V roku 2012 ju kamarátka pozvala na svoju svadbu ako družičku. Požiadavku mala jedinú: Družičky nesmú mať bledé tváre a musia byť pekne opálené. Na svoje náklady im zariadila návštevu solária, aby v deň D bolo všetko dokonalé.
Sarah sa nikdy v živote neopaľovala. Jej pokožka bola porcelánovo biela a slnku sa celý život vyhýbala. "Iróniou je, že som sa slnku vždy vyhýbala a rodina ma nazývala upírom, pretože som bola vždy biela."Ponuku kamarátky však neochotne prijala - urobiť jej radosť vo svadobný deň jej prišlo prirodzené. Bolo to rozhodnutie, ktoré teraz trpko ľutuje. Nastriekané opálenie odmietla, pretože jej pokožka je alergická na rôzne kozmetické prípravky, a tak nechcela riskovať.

Splnila požiadavku nevesty: Sarah nemá bielu tvár. Neskôr sa jej to stalo osudným.
Splnila požiadavku nevesty: Sarah nemá bielu tvár. Neskôr sa jej to stalo osudným.
Zdroj: Daily Mail

"Keď som vošla do solária, bolo to hrozné. Ste akoby v truhle, obklopení tmou. Keď sa trubice rozžiaria, všade je odrazu veľa svetla a strašne horúco."Dnes, keď Sarah ide popri soláriách, musí potlačiť nutkanie vstúpiť a požiadať ich, aby prestali túto hrozbu prevádzkovať. Má malígny melanóm v pokročilom štádiu - najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože. Verí, že dôvodom je práve solárium.

Používanie solárií je v Anglicku často predávané ako spôsob získať bezpečnejšie opálenie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny však klasifikovala tieto zariadenia vyžarujúce UV žiarenie ako karcinogénne pre ľudí a zaradila ich do rovnakej kategórie ako fajčenie a azbest. Tiež hovorí, že existujú dostatočné dôkazy, že soláriá sú príčinou melanómu. Riziko je vyššie, ak ich navštevujú mladší ľudia.

Z nevinného znamienka a pár návštev solária rakovina kože.
Z nevinného znamienka a pár návštev solária rakovina kože.
Zdroj: Daily Mail
Z nevinného znamienka a pár návštev solária rakovina kože.
Z nevinného znamienka a pár návštev solária rakovina kože.
Zdroj: Daily Mail

Sarah tvrdí, že keď vošla do soláriového štúdia, nedostala žiadne varovné informácie, ani tú, aby použila krém na opaľovanie. "Dali mi okuliare na ochranu očí, a to bolo všetko,"tvrdí. "Napriek desiatim návštevám solária som bola bledšia ako priemerná osoba, pretože som mala vždy veľmi bielu pokožku."Po svadbe Sarah už solárium nikdy nepoužila.

O štyri roky neskôr, v roku 2016, šla v aute so svojím synom Morganom, keď si všimol, že jej ucho na vrchole krváca smerom k zadnej časti. "Šla som do lekárne, kde mi magistra povedala, že to vyzerá ako infikované znamienko a ak začne byť horúce, mám ísť za doktorom." Nebolo, a tak Sarah na to zabudla. O štyri mesiace neskôr to isté miesto vyzeralo ako hrčka. Tentokrát šla Sarah za svojím lekárom, ktorý hrčku vo veľkosti hrášku preskúmal a odoslal ju k dermatológovi. O dva týždne neskôr mala Sarah termín v nemocnici Sv. Lukáša v Bradforde, kde jej bolo povedané, že potrebuje biopsiu. Dermatológ mal obavy o náleze, preto vysvetlil, že biopsia je nutná. O niekoľko dní neskôr dostala list, aby sa dostavila do ambulancie. Správy boli šokujúce. Sarah mala malígny melanóm, ktorý sa rozšíril do lymfatických uzlín a bolo potrebné odstrániť jej časť ucha. "Nemohla som tomu uveriť, pretože som na slnku nikdy neležala a neopaľovala som sa," dodáva smutne.

Sarah počas liečby.
Sarah počas liečby.
Zdroj: Daily Mail
Sarah počas liečby.
Sarah počas liečby.
Zdroj: Daily Mail

Dr. Christian Aldridge, dermatológ, poradca charitatívnej organizácie Melanoma UK a predseda poradnej skupiny pre rakovinu kože vysvetľuje pre Daily Mail: "V 25 % prípadov vzniká melanóm z meniaceho sa znamienka. Zvyšok pochádza z normálne vyzerajúcej kože. Hlavné veci, na ktoré sa treba zamerať, sú zmena veľkosti, tvaru a farby existujúceho znamienka alebo vývoj novej pigmentovej lézie počas krátkeho časového obdobia. Pokročilý melanóm sa vyznačuje krvácaním." Zaujímavé je, že rakovina rastie v dvoch vekových skupinách. "50 a 60 rokov, čo zodpovedá nízkorozpočtovým dovolenkovým balíkom v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, a u osôb vo veku 20 až 30 rokov, pravdepodobne pre vystavovanie sa žiareniu v soláriách,"hovorí. "Nárast je pravdepodobne spôsobený podrobnejšou diagnostikou, ale aj vystavovaním sa slnečnému žiareniu v detstve - čo je známy rizikový faktor pre melanóm. Neopomenuteľným faktom je trend používania solárií, najmä u mladých žien."

Vypnite soláriá! V Austrálii a Brazílii je táto forma opaľovania zakázaná, v Anglicku sa spisuje petícia za presadenie zákazu.
Vypnite soláriá! V Austrálii a Brazílii je táto forma opaľovania zakázaná, v Anglicku sa spisuje petícia za presadenie zákazu.
Zdroj: Daily Mail

Doktorka Emma Wedgeworth, konzultantka dermatológie a hovorkyňa britskej Skin Foundation, tvrdí: "Je ťažké vedieť, koľko žiarenia produkujú rôzne zariadenia, ale odhaduje sa, že niektoré môžu vydať až štyrikrát viac UV žiarenia, najmä UVA - zodpovedné za rakovinu kože, než slnko napoludnie."

Nádej

Večer po tom, ako sa Sarah dozvedela svoju diagnózu, porozprávala sa so svojimi deťmi. "Boli sme pozitívni...,"hovorí. "Ak ma budú operovať, mám nádej." O tri týždne jej nádor a dve lymfatické uzliny odstránili. Niekoľko týždňov po prvej operácii si Sarah nechala odstrániť aj ďalšie lymfatické uzliny. Operácia trvala štyri hodiny. "Keď som sa zobudila, cítila som obrovskú bolesť a neustále som si kládla otázky, prečo sa mi toto deje," spomína. "Vždy som sa slnku vyhýbala. Nikdy som sa ani ako dieťa nespálila. Rakovina začala od ucha, ale ja som vždy mala dlhé vlasy, ktoré mi uši zakrývali. Zdalo sa mi to nemožné." Po operácii Sarah podstúpila rádioterapiu a počas nej jej to zrazu došlo. "Ležala som v rádioterapeutickom tuneli, boli mi horúco a ako som tam tak ležala, spomenula som si na podobnú skúsenosť,"spomína. "A potom mi to došlo: bola to spomienka na to, ako som stála v uzavretom priestore solária."

"Zrazu to malo zmysel. Počas mojej mladosti mi moje dlhé vlasy uši vždy zakrývali. Ale v opaľovacej kabíne som si ich zapla hore. Bola som presvedčená, že môj melanóm bol spôsobený soláriom."

Doktor Aldridge vysvetľuje: "UV žiarenie je dobre známy karcinogén a je najväčším faktorom, ktorý sa podieľa na rakovine kože. Ukázalo sa, že soláriá vyžarujú také silné ultrafialové žiarenie, ako je sila UV žiarenia v Stredomorí. Existujú vedecké dôkazy, ktoré ukazujú spojitosť medzi používaním solária a melanómom. Je ťažké vyčísliť riziká na desať použití, ale je pravdepodobné, že riziko je kumulatívne v kombinácii s použitím slnka," približuje.

Pocit viny nezmaže

Asi desať mesiacov po rádioterapii Sarah pociťovala bolesti hlavy. MRI vyšetrenie z minulého novembra odhalilo nádor na mozgu. Podstúpila náročnu operáciu gama nožmi, kde sú malé žiarenia zamerané na nádor, aby sa zmenšil. O dva mesiace neskôr vyšetrenie odhalilo ďalšie tri nádory. Podstúpila ďalšie kolo operácie, ale rakovina sa rozšírila. Sarah má teraz cielenú terapiu - kde sa lieky používaju na zacielenie špecifických génov alebo proteínov na zastavenie rakoviny. Vedľajšie účinky - vyčerpanie a nevoľnosť spôsobili, že už nemôže pracovať, nemôže šoférovať. "Moji synovia sú úžasní. Manžel Darren musí pracovať, takže synovia nakupujú, varia večeru, podávajú mi lieky. Ale potom prichádza môj pocit viny. Že som to spôsobila ja, tým, že som použila solárium. Vždy to budem ľutovať. Ak by som mohla vrátiť čas, solárium by som odmietla a na tú svadbu by som šla aj s mojou porcelánovou tvárou. Ľudia si musia uvedomiť, aké nebezpečné je opaľovanie sa v soláriu," dodáva Sarah, ktorá v tejto súvislosti podporuje petíciu, ktorú do parlamentu v Anglicku predkladajú. "Chcem, aby soláriá u nás boli zakázané, rovnako ako v Austrálii a Brazílii. Vďaka tomu by mladí ľudia nemuseli prechádzať tým, čím ja."

Doktor Aldridge hovorí: "Výskyt melanómu tlačí na úplný zákaz používania solárií. Salóny majú sledovať počet použití klientmi, ale kto to kontroluje? Viem, že mnohí používajú soláriá štyri-päťkrát týždenne. Niektorí si ich dokonca kúpili domov. Viem to, lebo mnohí sú dnes moji pacienti..."