Nemusíte byť dieťa, aby vás pri predstave na biely plášť a vŕtačku zalial studený pot. Návšteva zubára je nesporne jednou z nie príjemných súčastí nášho života. Aj z tohto dôvodu sa pomaly a postupne ukazujú prvé lastovičky v systéme v podobe zubných detských lekárov, ktorí si vytýčili starostlivosť o najmenšieho pacienta za prioritu. Rodičia o špeciálnej starostlivosti tiež vedia svoje

Nepríjemná skúsenosť

Hľadať špecialistu pre svojho jedenásťročného syna zamestnávalo aj Mateu z Trnavy, ktorá navštevuje súkromné centrum v Hlohovci vzdialené 20 kilometrov od bydliska. Hlavnými dôvodmi dochádzania za zdravotnou starostlivosťou je profesionalita a najmä prístup k detskému pacientovi. „V podstate mi zubára poradila moja mama, lebo o ňom počula od známych a potom som si cez internet zistila o ňom viac,“prezradila mladá matka, ktorej syn má strach sadnúť si v ambulancii do zubárskeho kresla. Nebolo tomu však vždy. „Rešpekt mal môj syn vždy, ale raz sme boli u našej zubárky, ktorú sme navštevovali v podstate od malička celá rodina dvadsať rokov. Syn sa vtedy veľmi bál, lebo mu zubárka prvýkrát išla vŕtať zub a jednoducho dostal strach. Mal vtedy asi sedem alebo osem rokov. Začal trochu vyvádzať, nechcel otvoriť ústa, začal plakať a naša pani zubárka mu dala facku. Vtedy mi povedal, že tam bol naposledy,“ prezradila Matea nepríjemný zážitok jej syna, ktorý sa odrazil na ďalšom vzťahu k zubárom.

Zubných lekárov pre dospelých je pritom v okolí mladej rodiny dostatok, s detskými zubármi je to bieda. Mnohí majú vo svojej ambulancii zmiešanú vekovú klientelu a to nie je vždy vhodná kombinácia. „Vo všeobecnosti je málo lekárov a veľa pacientov a tak to potom v praxi aj vyzerá. Jednoducho lekári nemajú čas sa s pacientmi maznať, čo je ale chyba, lebo práve to niekedy pacienti potrebujú, najmä tí detskí,“ priznáva Matea z Trnavy, ktorá v priemere na súkromnej klinike platí 150 eur za výplň, teda vŕtanie zubu a plombu. Opravujú pritom zatiaľ synove mliečne zuby.

V ponuke „rajský plyn“

V porovnaní s tým koľko platili u zubárky, ktorá má zmluvu s poisťovňou je to trikrát viac. „Mne to však stojí za to. Pani doktorka, ku ktorej chodíme má trpezlivosť, majú na Simona vyhradený čas minimálne hodinu, niekedy aj viac, závisí to od zákroku, pred zákrokom si dieťa môže vybrať rozprávku, ktorú bude pozerať počas celého zákroku, prípadne vyberie hudbu, alebo sa dieťa môže hrať na telefóne. Dovolené je všetko, čo to dieťa ukľudní,“ popísala prístup ambulancie v Hlohovci Matea. Dokonca, ak sa dieťa neukľudní ani potom, tak je možné nadýchnuť sa "rajského plynu" a vtedy je to podľa matky pre to dieťa oveľa jednoduchšie a zároveň aj pre rodiča.

Kroky k navyšovaniu odborníkov ohľadne starostlivosti o zuby uviedlo do praxe Ministerstvo zdravotníctva. Jedným z nich bol napríklad zvýšenie počtu novoprijatých študentov na lekárske fakulty, ktorí úspešne absolvovali prijímacie skúšky, no skončili pod čiarou. „Investujeme aj do pracovísk, kde sa vzdelávajú budúci zubní lekári. Na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave sa rozšírilo pracovisko Katedry zubného lekárstva o ďalšie pracovisko, ktoré výrazne pomôže klinickej výučbe budúcich zubných lekárov,“uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Konkrétne išlo o vybudovanie zubnolekárskych ambulancií s moderným vybavením, kde majú študenti lepšie možnosti praktickej prípravy v diagnostike a liečbe pacientov s ochoreniami ústnej dutiny. Pracovisko otvorili tento rok v januári a ministerstvo poskytlo na tento účel takmer 400-tisíc eur.

Viac o téme detských zubných lekárov sa môžete dočítať v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ >>