Súčasné teploty sú prajné pre rôzne druhy vírusových aj bakteriálnych ochorení. Cestovatelia hromadnou dopravou si tak môžu okrem cestovného zážitku odniesť aj nejednu zdravotnú komplikáciu.

Čierni pasažieri na tyči

Vírusy sú organizmy, ktoré sú absolútne odkázané na živú bunku, vysvetlil virológ Fedor Čiampor. Mimo živej bunky dlho nevydržia. „Sú vírusy, ktoré vydržia niekoľko dní a také, ktoré sa po dvoch-troch hodinách rozpadnú. Možnosť infikovať sa takto je reálna,“ uviedol virológ na margo možnej nákazy v hromadnom prostriedku.

Okrem vírusov na nás číhajú vo vlakoch a trolejbusoch bakteriálne infekcie, ktoré mimo živého organizmu nie sú odkázané na bunku vo voľnom prostredí a v chlade hynú. „Sú baktérie, ktoré sa dokážu zabaliť do takzvaných spór, a také prežívajú roky v pôde alebo na predmetoch,“ uviedol Čiampor. Baktérie a vírusy sa podľa neho zachytávajú aj na tyčiach vozidiel mestskej hromadnej dopravy, ale závisí to od toho, koľko daný vírus či baktéria na tyčiach vydrží.

Aby však bol človek-pasažier infikovaný s tyčou v autobuse alebo iným predmetom, je podľa odborníka možné len vtedy, keď má poškodenú pokožku. „Keď máte kožu celú, tak sa tam vírus nemá ako dostať. Vírusy na tyčiach sa navyše nešíria vzduchom, sú tam prichytené,“ uviedol. Byť infikovaný v MHD je však podľa virológa vysoko reálnejšie človekom, ktorý kýcha a kašle.

Choroby špinavých rúk

Všade kde sa „nakopí“ veľa ľudí v uzatvorenom priestore naraz, je zvýšené riziko prenosu ochorení. „Najľahšie sa šíria infekcie prenosné vzduchom takzvané kvapôčkové infekcie a infekcie črevného traktu takzvané akútne gastroenteritídy,“ spresnila Jaroslava Brňová z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite, ktorá zároveň pôsobí v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity. Podľa Brňovej si môžeme z MHD domov priniesť aj nových domácich miláčikov ako ploštica posteľná alebo zákožka svrabová. Spektrum ochorení je podľa nej široké.

Odborníčka rovnako ako virológ upozorňuje, že najľahšie sa šíria infekcie prenosné vzduchom, z ktorých najzávažnejšia je chrípka. Potrápiť nás však môže prakticky akékoľvek akútne respiračné ochorenie.

Tyče a držiaky v autobusoch či v električkách sú podľa Brňovej nebezpečné najmä kvôli prenosu hnačkovitých ochorení, takzvaných chorôb špinavých rúk. „Najzávažnejšia je hepatitída A, ale predvianočnú diétu nám zabezpečia aj norovírus či rotavírus.

Aby sme dokázali prípadným nepríjemnostiam predísť, odporúča sa radšej vyhnúť konzumácii potravy holými rukami a dôsledne si ich po opustení MHD umyť. „V prípade ak sa nevieme dostať k umývadlu, poslúžiť nám môže aj alkoholová dezinfekcia na ruky v podobe tekutiny, gélu alebo utierky,“ vysvetlila Brňová.

„Cestovanie MHD je ekologické, skôr ako sa mu vyhýbať, by som odporučila, aby sa ľudia zaočkovali proti tým nákazám, na ktoré je dostupná vakcína a to je najmä chrípka, pneumokoky, hepatitída A a u malých detí určite rotavírus," dodala. Okrem očkovania nám ako prevencia či k zvýšeniu imunity pomôže podľa odborníčky zdravá výživa, dostatok pohybu a otužovanie. „V prípade obdobia epidémií si môžu ľudia v lekárni kúpiť rúšku na ústa a používať ju aj pri cestovaní,“ povedala Brňová na záver.