Vši sú problémom, o ktorom sa nezvykne veľa hovoriť ani písať, no stáva sa stále vážnejším. Podľa štatistík každoročne napadnú tieto parazity len v Spojených štátoch približne 12 miliónov detí. Vši sú v podstate po chrípke druhou najrozšírenejšou epidémiou, ročne postihne okolo 100 miliónov ľudí.

Toto zariadenie vraj dokáže deti zbaviť vší jednorazovo a po desiatich minútach.
Toto zariadenie vraj dokáže deti zbaviť vší jednorazovo a po desiatich minútach.
Zdroj: Para-Medic

A zbaviť sa ich je čoraz ťažšie, pretože si postupne vytvárajú rezistenciu na najbežnejšie chemikálie, používané na to, aby sme sa ich zbavili. Týka sa to látok ako permethrin, d-phenothrin, malathion, od ktorých sa postupne už niekoľko rokov ustupuje práve kvôli nízkej účinnosti, nedosahujúcej ani 50 percent. Postupne ich nahradzujú nové prípravky na základe kremíku, pri ktorých zatiaľ k rezistencii nedochádza, aj to je však len otázkou času.

Preto spoločnosť Para-Sonic vyvinula a nechala si patentovať nové unikátne zariadenie, ktoré dokáže vlasy zbaviť vší bez chémie, čisto pomocou ultrazvuku. Zariadenia zabíja nielen vši, ale ničí aj vajíčka, celá procedúra pritom podľa predstaviteľov spoločnosti trvá od 10 do 20 minút a stačí ju aplikovať jednorazovo.  Ako funguje ukazuje nasledujúce video:

Technicky ultrazvuk spôsobí, že u vší sa narušia vnútorné mäkké tkanivá a príde k masívnemu vnútornému krvácaniu, na ktoré zomierajú, ultrazvukový impulz zároveň naruší aj celý ich tráviaci trakt. Ultrazvuk, spolu v kombinácii so špeciálnym roztokom narušia vonkajší obal vajíčok, poškodzuje ho, čo vedie k smrti lariev, ukrytých v ich vnútri.

Dobrou správou je, že takýto domáci odvšivovač je už schválený v niektorých krajinách, napríklad v USA a v Austrálii, v ďalších, vrátane Európskej Únie, na schválenie ešte čaká. Podľa predstaviteľov spoločnosti by sa do predaja mohol dostať v priebehu budúceho roku.