroch hodinách. Preto sa rozhodli odobrať krv z jeho penisu ihlou. Vtedy zistili, že má v penise krvné zrazeniny. Krvné zrazeniny sú všeobecne potenciálne nebezpečným vedľajším účinkom COVID-19 a našli sa u mnohých pacientov s koronavírusom, aj keď odborníci si stále nie sú istí prečo.

Muž z Francúzska bol na ventilátore dva týždne a po prepustení z Jednotky intenzívnej starostlivosti sa údajne zotavil. Podľa správy z prípadu nemal po zvyšok času stráveného v nemocnici žiadne ďalšie krvné zrazeniny vo svojom penise ani nikde inde vo svojom tele.

Napriek tomu, že tento prípad si vyžaduje aj ďalší výskum, podľa portálu odborníci naliehajú na ostatných zdravotníckych pracovníkov, aby dali pozor na podobnú komplikáciu. Ako uviedli v správe, priapizmus u pacienta súvisel s infekciou SARS-CoV-2.