Anomálie si všimli Erik Trinkaus z Washingtonskej univerzity a jeho francúzski kolegovia z Univerzity v Bordeaux, keď skúmali 77 zachovaných lebiek pračloveka, ktorých vek sa pohyboval od 130 do 80-tisíc rokov. Z nich 23 patrilo neandertálcom. Polovica z nich mala značné kostné nárasty v spánkovej oblasti. Odborne povedané, išlo o exosmózu vonkajšieho sluchovodu, čiže o nezhubný kostný novotvar.

Záhadné miesto na lebke neandertálcov.
Záhadné miesto na lebke neandertálcov.
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

 

Podobné novotvary našli aj u našich bezprostredných predkov, kromaňoncov, ibaže v tomto prípade bol pomer tých s novotvarom oproti neandertálcom o polovicu až dve tretiny nižší. Antropológovia z toho dospeli k názoru, že neandertálci viedli iný spôsob života ako kromaňonci.

Výsledky svojho výskumu uverejnili v časopise Plos One a zmienil sa o nich aj New Scientist. S novotvarmi na sluchovodoch sa môžeme stretnúť aj u súčasných homo sapiens, najmä u tých, ktorí často prichádzajú do styku s chladnou vodou. Hovoríme teda o plavcoch, potápačoch, surfistoch… V lekárskej hantýrke sa tomu hovorí „ucho sufristu“ alebo „ucho potápača“.

Zdá sa, že si pochutnávali aj na morských plodoch...
Zdá sa, že si pochutnávali aj na morských plodoch...
Zdroj: Profimedia

Logicky sa však natíska otázka – naozaj neandertálci hodne sufrovali? Plávať a potápať sa mohli, to je pravda, keď zháňali potravu. Takže podľa všetkého nelovili iba mamutov, ale radi si pochutnali aj na daroch mora.

Ako vlastne žili?
Ako vlastne žili?
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

Na druhej strane, podľa lekárov môžu takéto novotvary vzniknúť aj pri permanentnom prechladnutí, a to vôbec nemusí súvisieť s vodou. Stačí, aby sa človek dlhodobo pohyboval v mínusových teplotách. Nuž a neandertálci si zimy užili dosť, žili v surových klimatických podmienkach. „Možno práve tieto kostné anomálie urýchlili vymieranie neandertálcov. Aj keď exosmózy chránili vnútorné ucho, nakoniec viedli k hluchote,“ píše ruský internetový portál Komsomolskaja Pravda a konštatuje, že byť hluchým v čase neandertálcov vonkoncom nebolo ľahké.