Po petícii zamestnancov proti vedeniu kliniky reprezentovanému docentom Andrejom Šteňom, ktorú podpísalo zhruba päťdesiat zamestnancov, sa začali prvé odchody. V apríli odišiel primár, nasledovala ho hlavná sestra a ďalšie sestry. Minulý týždeň podali žiadosť o výpoveď štyria neurochirurgovia. Okrem nich vzniká problém so zdravotnými sestrami. Na všetko opäť doplatia pacienti, ktorí sú na čakacej listine na operácie a čakacia lehota na zákroky je až niekoľko rokov.

Nezhody s vedením

Predbežne sa hovorí o odchode štyroch lekárov, nemalo by to byť však konečné číslo. „Bude nás viac,“ skonštatoval pre PLUS 7 DNÍ jeden z odchádzajúcich odborníkov. Otázku, kam majú lekári po výpovediach namierené, nechal nezodpovedanú.

„Dôležité je, že idú preč. Preč od ,rodinky‘. Kam presne, to naozaj nie je podstatné,“ dodal lekár. Táto odpoveď naznačuje, že za dôvodom odchodu sú nezhody s vedením, ktoré na klinike panujú dlhodobo. Lekári nesúhlasia s praktikami prednostu Andreja Šteňa. Ten je synom neurochirurga profesora Juraja Šteňa, ktorý je v odbore uznávanou kapacitou. Z kliniky odišiel ešte v apríli primár Róbert Illéš. S ním odišlo päť zdravotných sestier.

O neutešenej situácii na Kramároch sme informovali už v januári tohto roka. Pacienti totiž na neurochirurgii musia čakať na operáciu celé roky. Podľa vtedajších vyjadrení pacientov, s ktorými sme hovorili, ich Univerzitná nemocnica držala doslova ako rukojemníkov a lekári, ktorí ich poslali na ošetrenie do neštátneho zariadenia, čelili nepríjemným atakom zo strany vedenia.

„Čakacie lehoty sú neprimerane dlhé a medicínsky neprijateľné. Vedenie nemocnice je opakovane informované, vedenie poisťovní tiež. Nereflektujú na naše požiadavky. My pacientom túto informáciu štandardne dávame, riešenie je v nedohľadne a vadí nám to možno ešte viac ako pacientom,“ ospravedlňujúco nám vysvetlil službukonajúci lekár z ambulancie, ktorý mal snahu pomôcť, v danom nastavení systému je to však jednoducho nemožné. Aj tu možno hľadať pôvod súčasných výpovedí zo strany lekárov.

Roky čakania alebo peniaze

Na Kramároch ročne operujú maximálne dvesto pacientov, pričom na operáciu sú dlhé poradovníky rátajúce mená stoviek pacientov. Podľa našich informácií sa pre nedostatok personálu riešia len urgentné a akútne stavy. „Ja som pacientka na neurochirurgii od januára. S chrbticou mám problémy dlhšie, ale teraz je to na operáciu. Povedali mi v ambulancii, že čakacia lehota je dva roky, lebo musia robiť akútne a urgentné stavy. Momentálne nemá kto operovať, chýbajú lekári,“ povedala nám o situácii 52-ročná pacientka z Bratislavy, ktorej zdravotný stav v podobe prasknutej platničky si vyžaduje operáciu. V ambulancii jej však povedali, že na zákrok musí počkať.

„To je silná káva. Bohužiaľ, pretože mám zdravotné problémy, hľadám pomoc v súkromnej klinike, kde ma budú pravdepodobne operovať za peniaze,“ posťažovala sa nám nespokojná pacientka, ktorá nechcela byť menovaná. Operácia na súk­romnej klinike nebude lacná záležitosť a nateraz je vyčíslená na 2 500 eur. „Prečo mám ja teraz doplatiť na to, že im odchádzajú odborníci? Odvádzala som peniaze do zdravotnej poisťovne aj do Sociálnej poisťovne. To je môj polročný plat, ktorý ,vysolím‘ za to, že tento systém nedokáže fungovať,“ dodala. Pacientka nám navyše opísala svoj zážitok z posledného vyšetrenia v júni tohto roku, ktorý tiež čo-to vypovedá o stave zdravotníckeho zariadenia.

„Musela som čakať, lebo mi povedali, že lekár, ktorý bol vtedy v ambulancii, odišiel - vraj súrne zvolali poradu na kliniku, že sú tam aj ľudia z ministerstva. Lebo to vyzerá tak, že zanikne neurochirurgia v Bratislave. Tak som skoro padla na zadok. Neviem si predstaviť, že v Bratislave zanikne neurochirurgia v univerzitnej nemocnici a nebudú sa riešiť stavy ako napríklad krvácanie do mozgu a podobne,“ dodala šokovaná pacientka.

So žiadosťou o vyjadrenie k momentálnemu stavu sme sa obrátili na kliniku na Kramároch. „V súčasnosti plynie dvojmesačná výpovedná lehota štyrom lekárom z Neurochirurgickej kliniky v Nemocnici Ladislava Dérera. Jeden z nich je atestovaný lekár, ostatní traja lekári sú zatiaľ neatestovaní,“ potvrdila nám odchod lekárov Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava. Pacientov zároveň uistila, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku Neurochirurgickej kliniky sa zabezpečuje v plnom rozsahu. „Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava robí všetky potrebné kroky, aby zlepšovalo podmienky na prácu lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov,“ odpovedala hovorkyňa na otázku, ako chce nemocnica riešiť aktuálny odliv zdravotníckych pracovníkov.