Dobré výsledky a zodpovednosť občanov vedie českú vládu ku krokom stiahnuť opatrenie povinného nosenia rúšok. Síce sa nariadenie nebude týkať celého spoločenského života, vďaka projektu Chytrá karanténa to bude už čoskoro

Už 15. júna

Ako uvádza český portál Deník.cz orientačne od polovice júna by ľudia v Česku nemuseli pri pobyte vonku povinne nosiť rúška či inú ochranu dýchacích ciest. Na niektorých priestranstvách by však boli zachované. Povinné by zostaly v MHD, prípadne v ďalších uzavretých priestoroch. O uvoľňovaní tejto povinnosti informoval český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Podmienkou je, že bude pokračovať priaznivá situácia pri šírení nového typu koronavírusu.

Orientačný termín 15. jún vychádza podľa ministra z odporúčania epidemiologickej pracovnej skupiny. V Českej televízii dokonca vyhlásil, že to môže byť aj skôr.

Vďaka Chytrej karanténe

Naši západní susedia sa rozhodujú optimisticky aj vďaka vládnemu projektu s názvom Chytrá karanténa. Podľa šéfa projektu Chytré karantény, epidemiológa Romana Prymulu, pôjde teraz Česká republika cestou rýchlych riešení čiastkových epidémií. „Pointa systému je, aby sme čo najrýchlejšie mohli zachytiť pozitívne prípady v populácii a čo najrýchlejšie eliminovať jej kontakty," konštatoval Prymula. Prymula, ktorý je zároveň námestníkom ministra zdravotníctva, už predtým uviedol, že prostredníctvom Chytré karantény by mohli hygienici dokázať zachytiť až 67 percent rizikových kontaktov. Vláda pritom vyzýva občanov, aby si čo najviac ľudí aktivovalo aplikáciu do mobilného telefónu s názvom eRouška. V Rámci aplikácie je možné zistiť či sa v okolí užívateľa nachádzal niekto s ochorením nového koronavírusu.