Ľudské telo je ako chodiace múzeum - plné častí, ktoré naši prapredkovia potrebovali, ale nám sú zbytočné a postupne sa vytrácajú. Niekedy ide o svaly, ktorými nikto nevie po­hnúť, ako sú svaly vonkajšieho ucha. Iné časti nášho tela sa dokonca pomaly vytrácajú. Napríklad chodidlový sval musculus plantaris chýba každému desiatemu z nás, kým krčný sval levator claviculae chýba až 97 percentám populácie. Nový výskum tímu austrálskych anatómov z Flindersovej univerzity a Univerzity v Adelaide však potvrdil aj opačný scenár. Výskumníci zistili, že kedysi vzácna tepna prednej končatiny sa v ľudskej populácii vyskytuje čoraz častejšie.

Trojnásobne častejšia

Vedci skúmali strednú tepnu predlaktia (po latinsky arteria mediana antebrachii). Ide o hlavnú tepnu, ktorá zásobuje predlaktie a dlaň ľudských zárodkov krvou. V priebehu vývinu embrya však zväčša zaniká a jej funkciu preberajú iné tepny.

Austrálski výskumníci zozbierali všetky dostupné historické dáta o výskyte strednej tepny predlaktia v odbornej literatúre a študovali jej výskyt v ľudských telách darovaných na vedecké účely v Adelaide.    „Anatómovia skúmali výskyt tejto tepny u dospelých od 18. storočia a ukazuje sa, že sa vyskytuje čoraz častejšie,“hovorí hlavný autor štúdie Maciej Henneberg. „U ľudí narodených v 80. rokoch 19. storočia sa nachádzala len u každého desiateho. V závere 20. storočia ju však malo viac ako 30 percent    ľudí. To je na evolúciu veľmi krátky čas.“

Pozoruhodné fakty  o ľudskom tele
Pozoruhodné fakty o ľudskom tele
Zdroj: ARCHÍV

Bude ju mať každý

Zistenia novej štúdie podľa jej autorov znamenajú, že ľudský druh sa mení prekvapivo rýchlo a zrejme najrýchlejšie za posledných 250 rokov. „Toto je evolúcia v akcii a perfektný príklad, že ľudia sa neustále vyvíjajú,“hodnotí Henneberg. „Ak bude tento proces pokračovať, do konca storočia bude mať túto tepnu každý človek.“

AŽ TAKÉ HROZNÉ TO NIE JE! Človek sa občas vyvíja aj pozitívnym smerom.
AŽ TAKÉ HROZNÉ TO NIE JE! Človek sa občas vyvíja aj pozitívnym smerom.
Zdroj: PROFIMEDIA

Anatóm dodáva, že prítomnosť strednej tepny predlaktia v dospelosti prináša jej nositeľom rôzne výhody. Okrem iného zvyšuje zásobovanie dlane krvou, pričom ju možno použiť ako náhradu za chirurgicky odstránené tepny v iných častiach tela. 

Ďalšie príklady evolúcie človeka

Zástupcovia nášho druhu sa menia aj ďalšími spôsobmi. Lekári pozorujú, že v populácii čoraz častejšie chýbajú zuby múdrosti alebo sa vyskytujú netypické spojenia dvoch alebo viacerých kostí chodidla. V závere 20. storočia úplne vymizla jedna z vetiev aortálneho oblúka (arteria thyroidea ima) a, naopak, zvýšil sa výskyt takmer zaniknutej kostičky fabella, ktorá je na vnútornej strane kolenného kĺbu.

RÝCHLA ZMENA Každý tretí človek dnes má tepnu, ktorú mal za čias našich prastarých rodičov len jeden z desiatich ľudí.
RÝCHLA ZMENA Každý tretí človek dnes má tepnu, ktorú mal za čias našich prastarých rodičov len jeden z desiatich ľudí.
Zdroj: ARCHÍV

Vedci zistili aj dôkazy rôznych adaptácií, čiže prispôsobenia. Obyvateľstvo Západu napríklad vyvíja sklon k nižšiemu krvnému tlaku, čím začína do istej miery kompenzovať účinky stravy bohatej na soľ. V Afrike sa podarilo zistiť prípady geneticky podmienenej odolnosti proti vírusu HIV a dáta zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva odhalili, že v priebehu desaťročí výrazne klesol výskyt génov spájaných so závislosťou od fajčenia, respektíve s rizikom Alzheimerovej choroby. V priebehu posledných 200 rokov taktiež postupne klesla priemerná teplota ľudského tela až o 0,7 stupňa Celzia. Výskumníci túto skutočnosť vysvetľujú výrazným úbytkom zápalových procesov v populácii oproti minulosti.

MACIEJ HENNEBERG „Anatómovia skúmali výskyt tejto tepny u dospelých od 18. storočia a ukazuje sa, že sa vyskytuje čoraz častejšie,“ hovorí hlavný autor štúdie.
MACIEJ HENNEBERG „Anatómovia skúmali výskyt tejto tepny u dospelých od 18. storočia a ukazuje sa, že sa vyskytuje čoraz častejšie,“ hovorí hlavný autor štúdie.
Zdroj: ARCHÍV