Nový koronavírus podľa posledných údajov nakazil viac ako 20-tisíc ľudí a toto číslo zdá sa nie je konečné. K jeho liečbe podľa všetkého pomôže látka, ktorá bola pôvodne zamýšľaná na zamedzenie šíreniu eboly. Ako uvádza portál iDnes.cz s odvolaním sa na Lidové noviny, látku nazvanú remdesivir vyvinul tím vedcov na čele s Čechom Tomášom Cihlářom.

Remdesivir ako spása?

Cihlář patril k žiakom významného vedca Antonína Holého, ktorý stál za vývojom antivirotík využívaných na boj proti HIV a AIDS.

Riaditeľ amerického Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb Anthony Fauci potvrdil, že inštitút úzko spolupracuje s firmou Gilead Sciences na testovaní látky remdesivir. Látka bola pri experimentálnej liečbe eboly menej efektívna než iné alternatívy. Jej účinok však zaznamenali u zvierat nakazených koronavírusom SARS či vírusom MERS. 

Liek na liečbu eboly pomáhal pritom vyvíjať tím, na čele ktorého stál Tomáš Cihlář.  Epidemie však v tom čase skončila skôr než mohla býť látka otestovaná, uvádza portál iDnes.cz. Medzitým sa však ukázalo, že remdesivir je účinný proti iným vírusom, vrátane koronavírusu SARS a jeho príbuzného MERS.

Úspech u 35-ročného pacienta 

Remdesivir pritom zabral pri liečbe 35-ročného pacienta s koronavírusom v americkom štáte Washington. Muž, bol prvým potvrdeným pacientom nakazeným koronavírusom na území Spojených štátov amerických. Predtým sa muž vrátil z čínskeho Wu-chanu, ktorý je označený ako pôvodné miesto šírenia nákazy. Remdesivir mu pomohol znížiť teplotu a zmiernil podľa amerických médií ďalšie príznaky ochorenia.

Liek však nebol zatiaľ v USA schválený na užívanie civilným obyvateľstvom. Vo výnimočných situáciách, kedy neexistuje účinná alternatíva, môžu podľa iDnes.cz s odvolaním sa na The Wall Street Journal, úrady testovanie prípravku na ľuďoch umožniť.

Okrem lieku remdesivir sa objavili v Ázii pokusy liečiť koronavírus pomocou liekom proti HIV. Odborníci však k tomuto spôsobu liečby zastávajú zatiaľ zdržanlivý postoj.

Viac FOTO v galérii >>