Zimné obdobie a nádcha sú zrejme nerozlučnou dvojicou a človek, ktorý sa s nádchou „pasuje“ už tradične zvykne siahnuť po prípravkoch, ktoré mu zmiernia opuch sliznice či urýchlia uvoľňovanie hlienu pri zápale nosových dutín. Jedným z nich je aj liek Olynth HA 0,1 %, ktorý však Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aktuálne sťahuje z trhu. Konkrétne ide o liek OLYNTH HA 0,1 %, aer nao 1×10 ml (liek.HDPE), číslo šarží F144450A a F144460A, kód ŠÚKL: 36097.

Vráťte liek do lekárne

Ako uvádza Štátny ústav na svojej stránke, dôvodom stiahnutia z trhu je riziko mikrobiálnej kontaminácie. Prípravok sa tak sťahuje od distribučných spoločností, lekárni ako aj od pacientov. Kvôli ochrane zdravia a bezpečnosti pacienta, informuje ŠÚKL, sa sťahujú z trhu všetky šarže lieku vyrobené od 1. októbra 2018. Ohrozenie spomínanou kontamináciou sa týka najmä pacientov s poškodenou funkciou imunitného systému a citlivých jedincov.

Štátny ústav zároveň vyzýva pacientov, aby liek Olynth HA 0,1 % prestali užívať a vrátili do lekárne. Na trhu však figuruje viacero dostupných liekov s podobným účinkom takže možná liečba pacientov s nádchou nie je ohrozená.

Kompenzácia za liek

„Výrobca FAMAR Health Care Service Madrid SA, Španielsko, informoval spoločnosť Johnson&Johnson o skutočnosti, že dve šarže výrobku Olynth HA 0,1 zlyhali v kontrolnom teste na sterilitu, a preto neboli výrobcom prepustené,“ uvádza sa v odôvodnení stiahnutia lieku na stránke ŠÚKL.

V nadväznosti na správu z vyšetrovania výrobcu rozhodla spoločnosť  Johnson&Johnson o sťahovaní všetkých šarží lieku vyrobených od 1. októbra 2018 z úrovne lekární/distribútorov/pacientov, napriek skutočnosti, že všetky uvoľnené šarže prešli požadovaným testom na sterilitu pred prepustením. „Dotknuté šarže sú v Slovenskej republike dostupné od 28.11.2018 a doteraz neboli hlásené žiadne podozrenia na vedľajšie účinky spojené s ich užívaním,“ konštatuje Štátny ústav.

Pacienti by mali vrátiť liek najlepšie v lekárni kde liek zakúpili pričom je možné vrátiť aj otvorené balenie, či použitý liek. Lekáreň má podľa ŠÚKL povinnosť prijať aj otvorené balenia. Na ošetrenie možno namiesto lieku Olynth HA 0.1% 10ML, použiť  iné lieky s obsahom účinnej látky xylometazolín. Liek bude možné vrátiť v lekárňach do 30. apríla tohto roku. „Kompenzácia pre pacientov bude predstavovať  výmenu vo forme rovnakého lieku inej šarže, alebo finančnú kompenzáciu vo výške 5 EUR,“ uvádza ŠÚKL.