Publikovanie článku o záchrannej službe Blue Star Emergency sa nám ozvalo viacero ľudí, ktorí s jej členmi mali niečo do činenia. Okrem toho sa nám podarilo zistiť, že na spoločnosť boli rovnako podané aj trestné oznámenia v súvislosti s ich podvodníckou činnosťou. „Títo chlapci s nami chceli spolupracovať, vtedy sme ešte netušili čo sú zač,“ vysvetlil nám jeden z dobrovoľných hasičov, ktorý so záchranármi prišiel do kontaktu minulý rok v rámci hodov v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Hasičov presvedčili aj rôzne videá z grécko-srbských hraníc, kde sa Blue Star Emergency rovnako podieľala na pomoci v rámci utečeneckej krízy pred pár rokmi. V rámci spomínaných hodov hneď v úvode nastala situácia, ktorá hasičov zneistila či je s ich kolegami – záchranármi všetko v poriadku.

„Prišli za nami policajti, že či máme povolenie, pretože dostali hlásenie, že sú tam nejakí podvodníci čo sa hrajú na záchranárov,“ vysvetlil nám jeden z členov dobrovoľníkov. Záchranárske duo podľa jeho slov ľuďom meralo cukor či EKG. „Podávali dokonca infúziu, lenže to som ešte netušila, že na to oprávnenie nemajú,“ vysvetlila nám ďalšia dobrovoľná hasička, ktorá nechcela byť menovaná. Aj preto sa táto skupina rozhodla na Blue Star Emergency podať trestné oznámenie. Polícia podľa našich informácií postúpila celú vec len na prešetrenie Ministerstvu zdravotníctva. „Vo veci spoločnosti  Záchranná zdravotná služba Blue Star Emergency s.r.o., ktoré bolo postúpené Ministerstvu zdravotníctva, uvádzame, že   v predmetnej veci sa začalo a naďalej  sa realizuje  šetrenie v spolupráci s Ministerstvom vnútra,“ povedala nám hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zneužívajú uniformu

Svoje zdravotnícke portfólio skúšajú mladíci aj na bežných laikov napríklad v prípade možného podnájmu. „Niekde sa nasťahujú, neplatia nájomné a s citovo podfarbenými výhovorkami, že sú záchranári a dobrodinci, ľudí presvedčia aby na svoj nájom čakali aj niekoľko mesiacov, v dobrej viere, že všetko uhradia,“ napísal nám jeden z majiteľov bytov, kde sa mali Lukáš a Pavol ako podnájomníci. „Takto si vždy nájdu novú obeť svojho ubytovacieho podvodu. Ešte nezabudnú nechať pustené vodovodné kohútiky, aby vám urobili čo najväčšiu škodu,“posťažoval sa ďalej, pričom okrem nezaplateného nájomného obdržal vlastník aj sťažnosti od susedov, nakoľko záchranári organizovali bujaré večierky.

Viac sa o prípade falošných záchranárov dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.