Rodičia by mali svojim deťom cez prázdniny ponúknuť hodnotné zážitky, ktoré rodinné vzťahy upevnia a obohatia. A dovolenka na horách príjemným rodinným chvíľam praje.

Každá zmena osvieži rodinné stereotypy, prospeje malým i veľkým. Nové prostredie pôsobí podnetne, obohacuje deti i dospelých. Pokiaľ radi spoznávate nové miesta a popritom sa radi venujete aj pohybovým aktivitám, skvelým tipom na letnú dovolenku sú hory. No aby pobyt na horách bol bezpečný, pri výletoch či túrach zohľadnite najmä fyzickú zdatnosť svojich detí.

Turistické výlety

Pokiaľ sa s deťmi vyberiete na túru, trasu vyberajte podľa toho, či vaša rodina patrí medzi začínajúcich, alebo pokročilých turistov. Chodníky voľte vždy označené a neodbočujte z nich do neznámeho terénu. Ak sa počasie začne zhoršovať, radšej sa vráťte späť. V horskom prostredí používajte vhodné, nepremokavé oblečenie a aj za slnečného počasia si obujte pevnú obuv. Dievčenské aj chlapčenské tenisky vyberajte z kvalitných materiálov. Športová obuv má dokonale na nohách sedieť - nesmie tlačiť, ani omínať. Pokiaľ dieťa pri túre cíti bolesť chodidla, obuv môže byť malá, úzka alebo tvrdá. No tiež môže byť z chôdze unavené, preto nepreceňujte sily svojho potomka. Na začiatku dovolenky vždy začnite najprv s kratšími prechádzkami a ak ich dieťa zvláda bez problémov, môžete voliť aj dlhšie. Športovať by sa nemalo s odporom, ale s potešením, preto sa zbytočnému fyzickému preťaženiu vyhnite. Tiež nie je potrebné deťom plánovať program do najmenších detailov, dôležitejšia je dobrá nálada. Rodičia niekedy svojim ratolestiam cez prázdniny program až príliš nahustia či prekombinujú. A tie sú potom z toho unavené, až znechutené. Príliš veľa podnetov, hoci aj hodnotných a zaujímavých, môže aj na dovolenke pôsobiť kontraproduktívne.

Praktický suvenír

Snáď neexistuje dovolenka, na ktorej by rodičia svojim deťom nekúpili aspoň jeden malý darček. Dobré je, ak svojej ratolesti vyberiete takú hračku, ktorá je nielen krásna, ale aj praktická. Typickým príkladom praktickej hračky pre menšie deti sú pokladničky v tvare srdiečka, prasiatka, sovy, sloníka, psíka či iných zvieratiek. Pokladničky pre deti sú nielen príjemnou spomienkou na letné prázdniny a skvelým dizajnovým doplnkom do detskej izby, ale podporia deti aj v rozumnom zaobchádzaní s peniazmi. Keď váš potomok dokáže už v útlom detstve pravidelne sporiť a vopred plánovať, na čo ušetrené peniaze použije, je väčšia šanca, že s tým nebude mať problémy ani v dospelosti.