Tip na článok
Samozvaný lekár: Zo zariadenia si spravil prechodný domov, kde podľa svedkov usporadúval hlučné oslavy. Torta od „kolegov“ v podobe nemocničného úboru vyznieva po prevalení škandálu viac ako zvláštne.

Falošný lekár sa usvedčil vlastnoručným podpisom na listine Bratislavského samosprávneho kraja. Akou odbornosťou sa chvastal?

Škandál okolo seniorského domu IRIS, v ktorom sa vyučený kuchár čašník Ivan Biháry (51) a upratovačka Vanessa Pútiková (18) hrali na lekárov, sa ťahá už pekných pár týždňov. Napriek tomu nad ním visí niekoľko otáznikov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Zabíjal úmyselne?: V ústave pod Biháryho „odborným“ dohľadom zomrelo desať klientov. Dodnes nie je jasné, ako sa falošný lekár 
dostal k liekom, ktoré sú viazané na lekársky predpis.
„Šikovní“: Dotáciu na seniorský dom dostali aj z Úradu vlády priamo z rezervy premiéra. Ako s ňou falošný lekár so svojou falošnou sestričkou naložili nie je známe.
Hovorkyňa BSK Lucia Forman-Habancová: „Na župe máme dôkaz, ktorý popiera Biháryho slová o tom, že sa neprezentoval ako lekár. Poskytli sme ho vyšetrovateľom prípadu,“ povedala nám.

Obvinený Biháry sa na policajných výsluchoch bránil tým, že nikdy netvrdil, že má lekárske vzdelanie - nám sa pritom podarilo získať dôkaz o jeho klamstve. Stále však zostáva nejasné, odkiaľ do zariadenia prúdilo obrovské množstvo sedatív, ktorými utlmovali dvadsaťštyri svojich klientov.

Bez kompetencií

Topiaci sa aj slamky chytá. Do škandálu sa namočil až po uši samozvaný lekár Ivan Biháry. Podľa obvinenia klientom v seniorskom dome IRIS svojvoľne podával ťažké utlmujúce lieky, ktoré im mohli privodiť smrť. Neodškriepiteľný fakt sa snažil zmierniť svojsky. „Ja som netvrdil, že som vyštudoval za lekára,“ vravel pred vyšetrovateľom aj médiami. Očividne nehovoril pravdu.

Z klamstva Biháryho usvedčuje písomnosť, v ktorej vyhlásil, že má lekárske vzdelanie v odbore psychiatria - onkológia. Dokument vlastnoručne podpísal ešte vo februári minulého roka. Vlastní ho bratislavská župa a tá ho ako dôkazový materiál postúpila vyšetrovateľovi prípadu. „Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je v tomto prípade, keď išlo o súkromné zariadenie, registračným orgánom. Takéto zariadenia po splnení zákonných podmienok musí zaregistrovať,“ informovala nás hovorkyňa BSK Lucia Forman-Habancová, podľa ktorej falošný lekár podpisoval dokument priamo pred zamestnancami úradu. No od toho, čo sa dialo za múrmi ústavu, dávajú už ruky preč. Neadekvátne lekárske zásahy podľa nich nekontrolovali, pretože na to nemali kompetencie. „Župa primárne kontroluje  poskytovateľov sociálnych služieb, ktorým poskytuje finančné prostriedky. Zariadeniu IRIS však finančnú dotáciu neposkytla.“

Zabíjal úmyselne?: V ústave pod Biháryho „odborným“ dohľadom zomrelo desať klientov. Dodnes nie je jasné, ako sa falošný lekár 
dostal k liekom, ktoré sú viazané na lekársky predpis.
Zabíjal úmyselne?: V ústave pod Biháryho „odborným“ dohľadom zomrelo desať klientov. Dodnes nie je jasné, ako sa falošný lekár dostal k liekom, ktoré sú viazané na lekársky predpis.
Archív

Prišijú im aj vraždu?

Zo zákona o sociálnych službách pritom vyplýva, že kraj musí u poskytovateľov priebežne kontrolovať plnenie ich povinností v takom rozsahu, ako to uviedli do registra. „V neziskovej organizácii IRIS vykonali zamestnanci Úradu BSK niekoľko aj neohlásených návštev. Na Úrade BSK tiež prebehli pracovné stretnutia zamerané na usmernenie vo veci plnenia povinností pri poskytovaní sociálnej služby. BSK zistil pochybenia v rámci nedostatočného plnenia personálnych podmienok v organizácii a žiadal nápravu,“ doplnila Lucia Forman-Habancová, podľa ktorej zariadenie nedostatky odstránilo.

V súčasnosti je seniorský dom IRIS zatvorený. Ivan Biháry a Vanessa Pútiková sedia vo vyšetrovacej väzbe, zatiaľ čo polícia preveruje, či desať seniorov, ktorí boli klientmi zariadenia, tu neskonalo aj za pomoci ich vražednej ruky. Po tom, čo im podali smrtiacu dávku liekov. Zarážajúce je, že doteraz sa nikto nepýtal, ako sa lieky do ústavu dostali. Spôsobov je niekoľko a všetky sú veľmi jednoduché.

Napojení na lekársku mafiu?

Klientom podarená dvojica podávala najčastejšie Haloperidol, Xanax a Augmentin. „Všetky v praxi bežne využívajú seniori, k problémom však môže prísť pri ich nadužívaní, respektíve, ak ich neindikuje kvalifikovaný lekár. Pri zvýšenom užívaní Augmentinu hrozí rezistencia proti baktériám. Spoločným účinkom Haloperidolu a Xanaxu je okrem iného sedačný účinok a návyk, čiže sú to lieky, ktoré ovplyvňujú bdelosť,“ vysvetľuje farmaceutický laborant Ladislav Zsembera.

Práve o otupenie klientov mohlo Bihárymu ísť. „Ani jeden z týchto liekov nemá preskripčné obmedzenie, takže ich mohol predpisovať aj všeobecný lekár. Ak by mali spriazneného lekárnika, mohli ich získať aj bez receptu. No pochybujem, že pre také veľké množstvo pacientov by im ich niekto predával. A už vôbec nie pravidelne,“ zamýšľa sa ďalej Zsembera. Ako reálna sa ponúka tiež možnosť, že sfalšovali recepty. Nie je nič jednoduchšie, než získať pečiatku, ktorú dnes vyrobia na počkanie, a na internete nájsť kód lekára. Mohlo sa však stať aj to, že Biháry sa dohodol s nejakým lekárom, ktorý im za úplatu lieky predpisoval. 

Absolútna moc

Dodnes nie je známe ani to, či mali v dome seniorov IRIS zazmluvneného skutočného lekára. Zverejniť to nemuseli - nešlo o zdravotnícku inštitúciu, ale o zariadenie, v ktorom sa poskytovali „iba“ sociálne služby. Jediný lekár, ktorého na svojom webe opisovali ako mimoriadne starostlivého, bol kuchár Biháry. „Z praktických dôvodov odporúčame urobiť dohodu s ošetrujúcim lekárom o presune seniora ako pacienta do zdravotnej starostlivosti lekára, ktorý poskytuje dohľad nad naším zariadením. Dôvodom je, že celá zdravotná starostlivosť, dohľad, predpisovanie liekov, kontrolné vyšetrenia sa presunú na ošetrujúci personál neziskovej organizácie IRIS a vám ubudnú starosti,“ avizovali na internete.

Ako získali nad svojimi klientmi absolútnu moc, bez možnosti kontroly? Hoci sa ukázalo, že klientom sa v seniorskom zariadení, okrem podávania „oblbujúcich“ liekov, prakticky nevenovali, sľubovali pravý opak. „Celodenná starostlivosť u nás sa začína adaptačným obdobím, v ktorom klientovi venujeme zvýšenú pozornosť, monitoruje sa psychický aj fyzický stav - detailne sú zaznamenávané akékoľvek zmeny. Tieto sú konzultované s odbornými lekármi. S klientom sa udržiava úzka komunikácia, pri ktorej zotrvávame aj po procese adaptácie.“

VIDEO Plus 7 Dní