Tým sa preventívna zdravotná prehliadka končila, pri pozitívnom výsledku sa dalo ihneď uvažovať o potomstve. Nech to vyznieva akokoľvek humorne, matka príroda sa o svojho pračloveka postarala dosť dobre. Bez štúdia medicíny, vďaka dobrému čuchu, z jediného privoňania vedel, či dotyčná netrpí zápalmi ústnej sliznice prípadne nejakými vredovými ochoreniami. Mohol vylúčiť aj ochorenia nosa a prínosných dutín, chronické nevynímajúc. Skontroloval tým i pažerák - či na ňom nie je nádor alebo rôzne výdute. Jediným privoňaním prehliadol i sval, ktorý je tesne nad žalúdkom. Keď ta prichádza potrava, otvorí sa. Sotva tadiaľ prejde, zavrie sa. V ideálnom prípade. Vo všetkých ostatných prípadoch vanie z ľudských útrob zápach. A pračlovek to vedel! Mohol vylúčiť i poruchy trávenia, hnisavé ochorenia priedušiek, ba dokonca nesprávnu tvorbu slín svojej vyvolenej. Geniálne, však?

Neandertálci neboli gentlemani...
Neandertálci neboli gentlemani...
Zdroj: Youtube

Pračlovek sa riadil inštinktom. Určite teda neuvažoval nad diagnózami. Nebol lekár, bol nápadník a potencionálny milenec. Celkom určite by mu ani vo sne nenapadlo, že by za tým smradom mohla byť nesprávne urobená zubná náhrada, čiže - protéza. Kde by ju dotyčná vzala?! Rovnako sa nemusel zaťažovať otázkou, či za tým nie je fajčiarsky nános na zuboch. Ten, ktorý sa pripája k zubnému kameňu a dodáva mu špecifickú intenzitu i podfarbenie.

Konvalinky!
Konvalinky!
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Stačí mierna paradentóza, odchlípené ďasná, kde sa hromadia zvyšky potravy a je to. Alebo obyčajná diera v zube a efekt je rovnaký... Kvasenie. Diera malá, smrad veľký. Typický zápach z úst máva človek aj pri pečeňových poruchách, ale tiež pri ochoreniach obličiek. Nasladlý pach je zasa jedným z príznakov cukrovky. Hľa, čo všetko sa dá zistiť jediným privoňaním k ústam toho druhého!

O konvalinkách a chrápaní

Poznáte niekoho, kto sa ráno prebudí a z úst mu voňajú čerstvo rozkvitnuté konvalinky? Sotva. Stačí totiž, aby sme zaspali a prestávajú sa nám tvoriť sliny. Menej prehĺtame. A mikroflóra môže bujnieť. Tí, čo chrápu, aspoň „vetrajú“, poviete si. Vetrajú, vetrajú, lenže chrápanie býva najčastejšie príznakom ochorenia nosohltanu. A sme zase tam. Tam, kde sa v tme odohráva odveký boj množstva rôznych mikróbov, ktoré sa medzi sebou udržiavajú v rovnováhe. Bojujú už tým, že existujú. V dokonale zdravom prostredí nevyhráva ani jedna zo zúčastnených strán a nikto nesmrdí.

Nuž a okrem toho všetkého, my dnes máme aj zubárov. Málokto im povie inak, hoci oni sú skôr lekármi ústnej dutiny a mali by zistiť, čo sa s nami deje. Ak nie oni, potom pľúcni lekári či internisti. Behať po lekároch je síce menej pohodlné než nastriekať si do úst sprej, ale ten nič nerieši. Iba zakrýva. Konvalinkami sme prerazili zápach, ale podstata problému zostala.

Problém nevyrieši, len prehluší smrad...
Problém nevyrieši, len prehluší smrad...
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Zubné pasty? Je ich toľko, že si z nich ťažko vybrať. Keď budete najbližšie na preventívnej prehliadke u stomatológa, spýtajte sa, akú by ste mali používať vy. S fluórom? Je to profylaktikum proti zubnému kazu - pomáha pri remineralizácii povrchu skloviny tým. Preto sa potom sklovina menej odvápňuje, je odolnejšia voči kazu. Nuž a ešte čosi: zubné pasty "zbrusujú" i povlak zo zubov. Presne ten, ktorý nevidno, ale cítiť ho dokonale. A tak sme sa dostali od pračloveka až k návodu, že zubnú pastu treba používať pravidelne a umývať si ňou zuby najmenej štyri minúty.