Podľa našich informácií sa vyostrujú konflikty zamestnancov s vedením kliniky a odchádzajú ďalší skúsení profesionáli.
Kto ich odoperuje?
Z prostredia kliniky sa nám podarilo zistiť, že od jesene minulého roka opustilo pracovisko zatiaľ deväť lekárov a k odchodu sa prikláňajú ďalší. Z tohto počtu jeden požiadal o preradenie na iné pracovisko, jeden nastúpil na dlhodobú rodičovskú dovolenku. Okrem nich odišla hlavná sestra a sedem zamestnancov profesijne zaradených ako sestry, takisto sanitárka a sekretárka. Dokonca logopéd, ktorý je nevyhnutný pri operáciách mozgu, požiadal o dlhodobé neplatené voľno. V súčasnosti pracuje na klinike oficiálne dvadsať lekárov a štyridsaťštyri sestier.
Z oddelenia pritom odišiel ešte v apríli primár Róbert Illéš. S ním odišlo päť zdravotných sestier. Zdroj, ktorý si neželá byť menovaný, nám prezradil, že exodus zamestnancov má na svedomí vedenie kliniky, konkrétne súčasný prednosta Andrej Šteňo. „Prednosta a jemu lojálni kolegovia vyvíjali a vyvíjajú na všetkých hrubý nátlak,“ uviedol človek z prostredia neurochirurgie na Kramároch. Konflikt sa začal najskôr tým, že zamestnanci nedali súhlas na nočnú prácu nad rámec zákona.
Neskôr nespokojní pracovníci podpísali a odoslali opakované petície vedeniu nemocnice a ďalším úradom, kde za zdroj konfliktu označili konanie prednostu. Ak zoberieme do úvahy, že priemerný počet operácií na bratislavskej neurochirurgii bol doteraz ročne až 1 500, je tu dôvod na obavy. Klinika má pritom 58 lôžok s tromi operačnými sálami. Desať sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Pacientka z Bratislavy nám opísala svoj zážitok z posledného vyšetrenia v júni tohto roku, ktorý tiež napovedá o stave zdravotníckeho zariadenia. „Musela som čakať, lebo mi povedali, že lekár, ktorý bol vtedy v ambulancii, odišiel, pretože súrne zvolali poradu na kliniku, že sú tam aj ľudia z ministerstva, lebo to vyzerá tak, že zanikne neurochirurgické oddelenie v Bratislave. Tak som skoro padla na zadok. Neviem si predstaviť, že v Bratislave zanikne neurochirurgia a nebudú sa tu riešiť stavy ako krvácanie do mozgu a podobne,“ dodala šokovaná pacientka.
Stroje namiesto ľudí
„O zatvorení neurochirurgickej kliniky na Kramároch sa nehovorilo a taký krok sa ani neplánuje,“ uistil nás tlačový odbor ministerstva zdravotníctva. Po oznámených odchodoch sa o situáciu zaujímala samotná ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Tá v minulých týždňoch požiadala vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava, aby sa s odchádzajúcimi lekármi stretlo a diskutovalo s nimi o dôvodoch ich odchodu. „Prácu lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov si vážime a nechceme, aby odchádzali zo špičkových pracovísk štátnych nemocníc, ale aby zostali pri pacientoch a poskytovali im potrebnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol tlačový odbor ministerstva. Ako nás ďalej informoval, rezort zdravotníctva intenzívne pracuje na tom, aby sa pracovné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov zlepšovali. „Adekvátne pracovné podmienky sú neoddeliteľnou súčasťou poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, preto ministerstvo zdravotníctva investuje do nemocníc formou kapitálových výdavkov, kde sa počíta aj s pracoviskom neurochirurgie v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch,“ dodal tlačový odbor. Na klinike neurochirurgie by mala už čoskoro pribudnúť nová röntgenová technika, takisto C ramená a angiograf. Tieto prístroje by mali dodať na kliniku ešte tento rok. Ministerstvo plánuje aj rozšírenie lôžkového fondu. Zatiaľ teda z technickej stránky má neurochirurgia o budúcnosť postarané. Čo sa týka personálu, to známe nie je.
O stanovisko k našim interným informáciám sme požiadali samotnú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. „Tento rok z kliniky odišla aj vedúca sestra, ktorú nahradila nová pracovníčka. Tento rok dala výpoveď ešte jedna sanitárka, dve asistentky a štyri sestry. Na druhej strane na kliniku neurochirurgie tento rok prijali osem zdravotných asistentov a jednu sestru,“ uviedla o ďalšom úbytku zamestnancov Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava. Podľa hovorkyne vedenie neurochirurgickej kliniky momentálne intenzívne na dennej báze rokuje o nástupe do zamestnania so štyrmi lekármi a s ďalšími dvoma je naplánované stretnutie v horizonte niekoľkých týždňov. „Prednosta neurochirurgickej kliniky, ktorý je plne zodpovedný za jej chod a prevádzku, niekoľkokrát ubezpečil vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku bude naďalej zabezpečené,“ dodala Kliská. Uviedla, že momentálne intenzívne rokuje o prijatí do zamestnania na klinike neurochirurgie s piatimi skúsenými atestovanými lekármi, z ktorých viacerí okrem toho, že sú špičkoví neurochirurgovia, by znamenali prínos aj pre vedeckú a výskumnú činnosť kliniky.