Niektorí ľudia svoje nočné pudy nemajú pod kontrolou. Lekárske štúdie tvrdia, že každý desiaty človek trpí poruchou nazývanou sexsomnia - spánkový sex. Nie, nemusíte hneď svojho partnera posielať k lekárovi. Niekedy môže byť zvýšená prítulnosť vašej polovičky celkom príjemná. Rozhodne sa však treba mať na pozore!
Masturbácia v spánku
Rozhodne si nemýľte normálne sexuálne správanie počas noci s tým, ktoré sa objavuje v spánku. Sexsomnia môže mať rôzne formy - prejavuje sa nielen túžbou po sexuálnom akte a jeho uskutočnením, ale aj erekciou, spánkovým orgazmom či masturbáciou. Alena trpí tým, že v noci siaha po samoukájaní. Dlho netušila, že je to s ňou až také vážne, kým ju na to neupozornil jej priateľ. „Našťastie mi to povedal s úsmevom a nechcel ma zahanbiť. Dokonca ho to vraj vzrušovalo. Lenže ja som mala odvtedy zo spánku traumu. Čo keď ma zase prichytí s rukou medzi nohami?“ sťažuje sa mladá žena.
Masturbáciu počas spánku prvýkrát evidovali ako klinickú poruchu v roku 1986. Išlo o prípad 34-ročného muža, ktorý masturboval každú noc až do vyvrcholenia, dokonca aj vtedy, keď mal pred spánkom sexuálny styk so svojou ženou.
Násilné útoky
Spánkový sex je jedným z prejavov takzvanej parasomnie - neprirodzených stavov v spánku. Sprevádza ich pohybová aktivita v zmenenom stave vedomia a vnímania. Môžu viesť k vážnym úrazom spiaceho i jeho posteľného partnera. Neraz sú takíto spáči v špecifickom emocionálnom stave, ktorý sa prejavuje napríklad agresivitou.
Sexsomnia nemusí byť len neškodným, i keď neraz zahanbujúcim erotickým vzrušením. Sú známe prípady, keď sa spiaci dopustil násilných činov, ako je znásilnenie. V niektorých prípadoch lekársku diagnózu sexsomnia použili ako trestnú obhajobu takýchto sexuálnych útokov na súde.
Vo Švédsku v roku 2014 zbavili obvinenia zo znásilnenia Mikaela Halvarssona. Obeťami jeho nočných sexuálnych útokov boli viaceré ženy, ale, ako sa ukázalo, Halvarsson si nič zo svojho správania nepamätal. Keď jedna z nich privolala políciu, útočník spokojne spal vedľa nej v posteli.
Niektorí skeptici hovorili, že termín sexsomnia je vytvorený s cieľom odstrániť obvinenie zo zločinu. Doktor Kingman Strohl, profesor medicíny a riaditeľ výskumu v spánkovom centre v Case Medical Center v Clevelande, však potvrdil, že ide o lekársku diagnózu, ktorá zahŕňa neúmyselné sexuálne správanie počas spánku.
Radšej vyhľadať pomoc
Lekári sa domnievajú, že výraznými prejavmi sexsomnie trpia ľudia, u ktorých sa už v detstve prejavovala parasomnia. Pričiniť sa o ňu môžu aj lieky na spanie, stres, emocionálne vypätie, alkohol či drogy. Vyvolať ju však môže aj blízkosť inej osoby v spoločnej posteli.
Zistenie, že v noci človek nemá svoje správanie pod kontrolou, mnohých zneisťuje. Tak, ako si nepamätajú väčšinu snov, nespomenú si ani na sexuálne nutkanie, ktoré malo rôzne fyzické prejavy. Vaše vyhlásenie: „Ty si bol v noci ale divoch!“ teda nemusí padnúť na úrodnú pôdu. Buď sa bude váš partner cítiť zahanbený, alebo vás môže podozrievať, že tú vášnivú noc ste si užili s niekým iným.
FOTO V GALÉRII
Väčšina ľudí nemá o svojej poruche ani tušenia. Do rána na svoje nočné vzrušenie zabudnú, a tak nemajú dôvod vyhľadať pomoc. Aj keď pri vážnych parasomnických prejavoch, a teda aj sexsomnii, by mali navštíviť odborníka. Zahraničné štúdie hovoria, že sa dajú liečiť pomocou liekov a terapií.