Dnes je takmer isté a počuť to čoraz viac z úst odborníkov, že popri rôznych dejinných udalostiach sa bude hovoriť aj o epidémii koronavírusu ako o svete pred a po koronavíruse. Svedčia o tom aj štatistiky, ktoré od výskytu nového koronavírusu zaznamenali až 21-tisíc úmrtí a takmer pol milióna nakazených. Ľudia z lekárskej praxe však upozorňujú, že k štatistikám by sme mali pristupovať bez zbytočných emócií.

Najviac nakazených z okolitých krajín v Rakúsku

Ako uvádza portál Vzdravotnictve.sk s odvolaním sa na vedecké centrum z John Hopkins University v americkom Baltimore, vírusom sa nakazilo aktuálne viac ako 472-tisíc ľudí na svete. Novému koronavírusu pritom podľahlo viac ako 21-tisíc ľudí. Pozitívom popri všetkých negatívach je skutočnosť, že sa z vírusu vyliečilo celosvetovo takmer 115-tisíc ľudí.

Najviac prípadov ochorenia so skratkou COVID-19 je stále v Číne, odkiaľ vírus putoval do sveta. Aktuálne je v Číne nakazených viac ako 81-tisíc ľudí. Druhou najviac postihnutou krajinou je Taliansko s viac ako 74-tisíc nakazenými. Tretie v počte nakazených sú Spojené štáty americké s viac ako 69-tisíc nakazenými. Po USA nasleduje Španielsko so 49-tisíc nakazenými a Nemecko s 37-tisíc nakazenými. Z mimoeurópskych krajín je po Číne a USA najviac zasiahnutý Irán s 27-tisíc nakazenými.

V počte úmrtí si najviac obetí vyžiadal vírus v Taliansku, kde na CONVID-19 zomrelo k dnešnému dňu 7503 ľudí. Nasleduje Španielsko s viac ako 3600 obeťami a Čína s viac ako tritisíc mŕtvymi. Nelichotivá je situácia aj v Iráne, kde sa počet úmrtí približuje k počtu tritisíc.

Na Slovensku evidujeme zatiaľ 217 potvrdených prípadov nového koronavírusu. Prvým potvrdeným bol 52-ročný muž, ktorému ochorenie diagnostikovali lekári 5. marca. V súvislosti s CONVID-19 je evidované jedno úmrtie na Slovensku u 84-ročnej ženy, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus. Zomrela na infarkt myokardu.

V rámci strednej Európy má najviac nakazených Rakúsko, kde sa infikovalo viac ako 5500 ľudí a zomrelo pritom 31 osôb. V Čechách je nakazených vírusom viac ako 1600 osôb a je hlásených šesť úmrtí. V Poľsku je viac ako 1050 osôb s vírusom CONVID-19 a 14 úmrtí. Maďarsko zaznamenalo 260 infikovaných a desať mŕtvych.

Relatívne, nie absolútne čísla

Podľa Jaroslava Slaného, dekana Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite však spomínané čísla udávajú takzvaný absolútny počet chorých. „Pre hodnoverné posúdenie závažnosti skutočnosti a pre možnosť porovnania medzi jednotlivými krajinami, oblasťami, mestami sú ďaleko podstatnejšie údaje relatívne, to znamená prepočítané na určitú jednotku obyvateľov,“ vysvetlil Slaný. Epidemiológia podľa Slaného pracuje s pojmami, ako je incidencia choroby, teda počet nových chorých za určitú časovú jednotku ako je deň či rok; a prevalencia choroby, teda celkový počet chorých v populácii k určitému dátumu. Tento počet sa udáva vždy na sto, tisíc, desaťtisíc, stotisíc a milión obyvateľov. „Takže podľa toho si prepočítavajme absolútne počty v Taliansku, Španielsku, v New Yorku a na Slovensku a dostaneme tak hodnoverné čísla, ktoré môžeme navzájom spolu porovnávať a posudzovať,“ uviedol.

Rovnako upozorňuje odborník na štatistiku úmrtnosti. Mortalita, teda úmrtnosť populácie a letalita, teda smrtnosť len na určitú chorobu sa vždy uvádzajú vztiahnuté na tisíc, desaťtisíc a viac obyvateľov. „Musíme si uvedomiť aké sú v Číne, v Španielsku, v Taliansku a potom na Slovensku absolútne počty obyvateľov,“dodal Slaný, ktorý upozornil, že nám momentálne štatistiky udávajú celkovú úmrtnosť obyvateľov a nie smrtnosť na koronavírus. „Ak by sme chceli byť korektní, museli by sme od súčasnej aktuálnej celkovej úmrtnosti odpočítať úmrtnosť dlhodobú a ten rozdiel by bol práve nárast, ktorý zapríčiňuje nové ochorenie,“ povedal Slaný na záver.