Prichádza často nečakane a, čo je veľmi nebezpečné, v mnohých prípadoch počas spánku. Pritom od včasného poskytnutia zdravotnej pomoci závisí ďalší osud pacienta. Reč je o cievnej mozgovej príhode, ktorá sa čoraz viac vyskytuje aj medzi mladými ľuďmi vo veku od 18 do 30 rokov.

Nedokrvený mozog

Sedemdesiatdeväťročná pani z Galanty sa tešila dlhé roky pevnému zdraviu. Na začiatku februára sa však prebudila s ochrnutou časťou tela a napriek snahám a duchaprítomnosti príbuzných dorazila do nemocnice vo veľmi kritickom čase. Šance na jej záchranu, že sa vráti do bežného života, boli nízke. Mozog pacientky však po vyhotovení CT snímok podrobila diagnostike umelá inteligencia v podobe pomocného systému e-Stroke Suite a už za nasledujúcich dvadsaťštyri hodín sa upravil smerom k norme.

Ako nám vysvetlil Oto Petrík, primár neurologického oddelenia v nemocnici Svet zdravia Galanta, cievna mozgová príhoda alebo ľudovo porážka vzniká upchatím cievy v mozgu krvnou zrazeninou. „Mozog má oproti iným častiam tela, napríklad rukám či nohám, tú nevýhodu, že nemá paralelné cievy. Keď sa jedna cieva na týchto končatinách upchá, druhá to zachráni,“ uviedol primár.

BLESKOVÁ DIAGNOSTIKA Systém e-Stroke dokáže vyhodnotiť stav poškodenia mozgu do jednej minúty.
BLESKOVÁ DIAGNOSTIKA Systém e-Stroke dokáže vyhodnotiť stav poškodenia mozgu do jednej minúty.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Keďže väčšinou paralelné spojky v mozgu nie sú, stačí, keď sa uzavrie jedna cieva a všetko, čo je za ňou, sa stáva nedokrveným. Podľa primára je preto nutné od momentu vzniku príhody do štyri a pol hodiny podať liek, ktorý rozpustí krvnú zrazeninu.

„Najlepší výsledok dosiahneme, ak pacient prichádza do hodiny od vzniku ťažkostí. Vtedy je najvyššia šanca jedného pacienta zo štyroch, že sa mu dá pomôcť k úplnej úprave. Keď však príde štyri hodiny od vzniku ťažkostí, k plnej úprave ochrnutia dôjde len u jedného z deviatich pacientov napriek najmodernejšej liečbe,“ upozornil primár Petrík.

Spomínaná 79-ročná babička pritom išla spať o deviatej večer a keďže sa zobudila s ochrnutím až ráno, veľké šance na uzdravenie jej nedávali. Podľa odhadov odborníkov väčšina príhod nevzniká po zaspatí, ale, naopak, pred prebudením. Aktuálne platí, že čas "nula" sa počíta odvtedy, ako pacienta videli naposledy zdravého. To znamená, že ak šiel spať o desiatej večer a zobudil sa o šiestej ráno s ochrnutím, predpokladá sa, že mozgová príhoda už osem hodín u neho trvá.

„V takom prípade je ďalšia liečba veľmi problematická a šance, že sa vráti do bežného života, sú štatisticky mizivé. My však vieme pomocou softvéru e-Stroke zmerať, ako rýchlo a ako veľmi preteká krv jedno­tlivými časťami mozgu a či je mozog trvalo poškodený alebo prechodne len kriticky nedokrvený,“ uviedol Petrík.

Správne rozhodnutie

Lekári pracujú na tom, aby pacient dostal liečbu do tridsiatich minút. „Fungujeme vo veľmi zrýchlenom režime. Sme pripravení už predtým, ako príde záchranka s pacientom, lebo s posádkou komunikujeme už pred príjazdom do nemocnice, teda čakáme pacienta už na cétečku,“ povedal primár.

VEĽKÝ POMOCNÍK Snímku mozgu, ktorú diagnostikovala umelá inteligencia, má primár dostupnú v mobile.
VEĽKÝ POMOCNÍK Snímku mozgu, ktorú diagnostikovala umelá inteligencia, má primár dostupnú v mobile.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Na CT zariadení sa vyhotovia snímky mozgu a od tohto momentu sa odborník musí v čo najkratšom čase rozhodnúť, čo ďalej s pacientom. „To znamená zistiť, či ide o mozgovú príhodu alebo nie, či bude možné tento stav liečiť rozpúšťaním zrazeniny, odstránením zrazeniny priamo z cievy, alebo inak. Predstavte si, že ako začínajúci lekár sa musíte do pol hodiny rozhodnúť, čo robiť. Alebo privezú pacienta do nemocnice v skorých ranných hodinách, pričom službukonajúci lekár si len pred pár hodinami išiel zdriemnuť. Môže byť rozospatý, unavený po náročnej službe a zároveň rozhoduje o tom, či človek zostane do konca života na lôžku alebo sa mu dá ešte pomôcť. Vďaka umelej inteligencii má jeden názor, čo sa v danom mozgu deje, navyše,“ hovorí Petrík.

CT prístroj vytvorí základné, natívne snímky mozgu za osem sekúnd. Tieto snímky dokáže softvér e-Stroke vyhodnotiť do minúty a prepošle ich lekárovi do počítača a do aplikácie mobilného telefónu. Softvér umelej inteligencie slúži pri rozhodovaní o ďalšom postupe ako ďalší pohľad, názor na vyhodnotenie snímok pacientovho mozgu. „Máme viac faktov, viac názorov, o ktoré sa môžeme oprieť.“