V moderných mestách   sa všadeprítomný wifi signál stáva samozrejmosťou. Málokto si však uvedomuje, aký potenciál skrýva. Nielenže nám umožňuje kedykoľvek a kdekoľvek skontrolovať notifikácie na Facebooku či Instagrame, podľa výskumníkov predstavuje aj dostupný a hojný zdroj energie, čakajúci na využitie.

Wifi ako zelená energia

Prvým krokom k tomu je malé zariadenie, ktoré vyvinuli výskumníci z Národnej univerzity v Singapure (NUS) v spolupráci s vedcami z japonskej Univerzity Tóhoku. Sofistikovaný prístroj využíva rádiové vlny s frekvenciou 2,4 gigahertza, čiže také, aké dominujú dostupným wifi signálom, a konvertuje ich na elektrinu schopnú napájať alebo nabíjať elektroniku. Podľa ázijských vedcov prakticky mení wifi na ekologický zdroj energie.

„Sme obklopení signálmi wifi, ale ak ich nevyužívame na prístup na internet, zostávajú nevyužité, neaktívne, čo je obrovská škola,“ hovorí vedúci člen projektu Jang Hjun-su. Vďaka našim výsledkom sme o krok bližšie k využívaniu v súčasnosti dostupných frekvencií 2,4 gigahertza ako zdroja zelenej energie, ktorý zníži potrebu používania batérií na napájanie elektroniky."

Prinútení na spoluprácu

Prístroj vyvinutý ázijskými vedcami konvertuje rádiové vlny pomocou takzvaných oscilátorov s rotačno-točivým momentom (STO). Tie v posledných rokoch prispeli k pokroku vo vývoji počítačových pamätí a magnetických senzorov. Ich širšiemu využitiu však bránili viaceré problémy, napríklad nedostatočný výkon. Ako možné riešenie sa črtalo prepojenie a synchronizácia viacerých oscilátorov. Dosiahnuť stabilný a praktický spôsob, ako prepojiť oscilátory STO,   je však všetko iné, len nie jednoduchá úloha.

Zdá sa, že tímu Jang Hjun-sua sa to konečne podarilo. Pomocou súpravy ôsmich oscilátorov STO využil rádiové vlny s frekvenciou 2,4 gigahertza a konvertoval ich na elektrický prúd, ktorým dokázal rozsvietiť 1,6-voltovú svetelnú diódu.

„Naša práca demonštrovala, že dokážeme kontrolovať synchronizovaný stav prepojených oscilátorov STO,“ komentuje člen výskumného tímu Raghav Šarma. „Ide o dôležitý pokrok, ktorý môže pomôcť ich ďalšiemu využitiu, napríklad vo vysokorýchlostných neuromorfných výpočtových technológiách,“ hovorí člen výskumného tímu. (Ako neuromorfné výpočtové technológie sa označujú zariadenia, ktorých štruktúra a fungovanie napodobňujú nervovú sústavu živých organizmov.)

Budúcnosť patrí wifi

Vo svojom budúcom výskume sa ázijskí vedci chcú zamerať na zvýšenie počtu oscilátorov v súprave. Následne by radi otestovali bezdrôtové napájanie rôznych elektronických zariadení a senzorov. Plánujú nadviazať spoluprácu s komerčným sektorom, aby elektronické zariadenia, schopné svojpomocne sa nabíjať pomocou integrovaných súprav oscilátorov STO, sa čo najskôr na trh dostali.

Ázijskí výskumníci upozorňujú, že pomocou wifi v dohľadnej budúcnosti zrejme nebudeme poháňať lietadlá ani automobily. No „bezdrôtové napájanie malých elektronických zariadení a senzorov“ v domácnostiach alebo na pracovisku  sa čoskoro môže stať samozrejmosťou.