Tip na článok
Strihanie vlasov: Ide to aj v takejto netypickej pozícii. Na obrázku je astronaut ESA Andre Kuipers.

Hygiena vo vesmíre: Ako to naozaj funguje?

Umyť si zuby, ostrihať nechty alebo ísť na toaletu predstavuje vo vesmíre vážny problém.

Galéria k článku (8 fotografií )
Strihanie vlasov: Ide to aj v takejto netypickej pozícii. Na obrázku je astronaut ESA Andre Kuipers.
Beh: Na ISS musia kozmonauti povinne cvičiť, spotia sa pri tom rovnako ako na Zemi, ibaže namiesto sprchy sa iba poutierajú vlhkou špongiou.
Z moču voda: Americké zariadenie, ktoré dokáže prefiltrovať moč a ďalšiu odpadovú vodu a spraviť z nej pitnú, stálo štvrť miliardy dolárov.

V stave beztiaže nie je jednoduché dodržiavať ani tie najzákladnejšie hygienické návyky. Bez gravitácie totiž odpad nepadá tam, kam by mal, ale voľne sa vznáša vo vzduchu. To predstavuje problém pri strihaní vlasov, nechtov, sprchovaní aj pri návšteve toalety. Ako si s tým všetkým poradia kozmonauti?

Prehĺtacia pasta

Ľahká nie je ani taká základná vec ako čistenie zubov. Doma si dáte na kefku pastu, zuby vyčistíte a zvyšok vypľujete do umývadla. Ak by ste tak urobili vo vesmírnej stanici, nastal by problém. Zvyšky pasty by sa začali voľne vznášať po miestnosti a z ich odchytávania by asi nikto nemal radosť. A urobiť tak treba nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby náhodou nedošlo k ich vdýchnutiu. Preto treba zuby v stave beztiaže čistiť inak a používa sa pri tom špeciálna zubná pasta, ktorú možno prehltnúť. Ústa si kozmonauti následne vypláchnu a zvyšok vypľujú do uteráka. Prehĺtacia pasta má výhodu, že po nej si astronauti vodou vypláchnu ústa len raz a tým sa znižuje jej spotreba a vzniká menej odpadu.

Bez spŕch

Sprchovanie patrí k základným hygienickým návykom a počas dlhých letov ho nemožno vynechať. Astronauti sa totiž potia rovnako ako na Zemi, navyše sú nútení aj cvičiť, pri čom sa tiež celkom slušne zapotia. Obmedzené zásoby vody a stav beztiaže však znamenajú, že na klasickú sprchu môžu zabudnúť. Namiesto nej slúži obdoba vlhčených utierok, respektíve špongií, vlasy si umývajú šampónom, ktorý sa neoplachuje. Jednoducho ho na ne pomocou uteráka nanesú, následne vlasy poriadne vyčistia a ďalším uterákom si ich vysušia. Pritom si musia dávať pozor na vypadávajúce vlasy. Tie predstavujú riziko, pretože voľne poletujúce môžu vdýchnuť, môžu sa dostať do očí alebo poškodiť systém na obmenu a filtráciu vzduchu.

Holenie a strihanie

To isté sa môže stať aj pri holení, väčšina astronautov naň využíva elektrický strojček, pretože nepotrebuje penu a odpad automaticky zachytáva. Podobným spôsobom funguje aj strihanie vlasov, ktorému sa astronauti nevyhnú najmä pri niekoľkomesačných pobytoch na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Na strihanie sa využíva elektrický strojček s odsávaním, odstrihnuté vlasy putujú hadicou do vrecka na odpad rovnako, ako keď doma používate vysávač.

Pripútaní k toalete

Stav beztiaže spôsobuje problémy aj pri používaní toaliet fungujúcich, samozrejme, bez vody. V prvom rade sa k nim pri veľkej potrebe treba pripútať, aby ste náhodou nezačali poletovať po miestnosti. Poletovať po nej však môžete nielen vy, ale aj vaše exkrementy. Preto ich treba odsávať a kde nie je gravitácia, pomôže vysávač. Keďže sa v nich nepoužíva voda, astronauti ich musia očistiť vlhčenými obrúskami, ktoré potom skončia v kontajneri na odpad. Moč je na ISS cenná tekutina, preto sa recykluje, zariadenie na opätovné získavanie vody z neho stálo približne štvrť miliardy dolárov a jeho účinnosť je vyše 90 percent. Pri močení využívajú astronauti špeciálne nádoby (každý má svoju), ktoré sú k zbernému kontajneru pripevnené hadicou. Keď sa približne 20-litrový kontajner naplní, postupuje ďalej na recykláciu.

Aj keď mnohí astronautom závidia, dlhodobý pobyt vo vesmíre nie je vôbec pohodlný. Nielenže máte minimálne súkromie, ale aj bežné úkony a dodržiavanie hygieny sú komplikované, občas dokonca nemožné. Vydržať na ISS šesť mesiacov bez poriadnej sprchy nie je žiadna zábava a viacerí kozmonauti sa po návrate vyjadrili, že okrem rodiny im počas vesmírnej misie najviac chýbala práve sprcha.

VIDEO Plus 7 Dní