Keď rakovinu, tak lymfóm, hovorili mi všetci naokolo. Možno preto som sa necítila ako onkologický pacient, aj keď som mala zasiahnutých niekoľko uzlín a zamorený celý medzihrudný priestor, - hovorí Zuzana Truplová, keď jej ako veľmi mladej zistili rakovinu.

S chorobou bojovala dvakrát a dnes o nej rozpráva ako o počasí. „Z úcty k ostatným pacientom sa mi zdalo divné zrútiť sa, takže som to nejako preplávala,“ hovorí Zuzana.

Dobre liečiteľný

„Nemám rád, keď niekto povie, že lymfóm je dobrá rakovina. Je pravda, že väčšinou výborne reaguje na liečbu. Nie je to však ani ľahká liečba a neexistuje ani garancia, že sa pacient vylieči,“ hovorí odborník na liečbu lymfómov Andrej Vranovský z Národného onkologického ústavu v Bratislave, ktorý je primárom hematoonkologického oddelenia.

Lymfóm môže narásť v oku, pľúcach, kostiach, pečeni i na koži. Rakovina vtedy postihne lymfatický systém, ktorý potrebujeme na boj s infekciami a chorobami. Keďže tkanivá systému sa nachádzajú prakticky v celom tele, bujnenie sa môže začať kdekoľvek. Názov lymfómov v sebe nesie meno človeka, ktorý ako prvý popísal zvrhnuté bunky.

Po Tomasovi Hodgkinovi vznikli Hodgkinove lymfómy. Neskôr však patológovia zistili, že to s touto diagnózou nebude vôbec ľahké. Bunky rakoviny lymfatického systému môžu vyzerať aj úplne inak, ako ich opísal Tomas. Vznikla tak druhá, obrovská kategória lymfómov a tie sa volajú jednoducho, non-Hodgkinove.

Onkológ Andrej Vranovský: Lymfómy patria podľa neho medzi najlepšie liečiteľné nádorové choroby. Foto: Martin Domok

Hodgkinov lymfóm

Najčastejšie ho dostanú mladí ľudia a deti. Asi každý desiaty pacient je tínedžer. Aj keď choroba vyzerá často veľmi dramaticky, viac ako osemdesiat percent postihnutých žije dlhšie ako desať rokov alebo sa úplne vylieči. Rizikové faktory nie sú známe. Majte sa však na pozore, ak máte napríklad viac peňazí.

Americká onkologická spoločnosť tvrdí, že život na vysokej nohe môže byť jedným z rizikových faktorov. Nikto nepozná dôvod. Jednou z teórii je, že deti z bohatších rodín sa môžu častejšie dostať do kontaktu s niektorými typmi infekcií, ako je napríklad mononukleóza. Za toto ochorenie lymfatického systému môže Epsteinov-Barrovej vírus. Časť ľudí, ktorí ho prekonali, dostala lymfóm.

„Rovnako v rodinách s vyšším socioekonomickým stavom, kde rodičia príliš dbajú na hygienu, sú deti častejšie postihnuté lymfómom. Akoby sa nestretávali s takým množstvom antigénov a nemali rozvinutý imunitný systém,“ hovorí Andrej Vranovský. Priamu súvislosť vzniku tejto rakoviny s genetikou ešte nikto nenašiel a ak sa už v rodine vyskytne, je nízke riziko, že ju dostanú ostatní potomkovia.

Zuzana nemala ani jeden z rizikových faktorov a choroba ju napriek tomu prekvapila, keď mala dvadsaťosem rokov. „To najlepšie, čo môžeme pacientom ponúknuť, je kombinovaná chemoterapia s rádioterapiou, ožarovaním,“ hovorí onkológ Vranovský. „Desaťcentimetrový nádor sa doslova zo dňa na deň zmenší aj o polovicu,“ vysvetľuje.

Obidve liečby absolvovala aj Zuzana. Nevypadali jej vlasy, dokonca nemusela ani ležať v nemocnici. Preto sa jej zdalo, že azda ani nemá rakovinu. Že sa na svoju diagnózu pozerá len tak zboku. Po pol roku jej lekári zagratulovali. Po chorobe nebolo ani stopy. Zakrátko sa však diagnóza vrátila.

„Udrela mi do chrbtice. Bohužiaľ, lekári na to prišli už neskoro, mňa síce bolel chrbát, ale nikomu nenapadlo, že lymfóm zaútočí práve tam. Dostala som sa do štádia, keď mi lekári oznámili: Stačí, ak kýchnete a budete ochrnutá."

Všetko mala zvrátiť transplantácia. Na Slovensku na ňu už málokedy používajú onkológovia kostnú dreň. Rovnako poslúžia bunky, ktoré tvoria krvinky. Pacient si ich môže darovať aj sám ešte pred agresívnou liečbou. Tá má zničiť posledné stopy po lymfóme. Je taká silná, že by chorí bez následnej transplantácie neprežili. Ak sa všetko podarí, pacient odchádza z nemocnice tak, ako z nej odišla Zuzana. Bez choroby a s nádejou, že sa už nevráti.

Non-Hodgkinov lymfóm

NHL nie je len skratkou Národnej hokejovej ligy. Onkológovia tak označujú non-Hodgkinov lymfóm, ktorý sa delí na viac ako štyridsať rôznych podtypov. Sú dôležité najmä pre lekárov. Hovoria o tom, aký smrtiaci kokteil lymfómu namiešať. Agresivita nádoru zas povie, kedy s liečbou začať. Keď sa v médiách objavili informácie o Fedorovi Flašíkovi a jeho lymfóme, začali vznikať konšpiračné teórie, že vôbec nie je chorý a išlo len o reklamný ťah.

Flašíkov lymfóm však podľa jeho vlastných vyjadrení pre médiá nepotreboval rýchly zásah onkológa. Takzvané indolentné nádory niekedy netreba liečiť aj desať rokov po objavení choroby. Rastú si svojím pomalým tempom. Lekári vo Flašíkovom prípade podľa jeho slov zvolili taktiku - pozeraj a čakaj. Zasiahnu, až keď to bude potrebné. Podľa štúdií je čakanie v poriadku a neovplyvní to, koľko sa pacient dožije.

Pri agresívnych lymfómoch o niečom takomto nemôže byť ani reči. Ak pacient okamžite nezačne s liečbou, umrie za niekoľko mesiacov. Výhodou je, že ak všetko dobre dopadne, chorému by sa už lymfóm nemal vrátiť, na rozdiel od indolentných nádorov, s ktorými pacient žije celý život. Veľmi agresívne nádory rastú ešte rýchlejšie. Bez liečby zabijú do niekoľkých týždňov. Aj s nimi si však medicína vie poradiť.

Non-Hodgkinov lymfóm sa objavuje často aj mimo lymfatických oblastí. Zasahuje žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo, kosti, mozog alebo aj prinosové dutiny a oči. Existuje aj veľa typov kožných lymfómov. Najčastejšie sú to fľaky so šupinkami. Aj samotní lekári si takýto lymfóm často mýlia s ekzémom alebo so psoriázou.

Dá sa mu zabrániť?

Neexistuje prevencia, ktorá by stopercentne platila. Pri non-Hodgkinovom lymfóme buďte ostražití, najmä ak ste muž a máte nad šesťdesiat rokov. Mnoho pacientov hovorí, že boli v minulosti v úzkom kontakte s benzénom, herbicídmi aj insekticídmi. Lymfóm vyvolávali aj farby na vlasy, ktoré sa dnes už nepoužívajú.

Rizikoví sú pacienti, ktorých trápi reumatoidná artritída, čiže zápal kĺbov, alebo systémový lupus. Pozor na to, čo máte v žalúdku. Lymfóm môže vyvolať aj Helicobacter pylori. Známu baktériu, ktorá spôsobuje zažívacie ťažkosti, je pritom ľahké zlikvidovať trojkombináciou liekov. Dokonca sa ukázalo, že v skorších štádiách rakoviny stačí zničiť helikobaktera a zmizne aj lymfóm.

Onkologickú chorobu môže vyvolať aj Campylobacter jejuni. Takúto infekciu môžete dostať z rôznych druhov surovín a potravín, najčastejšie z hydiny a zo surového hydinového mäsa, menej z bravčového mäsa, zo surového mlieka alebo neupravenej pitnej vody. Patogén vyvoláva lymfóm očných spojiviek.

Nádorovú chorobu môže vyvolať aj vírus HIV a hepatitída C, o ktorej chronickej forme nemusí pacient vedieť aj dvadsať rokov. „Nefunguje to tak, že keď máte jeden z týchto faktorov, dostanete lymfóm. Hovorí sa, že genóm musí dostať aspoň dva silné údery z vonkajšieho prostredia, aby sa poškodil natoľko, že vznikne nádor,“ hovorí primár Vranovský.

Topiace sa nádory

V prípade liečby je na prvom mieste chemoterapia, ktorá roztápa nádory ako snehuliaka v lete. Zhubné bunky na liečbu zväčša reagujú veľmi rýchlo.

„Tie nádory sa doslova topia zo dňa na deň. Nedávno sme mali v nemocnici paniu, ktorá mala lymfómom postihnutý centrálny nervový systém. Keď ju priviezli, bola už prakticky v kóme. Podali sme jej chemoterapiu, na druhý deň ožila a chcela ísť domov,“ hovorí onkológ Vranovský.

Pacienti niekedy dostávajú aj cielenú liečbu, ktorá sa rôznymi spôsobmi dopracuje priamo k nádoru na základe jeho znakov. Tieto lieky môžu lymfóm ožarovať zvnútra alebo zničiť ho na základe chemickej reakcie. Doplnkom liečby je ožarovanie. Akýkoľvek optimista sa však musí pri tejto diagnóze držať pri zemi. Nádory síce na začiatku rýchlo miznú, no po čase začnú robiť všetko pre to, aby s liekmi vybabrali. Maskujú sa, menia svoje znaky na povrchu a tvária sa ako niečo úplne iné.

Ani drahá cielená liečba potom nedokáže dosiahnuť svoj cieľ. Choroba sa v takomto prípade vracia alebo nevymizne úplne. Vtedy onkológovia pacientovi s agresívnym nádorom navrhnú transplantáciu krvotvorných buniek. „Trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa naučila po transplantácii žiť bez pocitu strachu, že sa to vráti,“ hovorí Zuzana, ktorá je dnes matkou krásnych päťročných dvojičiek.

Spolu s onkopsychologičkou Máriou Andrášiovou napísali knihu Keď do života vstúpi rakovina, ktorá má pomôcť onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť ťažké obdobie liečby a časy, ktoré nastanú po nej. Zuzana zriadila pre všetkých pacientov s podobnou diagnózou aj združenie Lymfoma, ktoré slúži na vzájomnú podporu a vzdelávanie.