Tip na článok
Ilustračná fotka

"Kokosový olej je čistý jed," hovorí profesorka z Harvardu

Pomáha s hemoroidmi, kvalitou vlasov, či dokonca s obezitou a lepším spánkom. Tieto tvrdenia o kokosovom oleji najnovšie vyvracia profesor z prestížnej univerzity.

Epidemiologička Karin Michelsová poukázala vo svojej odbornej štúdii na jednu zo základných značiek populárneho kokosového oleja. Obľúbený druh oleja odporúčajú výživoví poradcovia používať do jedla, ale i ako liečivú zložku napríklad v telovej kozmetike. Existuje mnoho „zaručených“ článkov, ktoré kokosový olej preferujú, sú ho plné obchodíky so zdravou výživou. Ako to však v skutočnosti je?

Pomáhajú aj hviezdy

Štúdia, ktorú spomínaná epidemiologička vydala sa nazýva „Kokosový olej a iné chyby vo výžive“. Samotný názov je pomerne veľavravný. Odborníčka varuje najmä pred vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, ktoré zvyšujú druh cholesterolu zodpovedného za kardiovaskulárne choroby. Kokosový olej obsahuje viac ako 80 % takýchto tukov, pričom také sardinky o polovicu menej, a ešte jedno porovnanie – hovädzie mäso v rovnakom množstve až o 60 % viac ako olej odkvapkaný z hovädzieho mäsa. Mnoho organizácií po tejto štúdii vydalo varovanie pred obľúbenou potravinou.

Gwyneth Paltrow je priam tvárou zdravej výživy. Taký kokosový olej si veľmi pochvaľuje
Gwyneth Paltrow je priam tvárou zdravej výživy. Taký kokosový olej si veľmi pochvaľuje
internet

Mašinéria predaja je však rozbehnutá a pomáhajú jej aj také hviezdy ako Gwyneth Paltrow, ktoré propagáciou na Instagrame a Facebooku pomohli zvýšiť zisky z predaja len v Británii až 16-násobne! Nie je všetko zlato, čo sa blyští na stránkach magazínov o zdraví.  

VIDEO Plus 7 Dní